Foto: PantherMedia/Scanpix

Darba meklētāji, it sevišķi tie, kuri bezdarbnieka statusā bijuši ilgāku laiku, nereti mēdz pārāk vieglprātīgi attiekties pret darba intervijām, ignorējot pazīmes, kas liecina, ka potenciālajam darba devējam īsti nevar uzticēties, izdevumā US News & World Report raksta karjeras lietu speciāliste Elisone Grīna. Izskaidrojums tam ir vienkāršs – ļaudis ir priecīgi par to, ka beidzot pavērusies iespēja iegūt darbu, un dažādiem sīkumiem nemaz nepievērš uzmanību. E. Grīna uzsver, ka vēlāk to var nākties nožēlot, jo kārotais darbs var pārvērsties par īstu murgu, un atgādina par pazīmēm, kuras var liecināt, ka darba ņēmējam vērts uzmanīties.

1. Darba devēja nenoteiktība
Rodas iespaids, ka potenciālais darba devējs pats īsti nezina, ko no jums vēlas, - vienu dienu tiek apgalvots, ka jums būs jāstrādā ar dokumentiem birojā, bet nākamajā dienā pavēstīts, ka tomēr gaidāms darbs ar klientiem. Par īsti normālu nevar uzskatīt arī situāciju, kad ikvienā no darba intervijas raundiem jārunā ar citu firmas pārstāvi, kad kompānija sola dienas laikā darīt zināmu savu lēmumu, bet pēc tam nedēļu nedod nekādu ziņu par sevi. Protams, tam var būt vairāk vai mazāk objektīvi iemesli, taču šāda nenoteiktība daudz ko liecina par darba organizāciju konkrētajā uzņēmumā. Apdomājiet, vai vēlaties strādāt šādā kompānijā.

2. Ieinteresētības trūkums no darba devēja puses
Visbiežāk tas izpaužas kā vilcināšanās ar konkrētas atbildes sniegšanu, turklāt darba devējs neuzskata par nepieciešamu jūs informēt, kad šādu atbildi varētu gaidīt. Visticamāk tas liecina, ka potenciālais darba devējs nav īsti pārliecināts, vai viņam nepieciešami jūsu pakalpojumi, - šādā gadījumā likt lielas cerības uz attiecīgā darba iegūšanu nav vērts. Arī gadījumā, ja darba devējs vienkārši aizmirsis par jūsu eksistenci, tas neko labu par viņu neliecina.

3. Cieņas trūkums no darba devēja puses
Ikviens cilvēks sagaida, ka pret viņu izturēsies ar elementāru cieņu - sniegs atbildi solītajā termiņā (vai vismaz informēs, kādēļ tas nav iespējams, atvainosies un noteiks jaunu termiņu), pildīs jau panāktās vienošanās, nepārcels ieplānotās darba intervijas laiku pēdējā brīdī, kad cilvēks jau ir ceļā, utt. Cilvēki gaida, ka uzņēmuma darbi saskanēs ar vārdiem, bet, ja tas nenotiek jau darba intervijas gaitā, maz ticams, ka kaut kas mainīsies, jums pieņemot šo darbu.

4. Liela kadru mainība uzņēmumā
Iemesli tai var būt visdažādākie - ja šādā veidā darba devējs vienkārši atbrīvojas no nepiemērotiem darbiniekiem, tad viss ir kārtībā, taču, ja kadru mainība saistīta ar darbinieku vēlmi pamest slikti vadītu kompāniju, arī jums tajā nekas nav meklējams. Patieso iemeslu noskaidrot nav viegli, jo neviens darba devējs taču pats neatzīs, ka no viņa bēg darbinieki. Tomēr, ja runa ir par plaši pazīstamu uzņēmumu vai arī tas atrodas kādā mazpilsētā, ievākt ziņas par patieso situāciju kompānijā nemaz nav tik sarežģīti.

5. Kadru mainības nav vispār
Var, protams, gadīties, ka konkrētajam uzņēmējam izdevies izveidot ideālu kolektīvu, kurā nekādas izmaiņas nav nepieciešamas. Tomēr lielākajā daļā gadījumu tas liecina par darba devēja izlēmības vai ieinteresētības trūkumu - slikti ir gan šā, gan tā. Cilvēki taču vēlas strādāt vietā, kur darba devējs nosaka skaidrus un pietiekami augstus standartus, kur cilvēki ir atbildīgi par savu rīcību un kur netiek turēti darbinieki, kas nespēj pildīt savus pienākumus, uzkraujot tos kolēģiem.

6. Rupji vai netaktiski intervētāji
Cilvēkus, kuri runā ar potenciālajiem darba ņēmējiem, parasti norīko pats darba devējs - ja viņi šo uzdevumu pilda negribīgi un liek darba meklētājam saprast, ka viņš ir tikai nevēlams traucēklis, iespējams, tāda ir kompānijas iekšējā kultūra. Ja pārrunu laikā jums rodas sajūta, ka šajā kompānijā pret darbiniekiem attiecas ar pārāk lielu augstprātību, prātīgākais ir no attiecīgā piedāvājuma atteikties.

7. Atklātuma trūkums
Reizēm potenciālie darba devēji pārrunu laikā cenšas uzburt pilnīgu idilli - darba apstākļi esot tādi, ka ideālāku vairs nevar būt, alga lielāka nekā konkurentiem utt. Uzdodiet sev jautājumu - ja jau viss ir tik lieliski, kādēļ šī darbavieta ir vakanta? Visticamākais, darba devējs no jums kaut ko slēpj. Protams, nevar gaidīt, ka pārrunu laikā tiks izpausti kādi firmas komercnoslēpumi, taču zināma atklātība no darba devēja puses ir nepieciešama - kaut vai informācija par to, ar kādām grūtībām un problēmām jums nāksies saskarties, pieņemot šo piedāvājumu.

Pilna raksta versija šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!