darba intervija bizness pārrunas sieviete
Foto: Shutterstock

Teju katrs ir piedzīvojis situāciju, kad nākas secināt – vienā uzņēmumā nostrādāti vairāki gadi, taču alga jau visai bezcerīgi atpaliek no vispārējā tirgus līmeņa. Gadījumā, ja šādu situāciju ir nācies piedzīvot arī tev un vēlies lūgt algas pielikumu, iepazīsties ar Woman.ru veidotāju padomiem, kā runāt ar darba devēju par algas pielikumu un vai vispār vērts to darīt.

Pirmais solis – argumentu apkopošana

Atceries – saruna par algas paaugstināšanu ir tāda pati lietišķa saruna kā citas! Arī tai ir rūpīgi jāsagatavojas, jo ar apņēmību vien nepietiek! Sākumā centies noteikt, vai pastāv objektīvi iemesli tavas algas apjoma pārskatīšanai. Un ko uzskatīt par objektīviem iemesliem?

Kā uzsver darba tirgus eksperti, ir divi pamatoti iemesli, kāpēc var lūgt palielināt algu. Pirmais –pienākumu loka paplašināšanās, otrais – darba apjoma palielināšanās. Ja tava situācija atbilst šiem argumentiem, tev ir labas izredzes saņemt lielāku algu.

Trešais, bet samērā strīdīgais, iemesls varētu būt ievērojama kvalifikācijas paaugstināšanās. Protams, tas, ka ir apgūtas jaunas zināšanas un prasmes, mūs raksturo kā nopietnus un mērķtiecīgus darbiniekus. Bet, ja tu izmanto jaunās zināšanas to pašu veco darba pienākumu veikšanai, tavai priekšniecībai tas varētu nebūt pietiekams arguments algas paaugstināšanai.

Ceturtais iemesls, ko minējām jau sākumā, ir pašreizējo ienākumu ievērojama neatbilstība vidējiem rādītājiem darba tirgū. Tiesa, šis visnotaļ skaļais apgalvojums darba devējā varētu nerast atsaucību. Kad parakstīji darba līgumu, tu taču piekriti šādai algai, vai ne?

Tāpēc ceturtais arguments var nostrādāt retāk nekā pārējie trīs. To vērts minēt tikai tad, ja tavs darba stāžs uzņēmumā ir ievērojams, bet alga šajā laikā patiešām nav tikusi paaugstināta. Dabiski, ka šajā laikā tava līmeņa speciālistu algas ir būtiski pieaugušas.

Otrais solis – mērķa izvirzīšana

Foto: Shutterstock

Vispirms jārod skaidrība par summu, kādu vēlies saņemt papildus. Citādi tik vienkāršais un tiešais jautājums par algas pielikuma apmēru radīs nevēlamu samulsumu, kas kaitēs izredzēm to patiešām saņemt.

Algas pielikums parasti svārstās 10 līdz 15 procentu robežās no algas. Šo robežu neiesaka pārkāpt – maz ticams, bet ja nu priekšniecībai rodas kārdinājums pameklēt jaunu darbinieku?

Atceries, ka, paaugstinot tavu algu, vadītājs palielina uzņēmuma izdevumus. Tāpēc pirms pielikuma lūgšanas pārliecinies, vai patiešām ir izvēlēts pareizais brīdis, kad to darīt. Jābūt pozitīvai biznesa attīstības tendencei – tas attiecas uz pārdošanas apjomu pieaugumu, jaunu filiāļu atvēršanu vai citiem labvēlīgiem apstākļiem. Diez vai vērts uzsākt tamlīdzīgu sarunu, ja uzņēmums atrodas uz bankrota sliekšņa.

Tāpat jāņem vērā vēl kāds apstāklis. Gandrīz visos lielos uzņēmumos nākamā gada budžets tiek sastādīts noteiktā laikā. Ja tu skaidri zini, kad tas notiek, ir vērts lūgt algas paaugstināšanu pirms budžeta izveidošanas. Tad priekšnieks nevarēs atbildēt, ka viss budžets jau sadalīts.

Trešais solis – izdevīga laika atrašana

Foto: Shutterstock

Pirms dodies uzbrukumā, pārliecinies, ka priekšniekam ir labs garastāvoklis, iegadījies brīvāks brītiņš un viņš var mierīgi apspriest tavu lūgumu. Nav vērts sākt šādas sarunas skrienot.

