Skaistumkopšana sieviete āda gurķu šķēlītes acis.
Foto: Shutterstock

Kas labāk – receptes no vecmāmiņas pūra lādes vai jaunākie zinātnieku atklājumi, kas kļuvuši par modes kliedzienu? Kad jāsāk regulāri doties pie kosmetologa? Vai hemoroīdu līdzekļi palīdzēs cīņā ar krunkām? Kāda ir patiesā maksa par ātro "jaunības atgūšanu"? Vai ādai nepieciešams zelts? Kāda Rīgas salona kosmetoloģe atklāj savus amata noslēpumus portālam "Delfi".

Kā kļūt par kosmetologu

Šobrīd Latvijā kosmetologu ir vairāk nekā zivju dīķī. Palūkojieties, cik daudz piedāvājumu kuponu lapās! Tomēr labu profesionāli atrast nav vienkārši. Lai iestātos kosmetologu kursos, pietiek ar atestātu, kurā 10 ballu sistēmā vidējā atzīme ir četrinieks. Slieksnis ir zems – tādēļ arī pastāv risks nonākt pie speciālista ar atbilstošu intelekta līmeni. Bet nepietiek taču tikai ar seju, ir jādomā ar galvu!

Vienkāršākais variants – izmācīties par kosmētiķi (oficiālais specialitātes nosaukums, ko bieži kļūdaini dēvē par "kosmetologu"). Pusgadu, gadu ilgi kursi, kuros gūst virspusēju priekšstatu, kas ir āda, kā tā tā funkcionē, vēl virspusējāku sapratni par cilvēka anatomiju, kā arī iemācās ādas kopšanas pamatus un vienkāršas procedūras – kosmetoloģijas uzņēmumu izstrādātās programmas. Ar to jāsaprot tā dēvētie boksi, kuros viss sagatavots vienai procedūrai. Tādi speciālisti strādā spa salonos, kur cilvēki nāk un iet un nav īpašu prasību. No tādas konveijera pieejas neko vairāk arī nevajag gaidīt.

Apšaubāma šķiet mazajos salonos izplatītā prakse, kur vienā telpiņā taisa gan aparātpedikīru, gan kosmētiskās procedūras. Dažādas mikrodaļiņas, ieskaitot sēnītes, var nonākt uz sejas.

Nopietnāka sagatavošana notiek Beauty School, kosmētikas skolā Cidesko vai Starptautiskajā Kosmetoloģijas koledžā. Divus, trīs gadus ilgas mācības, kuru pamatā ir vispārējā vidējā izglītība (mācību maksa – virs 4000 eiro), vai arī gadu ilgas mācības audzēkņiem ar vidējo medicīnisko izglītību (mācību maksa – virs 1500 eiro). Padziļinātas zināšanas par ādu un iespējām palēnināt novecošanās procesus: anatomija, fizioloģija, terapija, ķīmija, farmakoloģija, mezoterapija, aparātu tehnoloģijas, uzņēmējdarbības pamati…

Pieklājīgas zināšanas var iegūt medicīnas skolās un Stradiņa Universitātē. Šie kosmētiķi spēj analizēt jebkura preparāta sastāvu, saprot sastāvdaļu jēgu un to, kā līdzeklis iedarbojas uz ādu, viņi drīkst veikt mezoterapiju. Jāteic gan, ka es tomēr ieteiktu pirms injekcijām konsultēties ar dermatologu vai vismaz ģimenes ārstu, kurš pārzina sava pacienta slimību vēsturi. Galu galā šīs procedūras nav nemaz tik nevainīgas – pastāv gan alerģisku reakciju, gan iekaisuma risks. Kontrindikāciju netrūkst – herpe, epilepsija, hemofīlija… Tādas lietas, ko ne tikai vien kosmētiķis nenojauš, bet arī klients var nezināt.

Augstākā virsotne mūsu nozarē – dermatologs-kosmetologs. Tas jau ir ārsts, kurš specializējies kosmetoloģijā – viņš ne tikai rūpējas par ādu, bet arī ārstē to.

Tev ir interesants stāsts par savu profesiju? Par tās plusiem, mīnusiem, zemūdens akmeņiem? Vēlies citus brīdināt vai, gluži pretēji, iedvesmot? Raksti mums redakcija@delfi.lv, izmanto Delfi Aculiecinieks pieteikumu formu vai raksti mums Facebook! Mūsu žurnālists sazināsies ar tevi. Redakcija garantē anonimitāti.

