Foto: PantherMedia/Scanpix
Lai darba meklējumos veiktos, vajadzīga drosme un neatlaidība, bet izglītības un iepriekšējās pieredzes aprakstam jeb CV jābūt pārdomātam un labi sagatavotam, atzīst darba portāla "Irdarbs.lv" vadītāja Evija Šalte.

Teicami izveidots CV ļaus vieglāk iegūt izraudzīto darbu un nopelnīt cerēto, tāpēc šī dokumenta atjaunošanu nevajadzētu atlikt uz pēdējo brīdi, kad klāt ir tā izsūtīšanas laiks.

Kā uzsver Šalte, CV ir jābūt sagatavotam vismaz divās valodās  - latviešu un angļu -  sūtīšanai pa elektronisko pastu vai iesniegšanai papīra formātā, jau uzsākot darba meklēšanas gaitas.

CV forma nav noteikta - dažādās sagatavēs un arī internetā ir pietiekami daudz paraugu. Tāpat pieejams Eiropas Savienības standarts šī dokumenta sagatavošanai, bet, ja vien darba devējs to īpaši nenorāda, varat nepūlēties. Darba devējs tāpat novērtēs elementārāko konkrētajā CV.

Irdarbs.lv ieteikumi "uzvaroša" CV sagatavošanai

1. Pārskatāms un glīts izkārtojums

Formatējums ir svarīgs - pārbaudiet, kā CV izskatīsies, kad darba devējs to izdrukās uz sava printera - būs nelāgi, ja piepeši jūsu dokuments ar divu lappušu tekstu izpletīsies pa piecām lapām. 

Tāpat vērts pievērst uzmanību pareizrakstībai un vienota fonta izvēlei, arī citiem teksta elementiem vajadzētu būt veidotiem vienā stilā. Nekas tā nesabojā pirmo iespaidu, kā haotiska teksta struktūra.

Ja ar datoru esat uz "Jūs", palūdzat, lai kāds palīdz. Norādiet CV sagatavošanas datumu.

2. Aizmirstiet par e-pastu zakitis@inbox.lv

CV obligāti jāmin personiskā informācija - vecums, dzimums, dzīvesvieta un kontakti (tālrunis, e-pasts).

Šalte iesaka pārdomāt norādītā epasta adresi, vislabāk, ja tajā būs jūsu vārds un uzvārds. Diez vai darba devējs jūs uztvers nopietni, ja epasts būs, piemēram, zaglitis@inbox.lv.

Šāds atgādinājums var izklausīties jau daudzreiz dzirdēts, tomēr cilvēki šajā ziņā joprojām izturas nevērīgi pret iespaidu, kādu radīs e-pasta adrese.

3. Ar izglītību vēlams palepoties

Izglītības informācija - izklāstiet to hronoloģiskā secībā, sākot no jaunākās.

Ja ir kaut kas, ar ko palepoties - piemēram, augsta vidējā atzīme, vai oriģināls diplomdarba nosaukums ar labu atzīmi - nekautrējieties to pieminēt, tas var palīdzēt!

4. Darba pieredzē izceltiet atbilstošāko

Darba pieredzes informāciju izklāstiet hronoloģiskā secībā, sākot no jaunākās.

Norādiet amatu, kopējo katrā darba vietā nostrādāto laiku. Norādiet galvenos pienākumus, atbildību, varat īsi uzskaitīt savus sasniegumus, jo īpaši tos, kas attiecas uz konkrēto vakanci. 

5. Prom liekos faktus!

Prom liekos faktus! Nepūlieties minēt kvalifikācijas kursus vai skolas laika teātra pulciņu, kuru apmeklējāt pirms 15 gadiem.

Bet, ja esat darbojies, piemēram, brīvprātīgā labdarības organizācijā vai sabiedriskā organizācijā - varbūt to ir vērts pieminēt, jo šādi fakti rada labu iespaidu.

Ja fotogrāfijas neprasa, neuzbāzieties ar tām potenciālajam darba devējam.

6. Ar prasmēm un hobijiem - uzmanīgi!

Uzmanīgi ar prasmēm un hobijiem! Ne viss ir vietā un laikā - padomājiet, ko jūsu atklāsmes pavēsta par jums kā personību un vai tās piedien amatam, uz kuru pretendējat. Varbūt ir vērts kaut ko noklusēt?

Ja pretendējat uz nopietnu, konservatīvu amatu, diez vai būs vietā atzīties, ka esat sertificēta auras fotogrāfe.

Un otrādi - pretendējot uz vietu autoservisā, hobijs "rallijs" vai "Formula 1 fans" ir vairāk nekā piemēroti, un jūsu CV tiks pamanīts.

7. Rase, reliģija, seksuālā orientācija...


Uzmanīgi ar jutīgajiem jautājumiem - rase, reliģija, seksuālā orientācija, politiskā pārliecība.

Neminiet to ne pie faktiem, ne, piemēram, interesēm un hobijiem - piesakoties darbā frizētavā, diez vai darba devējs būs priecīgs strādāt ar kustības "Nost ar gejiem" dalībnieku - jo nav garantijas, kā jūs uzvedīsieties saskarsmē ar klientiem.

Darba devējam arī likumā noteiktajā kārtībā nebūtu jāinteresējas par jūsu nostādni šajos jautājumos.

8. Atsauksmes lūdziet augstākstāvošajiem

Atsauksmes! Miniet bijušos vadītājus vai kolēģus, kuri iepriekšējā darbavietā bija augstā amatā. Ja darba pieredzes vēl nav, vai tā bija ļoti sen - ierakstiet  skolotāja, pasniedzēja vai kvalifikācijas kursu vadītāja kontaktus.

Norādiet ne tikai cilvēka vārdu, uzvārdu un tālruni, bet arī raksturojiet, kāda saistība jums bija, kāds ir viņa amats.

Noteikti saskaņojiet ar šo cilvēku, ka viņu norādīsiet savā CV un apdomājiet, vai viņš patiešām dos par jums labas atsauksmes.

9. Patiesība, patiesība un vēlreiz patiesība

Pasaule ir mazāka, nekā jums šķiet. Pārbaudīt var visus faktus, kurus iedomāsieties izpušķot.

Var veikt tādu viltību, kā pielāgot CV katram meklējamajam darbam, taču padomājiet, kuri fakti varētu būt piemērotākie amatam, uz kuru pretendējiet - tos papildiniet ar vajadzīgajām detaļām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!