Veiksmīgi uzņēmēji un savu nozaru līderi no citiem atšķiras ar to, ka zina, kā sasniegt savus mērķus, iztērējot tam mazāk laika nekā pārējie, raksta interneta vietne Openforum.com. Tā atgādina par pazīstamā publicista Braiena Treisija izteikumu: “Cilvēka darba ražīgums nosaka atšķirību starp tiem, kuri sevis izvēlētajā jomā kaut ko sasniedz, un tiem, kuri to nespēj.” Openforum raksta, ka veiksmīgi cilvēki izmanto dažādus paņēmienus, lai organizētu savu dabu, un piedāvā dažus padomus.
1. Sekojiet konkrētam izvirzītam mērķim. Openforum.com norāda, ka daudzus veiksmīgus uzņēmējus vieno tas, ka viņi spēj koncentrēties tam uzdevumam, kas ir pats svarīgākais. "Izvēlies kādu lietu un dari to (un tikai to) labāk, nekā jebkurš cits to spētu," - šādu padomu dod kompānijas Fab.com izpilddirektors Džeisons Goldbergs. Veiksmīgi uzņēmēji spēs noteikt biznesa galvenās prioritātes, lielāko uzmanību veltot tieši tām.
2. Izskaudiet lietas, kas novērš jūsu uzmanību. "Es koncentrējos uz koncentrēšanos," savulaik sacījusi leģendārā tenisiste Martina Navratilova. Koncentrēšanās spējas ir noderīgas ne tikai tenisa kortā, bet arī uzņēmējdarbībā. Mūsdienās uzmanība nereti tiek novērsta virtuālajā vidē - strādājot ar datoru, cilvēks pēkšņi jau sācis sērfot pa internetu vai iegrimis kādā sociālajā tīklā. Ir dažādas programmas, kas gan palīdz konstatēt laika patēriņu, strādājot pie datora, gan uz laiku bloķē sociālos medijus.
3. Ierobežojiet sapulcēs pavadīto laiku. Kaut gan sapulces ir noderīgas, prakse liecina, ka svarīgākie jautājumi parasti tiek atrisināti to pirmajā pusē, bet sapulču beigu daļa nereti izvēršas neauglīgā pļāpāšanā. Kompānijas Renault izpilddirektors Karloss Gosns ir noteicis stingrus ierobežojumus sapulču garumam - piemēram, sapulce, kurā tiek apspriests viens jautājums, ir ne garāka par pusotru stundu. Puse šī laika tiek veltīta prezentācijai, bet puse - diskusijām. Savukārt Career Education Corp. vadītājs Gerijs Makkullo allaž interesējas, cik daudz laika darbiniekiem būs nepieciešams, lai izklāstītu savu viedokli, bet pēc tam piešķir viņiem pusi šā laika. "Šādi rīkojoties, es dienas gaitā spēju padarīt daudz vairāk, mani kontakti ar darbiniekiem kļūst efektīvāki," skaidro uzņēmējs.
4. Ik dienas nosakiet prioritātes. Veiksmīgiem uzņēmējiem ne tikai ir sastādīts ikdienas darba plāns, bet arī noteikts, kurš uzdevums ir prioritārs. Kompānijas The Energy Project izpilddirektors Tonijs Švarcs uzskata, ka pie svarīgākā jautājuma risināšanas jāķeras darba dienas sākumā. "Tad būs daudzmaz droši, ka jūs paveiksiet vismaz šo vienu, pašu svarīgāko dienas darbu," viņš norāda.
5. Izmantojiet rīta stundas. Daudziem cilvēkiem celšanās agri no rīta sagādā lielas neērtības, taču veiksmīgi uzņēmēji un menedžeri savu darba dienu nereti sāk pat pirms sešiem no rīta - kā piemērus var minēt GE izpilddirektoru Džefu Immeltu un PepsiCo izpilddirektori Indru Nooji, raksta Openforum.com. Karjeras lietu speciāliste Lora Vanderkama uzsver, ka agros rītos cilvēks ir enerģijas pārpilns, turklāt ir mazāka iespēja, ka šajā laikā kāds novērsīs viņa uzmanību, atraus no darba, tādēļ darbs rīta stundās parasti ir ļoti produktīvs.
6. Jautājumus, kas neprasa ātru reakciju, risiniet kompleksi. Restorānu īpašnieks Denijs Meijers darba dienas laikā neļauj sevi traucēt nieku dēļ. Viņa asistente dienas gaitā uzkrāj tos darbinieku jautājumus, kuru risināšana neprasa nekavējošo reakciju, sagrupē tos pa tēmām un tikai pēcpusdienā iesniedz bosam attiecīgu sarakstu. Tiesa, šādam modelim ir ļoti svarīgi, lai asistents būtu pietiekami profesionāls un spētu pareizi noteikt, kuru jautājumu risināšanu nav iespējams atlikt.
7. Uzticiet citiem savas ikdienas rūpes. Slavenā frāze par laiku, kas ir nauda, uzņēmējdarbības gadījumā nav nekāds pārspīlējums. Veiksmīgi uzņēmēji rūpīgi seko līdzi tam, kā viņi tērē savu laiku un enerģiju, viņi to neiznieko uzdevumiem, kurus tikpat labi spēj paveikt kāds cits, raksta Openforum.com. Uzņēmējam nepieciešams sarēķināt, cik daudz laika viņš patērē tam vai citam uzdevumam, un aplēst, vai lētāk nebūs to uzticēt kādam citam, bet laiku, kas pēkšņi atbrīvojies, veltīt svarīgāku jautājumu risināšanai.
8. Nešķiediet pārāk daudz laika elektroniskajai sarakstei. Ikviens uzņēmējs zina, cik daudz laika prasa pat e-pasta izskatīšana, nemaz nerunājot par atbildes vēstuļu rakstīšanu. Kompānijas Birchbox dibinātājas Katja Bjūčempa un Heilija Barna savā uzņēmumā ieviesušas sistēmu - darbinieki pievieno speciālu zīmi tām e-pasta vēstulēm, uz kurām viņi gaida atbildi. Uzņēmējas stāsta, ka tas palīdz noteikt prioritātes, izskatot elektronisko saraksti. Savukārt dizaineris Maiks Deividsons ierobežojumus noteicis pats sev - neviena viņa rakstītā e-pasta vēstule nemēdz būt garāka par pieciem teikumiem.
9. Atzīmējiet visas savas radošās idejas. Pasaulslavenais ķīmiķis Linuss Paulings reiz esot sacījis: "Svarīgākais priekšnosacījums, lai tev rastos kāda laba ideja, ir tas, ka tev ir daudz ideju." Uzņēmējiem ir jāvelta laiks savu ideju atzīmēšanai un pārskatīšanai.
10. Izmantojiet tehnoloģiju sniegtās iespējas. Openforum.com norāda, ka ir izstrādāts daudz datorprogrammu un aplikāciju, kas ļauj uzņēmējiem strādāt efektīvāk un palielināt savu darba ražīgumu. Darbā ir jācenšas izmantot tādus noderīgus instrumentus kā Dropbox, kas ļauj saglabāt dokumentus tiešsaistē, Any Meeting, kas palīdz vebināru (tiešsaistes semināru) organizēšanā, Basecamp, kas ļauj vadīt projektu, vai Trello, kas dod iespēju sekot līdzi, vai projekta virzība uz priekšu notiek saskaņā ar apstiprinātajiem termiņiem.
Pilna raksta versija šeit.