Veiksmīga uzņēmējdarbība nereti noved pie tā, ka uzņēmējs sāk kļūt pārāk pašpārliecināts, notic, ka viss, kam viņš pieskaras, pārvēršas zeltā. Interneta ziņu vietne Openforum.com norāda, ka šādi vadītāji mēdz sevi ieskaut ar lišķiem – cilvēkiem, kuri allaž piekrīt darba devējam un cenšas viņam izpatikt, taču nekādu labumu kompānijai nespēj dot. Lišķus ir samērā vienkārši identificēt. Ir dažādas metodes, lai piespiestu viņus darboties produktīvāk, taču, ja tas neizdodas, jāpieņem lēmums par viņu atlaišanu.

Lišķi nestāsta patiesību


Foto: PantherMedia/Scanpix
Viņi mēdz saviem priekšniekiem un uzņēmuma īpašniekiem sacīt tikai to, ko tie vēlas dzirdēt. Vadītājam šāda informācija nav noderīga, jo, lai sekmīgi vadītu uzņēmumu, viņam ir jābūt pilnai ainai par notiekošo, jāzina gan pozitīvie, gan negatīvie kompānijas darbības aspekti. Stāstot tikai to, ko īpašniekam ir patīkami dzirdēt, lišķi palielina viņa ievainojamību.
Openforum.com
aptaujātie eksperti iesaka šo problēmu risināt, pieņemot darbā tikai tādus cilvēkus, kuriem var uzticēties. Kā to noskaidrot? Pavisam vienkārši - nepieciešams izteikt kādu acīmredzami aplamu apgalvojumu, kas attiecas uz biznesa principiem un uzņēmuma stratēģiju, un raudzīties, vai potenciālais darbinieks tam piekritīs. Ja jā - viņš acīmredzami ir no lišķu kategorijas.

Lišķi tikai akli pilda rīkojumus


Foto: RIA Novosti/Scanpix
Ļoti iespējams, ka viņi patiešām apzinīgi izpildīs visu, kas ir uzdots, taču nedarīs neko vairāk. Lišķi nekad nedomā par to, ko vēl būtu iespējams paveikt, lai kompānija darbotos veiksmīgāk, kā uzlabot tās darbu - patiesībā viņi nemaz nespēj stratēģiski domāt par lietām, kas tieši neattiecas uz viņiem. Biznesa īpašniekam līdz ar to nākas iedziļināties pilnīgi visos kompānijas darbības aspektos, jo atsevišķas pilnvaras šādiem cilvēkiem nevar deleģēt. Lai panāktu, ka lišķi kļūst atbildīgāki, nepieciešams kopā ar viņiem vienoties par to, kādam jābūt darba rezultātam, un jāuzdod viņiem pašiem izstrādāt un realizēt darba plānu, tieši no viņiem arī prasot atbildību.

Lišķi neprot ieklausīties citos


Foto: PantherMedia/Scanpix
Viņi ir tik ļoti aizņemti ar mēģinājumiem izpatikt priekšniekam un rūpēm par savu nākotni, ka nespēj ieklausīties citos cilvēkos. Viņus neinteresē nedz klientu domas par kompāniju, nedz citu darbinieku viedoklis par biznesa attīstību, nedz pašas kompānijas panākumi. Vienīgais, kas šādos gadījumos atliek vadītājam - mēģināt piespiest lišķus rīkoties patstāvīgi. Viens no risinājumiem būtu nosūtīt viņus komandējumā uz kādu gadatirgu vai konferenci, uzdodot noskaidrot klientu un piegādātāju viedokli par kompānijas darbību, un savā atskaitē skaidri norādīt, ar ko viņi ir apmierināti, bet ar ko nav. Ja darbinieks atkal mēģinās iztikt ar vispārējām frāzēm un pēc šīs tikšanās nespēs sniegt konstruktīvus priekšlikumus, no viņa ir laiks atbrīvoties, uzskata
Openforum.com
.

Lišķi neseko līdzi notiekošajam nozarē


Foto: morgueFile
Viņiem nav ne laika, ne vēlēšanās iedziļināties tajā, kas notiek attiecīgajā nozarē. Šie cilvēki reti kad izprot nozarē vērojamās tendences un saprot, kas nepieciešams, lai bizness turpinātu attīstīties.
Openforum.com
aptaujātie eksperti mudina uzdot šiem cilvēkiem veikt nozares izpēti un pašiem formulēt kompānijas stratēģijas pamatvirzienus. Ja lišķis ar šo uzdevumu netiks galā, būs lielisks iemesls viņu atlaist.

Lišķiem nerūp kompānijas nākotne


Foto: PantherMedia/Scanpix
Viņi reti kad spēj labi strādāt komandā, jo visus spēkus un laiku velta tam, lai izpatiktu īpašniekam un sasniegtu savus personīgos mērķus. Uzņēmuma īpašnieks nedrīkst lišķiem piešķirt favorītu statusu, viņu paveiktais jāvērtē pēc skaidri saprotamiem kritērijiem, nevis pēc tā, cik aizrautīgi viņi demonstrē savu piekrišanu jebkurai īpašnieka idejai.

Lišķi neuzņemas atbildību


Foto: PantherMedia/Scanpix
Viņi gandrīz nekad nenāk klajā ar savām idejām, baidoties, ka priekšniekam tās varētu nepatikt. Viņi allaž atrod kādu aizbildinājumu, lai vainu par savām kļūdām vai bezdarbību uzveltu citiem, sūdzoties gan par kolēģu sliktajām idejām, gan vājo to realizēšanu.
Openforum.com
norāda, ka spēcīgākais ierocis, kas ir uzņēmēja rokās, ir personīgas atbildības pieprasīšana no šiem cilvēkiem. Uzdodiet viņiem personīgi formulēt veicamā darba stratēģiju un izpildi un pieprasiet, lai viņi atskaitās par paveikto!

Lišķi kļūst viegli aizvainojami


Foto: Shutterstock
Ja lišķu taktika nedod cerēto rezultātu, viņi sāk slepus ienīst savu darba devēju. Nesagaidot cerēto algas paaugstinājumu vai amatu, lišķi mēdz sākt baumot par priekšnieku, vērpt dažādas intrigas, tajā pašā laikā joprojām it visā piekrītot vadītājam. Pret šādu rīcību nepieciešams vērsties ar vislielāko stingrību, vadītājs nekādā gadījumā nedrīkst pakļauties lišķu šantāžai, uzsver
Openforum.com
.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!