1. Atcerieties, ka darbs ir darbs, bet atpūta - atpūta. Cilvēki ir raduši domāt par veicamo projektu vēl ilgi pēc tam, kad atstājuši biroju, bet vakariņu laikā nereti sniedzas pēc mobilā tālruņa, lai pārbaudītu savu darba e-pastu. Šādā veidā mēs ļaujam darbam savā dzīvē ieņemt daudz vairāk vietas, nekā tam pienāktos. Jums ir jācenšas - gan fiziski, gan garīgi - atstāt darbu birojā. Pieņemiet lēmumu, cikos jūs beidzat darbu, un pēc tam centieties par to vairs nedomāt.
2. Organizējiet savu darba dienu efektīvāk. Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ darbs tiek "ņemts" uz mājām, ir tas, ka, darba dienai beidzoties, lietas nereti paliek nepabeigtas, ir grūti tās pamest "pusratā". Organizējot savu darba dienu, plānojiet laiku tā, lai, darbam beidzoties, tiktu pielikts punkts kādam uzdevumam vai vismaz tā posmam. Nosakiet skaidras prioritātes, kas paveicams konkrētajā dienā. Ja, darba dienai beidzoties, jūs redzēsiet, ka viss ir paveikts, būs krietni vienkāršāk pārslēgties uz atpūtu.
3. Atrodiet sev kādu hobiju. Daudzi cilvēki vienkārši nezina, ko iesākt brīvajā laikā. Lai atrastu piemērotu vaļasprieku, nedrīkst palaisties slinkumā, ir jāizmēģina dažādas lietas - sporta nodarbības, rokdarbi, puķkopība vai lasīšana. Ja kāda lieta jūs ieinteresējusi, centieties par to uzzināt iespējami vairāk - tas liks jūsu smadzenēm nodarboties nevis ar domām par darbu, bet jauno vaļasprieku.
4. Ieplānojiet visus nedēļas darbus. Reizēm cilvēkiem šķiet, ka viņi savu laiku jau saplānojuši visai nedēļai, taču pēc tam atklājas, ka piemirsti dažādi it kā sīki, taču nepatīkami darbiņi (gan darba lietas, gan, piemēram, mājas uzkopšana, ēdiena gatavošana), kuru dēļ visa nedēļa paiet neiedomājamā steigā. Atcerieties, ka nelielajiem mājas darbiņiem jāieplāno vismaz pusstunda dienā - tā būs garantija, ka ar šīm nepatīkamajām nodarbēm jūs nebūsiet nokrauti nedēļas nogalē un vairāk laika varēsiet veltīt aktīvai atpūtai.
5. Atcerieties par ģimeni. Cilvēki, kuri ir pilnīgi iegrimuši darbā, nereti distancējas no ģimenes. Ja darba dienās jums vēl ir kāds attaisnojums (lai gan vakariņas noteikti būtu jāietur ģimenes lokā), tad brīvdienās tā nav - laiku vajadzētu pavadīt kopā.
6. Iemācieties pateikt - nē! Cilvēki mēdz brīvprātīgi uzņemties dažādus pienākumus, bet, ja jūtat, ka dēla skolas futbola komandas trenēšana, dziedāšana korī vai brīvprātīgā darbs bibliotēkā sāk prasīt pārāk daudz laika, atsakieties no šiem pienākumiem. Dzīve ir pārāk īsa, lai izšķiestu laiku aktivitātēm, kurās esat iesaistījies pienākuma apziņas dēļ. Tā vietā izvēlieties darīt to, kas jums patiešām patīk un ļauj atpūsties.
7. Ierīkojiet mājās "zonu bez elektroniskajām ierīcēm". Mūsdienu cilvēkiem ir psiholoģiski grūti izslēgt datoru vai viedtālruni, taču mājās reizēm tas ir nepieciešams - ne tikai, lai izvēdinātu galvu, bet arī - lai normāli komunicētu ar ģimenes locekļiem. Ideālā gadījumā vienai no telpām mājās vajadzētu būt brīvai no jebkādām elektroniskajām ierīcēm - pat televizors vai radioaparāts tajā nav vēlams.
8. Veiciet fiziskus vingrinājumus. Lai jūs justos laimīgs gan darbā, gan atpūtā, jābūt labai veselībai un fiziskajam stāvoklim. Nevajag sevi mocīt ar vingrinājumiem, kas absolūti nepatīk, - vienmēr ir iespējams atrast piemērotāku iespēju izkustēties. Brīvajā laikā centieties doties pastaigās kopā ar ģimenes locekļiem. Atrast laiku fiziskiem vingrinājumiem reizēm nav vienkārši, taču tie noteikti dos vēlamo rezultātu - jūs iegūsiet papildus enerģiju, kas ļaus būs produktīvākam darbā.
Pilna raksta versija šeit.