Higiēna: no sejas līdz bikini vaksācijai, neatejot no kases

Foto: PantherMedia/Scanpix

Neesmu pārliecināta par to, cik pareizi ir vienā un tajā pašā kabinetā, uz tās pašas kušetes, vaksēt bikini zonu, bet pēc tam injicēt fillerus sejā. Kosmētiskajiem kabinetiem gaisa tīrītājs un sterilizators nav obligāta prasība, savukārt laiks dezinfekcijai procedūru starplaikos – tur pat kaķim jāsmejas! Tāpat samērā apšaubāma šķiet mazajos salonos izplatītā prakse, kur vienā telpiņā taisa gan aparātpedikīru, gan kosmētiskās procedūras. Dažādas mikrodaļiņas, ieskaitot sēnītes, var nonākt uz sejas. Rezultāts, kā jau nojaušat, var būt ļoti bēdīgs.

Jāteic gan, ka, lielos vilcienos mērot, higiēnas līmenis Rīgas salonos nav slikts. Galu galā konkurence ir ļoti spēcīga – neviens nevēlas iemantot sliktu slavu sociālajos tīklos. Visnolaidīgākie šajā ziņā ir spa saloni – klientu pieraksta uz stundu un viņš vēlas šo laiku izmantot pilnībā, bet pēc stundas jau nāk nākamais klients. Pa kuru laiku tīrīt? Lai no jauna pārklātu kušeti, visu apstrādātu ar antiseptiķi, dezinficētu virsmas, nepieciešamas vismaz 10 minūtes. Labi, ka tagad visi cenšas izmantot vienreiz lietojamos instrumentus un uzgaļus. Pat mezoterapijas adatas, kas ir samērā dārgas.

Visnolaidīgākie šajā ziņā ir spa saloni – klientu pieraksta uz stundu un viņš vēlas šo laiku izmantot pilnībā, bet pēc stundas jau nāk nākamais klients. Pa kuru laiku tīrīt?

Īpaši aizdomīgas ir procedūras vannās – pērļu, piena, jogurta utt. Tās parasti nav dārgas, tādēļ bieži tiek iekļautas spa programmās. Nepietiek vannā izsmidzināt dezinfektoru un izskalot, ir jādezinficē visa sistēma, bet, lai to izdarītu, vanna jāpielej ar ūdeni, jāpievieno līdzeklis un jāieslēdz, lai "izburbuļo". Nezinu nevienu salonu, kas varētu atļauties šādu greznību.

Lai gan retāk, bet joprojām sastopama tāda parādība kā "mājas kosmetologi", kas prasa samērā maz un skaidrā naudā, bet pieņem burtiski virtuvē – vienā un tajā pašā bļodā kausē vasku vaksācijai, lej ūdeni sejas dvieļa mērcēšanai. Hepatītu C tādā veidā grūti noķert, bet sēnīšu infekcijas – miera vējos!

Tev ir interesants stāsts par savu profesiju? Par tās plusiem, mīnusiem, zemūdens akmeņiem? Vēlies citus brīdināt vai, gluži pretēji, iedvesmot? Raksti mums redakcija@delfi.lv, izmanto Delfi Aculiecinieks pieteikumu formu vai raksti mums Facebook! Mūsu žurnālists sazināsies ar tevi. Redakcija garantē anonimitāti.

Masāžas: nav nekā labāka par cilvēku kontaktu

Foto: Shutterstock

Uzskatu, ka cilvēcisks āda-āda kontakts ir labākais, kas vien var būt kosmetoloģijā. Mijiedarbība enerģiju līmeni, limfas un asins mikrocirkulācijā. Masāža ādai nerada lieku stresu (protams, ja viss tiek darīts pareizi), ko nevar teikt par dažādiem aparātiem.

Ja tiek traucēta ūdens dabiskā plūsma, rodas purvs. Tas pats notiek mūsu ādā – ja nav cirkulācijas, rodas sastrēgumi: āda nesaņem pietiekami daudz barības vielu, skābekļa, ogļskābā gāze neattek. Masāžas regulē "satiksmi" no ādas līdz muskuļiem, kā arī noņem spriedzi – slēptās emocijas un mīmikas krunciņas.

Tas jādara regulāri, taču visi lielākoties vēlas tūlītēju efektu: ieraudzīja draudzeni, svaigu un saposušos, – sak, es arī tā gribu, kas ir tavs kosmetologs? Aiziet pāris reizes, bet efekta nav. Jo nenoskaidroja, ka draudzene kabinetu apmeklē jau pāris gadus.

Audu struktūras izmaiņas ar vecumu un gravitāciju (tās ietekmē ar gadiem āda pakāpeniski "noslīd") neviens nav atcēlis, taču parotaļāties ar laiku ir iespējams.

Tagad parādījušās daudzas progresīvas masāžas tehnikas ar osteopātijas, kinezioloģijas, akupresūras elementiem, kas krunku veidošanās agrīnās stadijās darbojas ne sliktāk par botoksu. Taču tas jādara regulāri. Katram ādas tipam ir savs grafiks. Vispārīgi es ieteiktu kursu: divas nedēļas pa divām reizēm, pēc tam – reizi nedēļā… Brīnumi nenotiek. Audu struktūras izmaiņas ar vecumu un gravitāciju (tās ietekmē ar gadiem āda pakāpeniski "noslīd") neviens nav atcēlis, taču parotaļāties ar laiku ir iespējams.

