darbs birojs kopieris galva šlipse
Foto: PantherMedia/Scanpix
Vairākums no mums nepārprotami dod priekšroku elpošanai un piesmakušās telpās jūtas nekomfortabli. Šķiet, ka labi iekārtotas biroja telpas gaisa piesārņojuma ziņā ir samērā nekaitīga vieta, tomēr tas ne vienmēr atbilst patiesībai. Latvijas zinātnieki mēģina noskaidrot galvenos riska faktorus.

Pēdējos gados visā pasaulē un arī Latvijā ir palielinājies birojos un citās neindustriālās nozarēs nodarbināto skaits. Vairāk nekā puse darbspējīgo cilvēku lielāko dienas daļu pavada slēgtās telpās. Līdz šim Latvijas likumdošanā par riska faktoru birojos ir atzīts darbs ar datoru un līdz ar to iespējamais redzes sasprindzinājums un dažādas ergonomiskās problēmas. Tomēr līdz galam nav izvērtēts, kādu ietekmi uz cilvēka organismu atstāj ilgstoša uzturēšanās biroja gaisā.

Nosaka pētījumu virzienu
Latvijā šajā jomā pagaidām nebija veikti pētījumi, bet pagājušajā gadā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Darba drošības un vides veselības institūts sadarbībā ar Norvēģijas Valsts arodveselības institūtu sāka īstenot projektu "Biroju tehniskā aprīkojuma radītā iekštelpu piesārņojuma noteikšana un tā iespējamās ietekmes uz organismu novērtējums", kas spētu atklāt problēmas un norādīt, kādā virzienā turpmāk jāveic pētījumi. Viens no projekta mērķiem bija arī aroda ārstu un darba aizsardzības speciālistu izglītošana par biroju darba vides riskiem, lai, ārstējot pacientus, turpmāk tiktu ņemta vērā ilgstoša uzturēšanās birojā un tās ietekme uz cilvēku. Plašais projekts, kas ietvēra daudzus atsevišķus pētījumus, sevi attaisnoja, un tā rezultāti atklāja, ka jebkurā darbavietā gaiss ietekmē ikviena darbinieka veselību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!