Foto: PantherMedia/Scanpix
Mūsdienās sievietes veido gandrīz pusi no darba spēka, un viņu skaits turpina augt. Tomēr, lai gan sievietes sasniedz aizvien jaunas karjeras virsotnes, dažās nozarēs pārsvaru joprojām saglabā vīrieši. Daudzas no tām tiek uzskatītas par stereotipiski vīrišķīgām profesijām, lai gan patiesībā dažas no it kā tikai vīriešiem "paredzētajām" profesijām sākotnēji ietekmēja tieši sievietes. Šai sakarā piedāvājam piecas, "Huffington Post" apkopotas, profesijas, kam ir sena un bieži vien aizmirsta vēsture un kuras veidošanā iesaistījušās tieši daiļā dzimuma pārstāves.

Pirmā programmētāja bija sieviete


Foto: PantherMedia/Scanpix
Mūsdienās tehnoloģiju pasaulē valda vīrieši, un tikai mazāk kā 25% no šīs nozares pārstāvjiem ar tehnoloģijām, inženierzinātnēm un matemātiku saistītajās jomās ir sievietes. Tomēr Silīcija ielejas džentlmeņi ir pateicību parādā Lovleisas grāfienei Eidai Baironai jeb Eidai Lovleisai.

Lovleisa, sadarbojoties ar Čārlzu Bebidžu, kuru mēdz dēvēt par "datoru tēvu", uzrakstīja pirmo datorprogrammēšanas algoritmu. Jāsaka, ka Bairona nebija vienīgā datorzinātņu celmlauze. Otrā pasaules kara laikā sešas sievietes, kuru iesauka bija "cilvēki - datori", veica visu programmēšanu, kas bija nepieciešama vienam no pirmajiem pilnībā elektroniskajiem datoriem pasaulē. 

Sievietes nezaudēja savu nozīmību datorprogrammēšanas nozarē arī četrdesmitajos un piecdesmitajos gados, taču sešdesmito gadu beigās viņu skaits šajā nozarē saruka, jo darba devēji ieviesa pārbaudījumus, kuros daudz labāk veicās vīriešiem.

Lielāko cilvēces vēstures laika daļu tieši sievietes piepildīja alus mucas


Foto: PantherMedia/Scanpix
Mūsdienās mazāk kā 1% no alus ražošanas nozares pārstāvjiem ir sievietes, bet seno ēģiptiešu hieroglifi liecina, ka sākotnēji par alus brūvēšanu bija atbildīgas tieši sievietes un alus brūvēšana gadsimtiem ilgi tika uzskatīts par sievišķīgu mājas nodarbi.

Viduslaikos visā Eiropā sievietes tika uzskatītas par brūvēšanas meistarēm, un daudzas no tā sauktajām "alus sievām" vai brūverēm izmantoja savas prasmes, lai nopelnītu kabatas naudu. Tomēr 17. gadsimta industrializācijas laikā alus ražošana kļuva par liela mēroga uzņēmējdarbību rūpnīcās, un darbavietas tajās tika piešķirtas vīriešiem.

Reiz amerikānietēm kino industrijā bija lielāka teikšana nekā jebkurā citā vietēja mēroga industrijā


Foto: PantherMedia/Scanpix
Desmitiem gadu sievietes ir bijušas skaitliskā mazākumā gandrīz visās ar kino industriju saistītās profesijās. Taču mēmā kino pirmsākumos šī bija viena no sievietēm draudzīgākajām nozarēm. 20. gadsimta sākumā simtiem sieviešu pildīja rakstnieku,  režisoru, producentu un redaktoru pienākumus, lai gan daudzus no viņu gara darbiem tikai nesen atklāja Hārvarda universitātes profesore Džeina Geinsa.