Jauna vēsma kosmetoloģijā – sejas teipošana. Tādi miniplāksteri, kas palīdz ātri atslābināt muskuļus un mazināt iekaisušo nervu galu iedarbību. Īpašu jēgu es šajā procedūrā nesaskatu – plāksteris tiek līmēts uz īsu brīdi, arī efekts nebūs ilgspēlējošs, turklāt teipi ir līme, attiecīgi – toksisks slogs un ķīmisks kairinājums ādai.

Ir klientes, kuras dziļo tīrīšanu uztver kā kopšanas pamatu. Viņām šķiet – ja nav kārtīgi izspaidīts, tātad darbs nav izdarīts. Tā ir ādu traumējoša procedūra, kurā tiek atbrīvoti tauku dziedzeri – tie sāk darboties intensīvāk, tajā pašā laikā mazinot muskuļu dabisko tonusu. Poras izplešas un vairs nesaraujas. Mūsdienās ir daudz saudzīgāki līdzekļi: no ultraskaņas pīlinga līdz viegliem skābju skrubjiem, kuru izvēle atkarīga no ādas īpatnībām.

Ja āda ir poraina, no periodiskas tīrīšanas neizsprukt. Taču, ja mājās liec maskas ar māliem un antiseptiskajām eļļām, rūpējies par ādas mitrināšanu, tauku dziedzeri paši attīrīsies, kosmetologam būs jāpalīdz vien ar dažām nosprostotām porām.

Ko darīt, ja pēkšņi parādījusies pūtīte? Mans uzskats – to labāk neaiztikt, vien nedaudz pasausināt. Ja sāksies nopietna, strutojoša infekcija, jādodas pie dermatologa, kurš parūpēsies, lai problēma neizplatītos pa visu seju. Jo, noplēšot pumpu, āda ap to sāks dzīt, veidojot cietu kreveli, zem kuras turpinās krāties strutas, Iekaisuma reakcija, kura pletīsies gan dziļumā, gan plašumā.

Tev ir interesants stāsts par savu profesiju? Par tās plusiem, mīnusiem, zemūdens akmeņiem? Vēlies citus brīdināt vai, gluži pretēji, iedvesmot? Raksti mums redakcija@delfi.lv, izmanto Delfi Aculiecinieks pieteikumu formu vai raksti mums Facebook! Mūsu žurnālists sazināsies ar tevi. Redakcija garantē anonimitāti.

Vecums: kad vēl par agru, bet kad jau par vēlu?

Foto: Shutterstock

Kādā vecumā pienācis laiks doties pie kosmetologa – individuāls jautājums. Ar pusaudžu problēmām labāk doties pie dermatologa. Vēlāk – atkarībā no situācijas. Vecuma izraisītas izmaiņas ādā sākas pēc 20-25 gadu vecuma, līdz tam pie kosmetologa der aiziet, lai konsultētos – noskaidrotu savu ādas tipu, izrunātos par kopšanu un piemērotāko kosmētiku. Galu galā mēs dzīvojam tādā vidē, kurā āda ir jātīra, jāmitrina un jāpasargā. Jo īpaši tad, ja tiek grēkots ar sauļošanos - gan solārijā, gan dabiski. Tad ādai nepieciešama pastiprināta mitrināšana. Ultravioletā starojuma fani mērdē savu ādu!

20 gados aktīvās vielas vajadzīgas minimāli, labāk izvēlēties mitrinošus gēlus. Piemēram, tādus līdzekļus, kuru pamatā ir alveja vai augu kolagēns. Un nekādus aktīvos elementus – nevajag pārspīlēt pirms laika! Organisms ir gudra sistēma, ja lieki piedāvā vajadzīgās vielas, viņš pārstāj pats tās sintezēt. Aktīvākas vielas var pieslēgt vien pēc 30-40 gadu sliekšņa, kad robežas kļūst nosacītas un tiek noteiktas katram individuāli. Reizēm pietiek ar pāris intensīvām procedūrām gadā.

Ap 40-45 gadiem, kad sāk tuvoties menopauze, organisms sāk taupīt savus resursus, kļūst skops un slinks ārējā izskata saglabāšanā, bet daudzas vielas izstrādā vien ekstremālos gadījumos. Šis princips ir pretnovecošanās terapijas pamatā. Ar visādiem pīlingiem iznīcinām vecās šūnas un dodam prettriecienu – injekcijas vai aktīvos šķīdumus, kas palīdz organismam kvalitatīvi radīt labas, jaunas šūnas.