Psihologi iesaka pārrunas sākt dienas otrajā pusē, jo tad, kā likums, steidzamu darbu ir mazāk. Un arī sarunāties ar paēdušu bosu ir drošāk, nekā ar izsalkušu.

Ja dienā pirms sarunas tev gadījies pieļaut kādu kļūdu, sarunu labāk atlikt. Citādi vari būt droša, ka tev tā tiks pieminēta.

Tāpat valda uzskats, ka ka sarunu vislabāk sākt priekšnieka kabinetā, jo tur viņš jūtas pārliecināts un mierīgs. Nevajadzētu lūgt algas pielikumu, piemēram, korporatīvā ballītē. Protams, šādā situācijā priekšnieks, visticamāk, būs labā noskaņojumā, bet diez vai viņš gribēs apspriest darba lietas ārpus darba laika. Turklāt, pat ja tev izdosies pateikt visu, ko gribēji, pastāv liela iespēja, ka tavus secinājumus vadītājs pēc ballītes vienkārši aizmirsīs.

Pirms sarunas atceries visus savus sasniegumus, apkopo projektus un iniciatīvas, kas palīdzējušas palielināt uzņēmuma peļņu. Sagatavo jaunus priekšlikumus tā virziena attīstībai, par kuru esi atbildīga. Izdari tā, lai priekšniecība skaidri saprot, par ko tev būtu jāpaaugstina alga.

Tātad mērķis ir pārliecināt vadību, ka, paaugstinot tavu algu, ieguvēja būsi ne tikai tu, bet arī viss uzņēmums.

Ceturtais solis – sarunas plāna izstrāde

Foto: Shutterstock

Pilnīgi dabiski, ka pirms svarīgas sarunas tu vari just uztraukumu. Tāpēc jau iepriekš jāpārdomā, ko tieši un kādā kārtībā teiksi.

Pacenties iztēloties vadības iespējamos iebildumus un sagatavo uz tiem atbildes. Kā tu reaģēsi, ja boss sacīs, ka šobrīd uzņēmumam nav naudas darbinieku algu paaugstināšanai, vai ierosinās atlikt šo sarunu uz kādu laiku?

Centies izturēties pārliecinoši un izskatīties labvēlīgi – atceries, ka sevi nevajag nostādīt lūdzējas lomā, jo tu taču runā par saviem reālajiem nopelniem un sasniegumiem.

Tāpat vērts bruņoties ar pacietību un noteikti nevajag izdarīt spiedienu uz vadītāju, tiecoties panākt tūlītēju lēmuma pieņemšanu. Ļoti iespējams, ka viņš vienkārši nav gatavs nekavējoties sniegt atbildi.

Tiesa, dažos jautājumos labāk parādīt stingru nostāju. Painteresējies, kad tu varētu saņemt atbildi, citādi riskē skaidru atbildi tā arī nesaņemt.

Kā pareizi rīkoties, ja saņem atteikumu

Foto: Publicitātes foto

Lieki nervozēt par konkrēto sarunu nav vērts. Visnepatīkamākais, kas var notikt – saņemsi atteikumu. Bet tu taču apzinājies, ka tā var notikt, kad pieņēmi lēmumu lūgt lielāku algu? Galvenais ir saglabāt optimismu un censties gūt labumu pat tik nelabvēlīgā situācijā.

Ja saņem atteikumu, centies uzzināt konkrētu tā iemeslu. Bieži gadās, ka vadītājs būtu ar mieru algu palielināt, bet viņam nav šādas iespējas. Tādā gadījumā noteikti noskaidro, kad varētu pie šīs sarunas atgriezties.

Piedāvājies uzņemties papildu pienākumus, kas atmaksāsies, paaugstinot tev algu. Ja tāda iespēja būs, visticamāk, varēsiet vienoties.

Savukārt, ja vadītāju neapmierina tava darba kvalitāte, noteikti iztaujā viņu par iemesliem un uzmanīgi uzklausi visus argumentus. Uzzini, kas būtu jāmaina, lai rezultāti uzlabotos!

Jebkurā gadījumā pēc sarunas būs gūts priekšstats par to, kā tevi vērtē uzņēmuma vadība. Turklāt tev būs pieredze, kā palūgt algas paaugstinājumu un kā runāt ar vadību, kas ir ļoti svarīgi karjeras turpmākajai attīstībai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!