Geinsa noskaidroja, ka periodā no 1916. līdz 1923. gadam sievietēm bija lielāka teikšana kino idustrijā nekā jebkurā citā industrijā ASV. Diemžēl 90% no amerikāņu filmām, kas uzņemtas pirms 1923. gada, netika pienācīgi glabātas, tādēļ lielu daļu no šo sieviešu darbiem mūsdienās nav iespējams aplūkot. 

Patiesībā 1923. gadā sievietēm piederēja vairāk neatkarīgā kino studiju nekā vīriešiem. Žurnāls "Playboy" šo parādību nodēvēja par "viņas personīgo uzņēmumu epidēmiju." Kad kino industrija kļuva centralizēta, dažas ietekmīgas,vīriešiem piederošas kompānijas pārņēma varu, un sievietēm gandrīz pilnībā tika liegta iespēja iegūt kādu no pieejamajām darbavietām. 

Turklāt daudzu nozīmīgu agrīnā kino vēstures grāmatu autori neņēma vērā sieviešu radītās filmas un viņu sasniegumus, un daudzas no šīm ietekmīgajām sievietēm gandrīz pazuda aizmirstībā.

Sievietes bija pirmās bundzinieces


Foto: Shutterstock
Mūsdienās tiek uzskatīts, ka sitamie instrumenti ir vīrišķīgi, tie saistās ar militārajiem orķestriem vai trokšņainām rokzvaigznēm, tomēr dažādi seni priekšmeti un gleznojumi atklāj, ka tieši sievietes bija pirmās bundzinieces.

Pēc grāmatas "Kad sievietes bija bundzinieces" autores Leinas Redmondas domām, senākā zināmā bundziniece bija mezopotāmiešu priesteriene Lipušiau. Bungas asociējās ar dzimšanu un auglību, un sievietes tās uzskatīja par svētām. 

Aptuveni trīs tūkstošus gadu sievietes spēlēja bungas reliģisko rituālu ietvaros. Viss mainījās, kad kristīgā baznīca sievietēm aizliedza dziedāt un spēlēt instrumentus. Publiski muzikāli priekšnesumi aizvien vairāk pārtapa par vīriešu nodarbi.

Simtiem gadu sievietēm bija liegta ārstes profesija, lai gan reiz viņas bija ievērojamākās dziednieces


Foto: Shutterstock
Daudzas sievietes Senajā Ēģiptē un Senajā Grieķijā tika uzskatītas par cienījamām mediķēm. Eiropas vēstures agrīnajā posmā priesterienes pildīja dziednieču funkcijas, un dažas no viņām, piemēram, Hildegarde no Bingenas, pierakstīja nozīmīgas ārstēšanas un zāļu pielietojuma metodes, kuras bieži tika izmantotas ginekoloģijā un dzemdībās.

Viduslaikos baznīca pieņēma likumu, ka visiem ārstiem ir jāiegūst universitātes diplomu. Tolaik sievietes nedrīkstēja iestāties universitātē, tādēļ likumīga ārsta profesija viņām bija liegta. Tās, kuras nodarbojās ar ārstēšanu, tika apsūdzētas burvju mākslas piekopšanā. 

Turpmāk medicīnas nozares pārstāvji sieviešu paveikto bieži neņēma vērā un piedēvēja viņu sasniegumus vīriešiem. Piemēram, vēsturnieki nepatiesi pieņēma, ka Trotula, ievērojamā 11. gadsimta medicīnas profesore un klasiska medicīnas literatūras darba autore, ir vīrietis, jo viņi nespēja noticēt, ka tik nozīmīgu grāmatu par medicīnu uzrakstījusi sieviete.

Tomēr pat, sastopoties ar sociālām grūtībām un šķēršļiem izglītībā, sievietes turpināja palīdzēt tiem, kuri nevarēja atļauties ārsta pakalpojumus, un iepriekšējās desmitgadēs sievietes  medicīnas jomā guvušas pārsteidzošus panākumus, lai gan šajā jomā joprojām sastopams seksisms.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!