Tev ir interesants stāsts par savu profesiju? Par tās plusiem, mīnusiem, zemūdens akmeņiem? Vēlies citus brīdināt vai, gluži pretēji, iedvesmot? Raksti mums redakcija@delfi.lv, izmanto Delfi Aculiecinieks pieteikumu formu vai raksti mums Facebook! Mūsu žurnālists sazināsies ar tevi. Redakcija garantē anonimitāti.

Pārdozēt: es no spricēm nebaidos, labāk vairāk saduršos

Foto: Shutterstock

Ir tāda pacientu grupa, kuras var saukt par "ar kosmetoloģiju apsēstajām" – viņas nopietni šauj pār strīpu. Un runa nav tikai par alkatīgiem kosmetologiem, kas maksātspējīgai klientei iesmērēs visu un pēc iespējas dārgāk. Bieži vien arī pašas klientes kļūst psiholoģiski atkarīgas no kosmētiskajām procedūrām. Viņām parādās paniskas bailes novecot. Ja reizi divās nedēļās "nesašpricēs", tad jau sāks nervozēt, ka zaudē labo izskatu. Galu galā viņas izskatās vecākas par savām piezemētākajām vienaudzēm, iemantojot nedabiski uztūkušu, savītušu un nomocītu seju.

Staigāt pie kosmetologa pārāk bieži – tā jau ir vardarbība. Āda nespēj uzņemt visu, ko tajā mēģina sapumpēt. Jo kosmētika noslogo arī izvadsistēmu, kam viss liekais jāizskalo. Mēs izjaucam dabisko līdzsvaru, par ko ir jāmaksā. Agrāk vai vēlāk.

Staigāt pie kosmetologa pārāk bieži – tā jau ir vardarbība. Āda nespēj uzņemt visu, ko tajā mēģina sapumpēt.

Nesen notikušā kosmetologu kongresā organizatori atklāšanas runu sāka ar vārdiem: mūsu galvenais uzdevums – apmierināt klientu. Es tam pārāk nepiekrītu: klienti var vēlēties visu ko, taču mēs esam profesionāļi un zinām sekas, bet viņi – nē.

Ir skaidrs, ka visiem, kas nolēmuši izmantot radikālo kosmetoloģiju – fillerus, botoksu un visādus "silikonus", ir skaidri jāapzinās: ātrāk sāksi, ātrāk novecosi. Runa ir nevis par ādas veselību, bet skaistumu, kas prasa upurus. Un nevajag sevi mānīt. Fillerim (preparāts lokālajām injekcijām, kas palīdz bez ķirurģiskas iejaukšanās veikt sejas kontūrplastiku – red. piez.) ādā jānoturas maksimāli ilgi, piepildot audus krunciņu rajonā. Tomēr filleru galvenā sastāvdaļa – hialuronskābe ļoti ātri degradējas – organisms to izvada, tādēļ nepieciešami stabilizatori, kas procesu bremzētu. Tie ir pietiekami toksiski, pilnībā no organisma neizvadās, gluži pretēji – uzkrājas. Kādas problēmas tas var radīt? Neviens nezina. Šai metodei ir 10-15 gadi, bet kas notiks ar šīm daiļavām vēlāk?

Tādēļ – jo agrāk sāksi lietot fillerus, jo agrāk iztērēsi savu nosacīti nekaitīgo potenciālu. Un ko darīsi, kad sāksies īstās vecuma izraisītās izmaiņas? Ir pacientes, kas 4-6 sprices divreiz gadā iepumpē. Droši vien uz adatas var pavadīt visu dzīvi, bet nevajag brīnīties, ja parādās nopietnas veselības problēmas.

Kosmētiķim nav tiesību injicēt botoksu – to drīkst darīt tikai ārsti-kosmetologi. Esmu novērojusi, ka klientēm, kas šo procedūru izmanto regulāri un gadiem ilgi, audi zaudē tonusu un elastību. Burtiskā nozīmē stiepjas līdzi pirkstiem, jo mikromuskulatūra vairs nedarbojas, visi procesi palēninās.

Vēl viens moments – šī svešķermeņa injekcija tiek darīta uz dullo. Pat vispieredzējušākie kosmetologi laiku pa laikam piedzīvo komplikācijas. Filleris var pārspiest asinsvadiņu – radīsies tūska un iekaisums, kad ar steigu jāinjicē pretviela, kas šķīdina filleri. Pat viskvalitatīvākajā variantā mēs pārkāpjam dabas likumus un ir jāsaprot, ka daba ar to nesamierināsies. Organisms cīnīsies visiem spēkiem.

Kosmētiķim nav tiesību injicēt botoksu – to drīkst darīt tikai ārsti-kosmetologi. Esmu novērojusi, ka klientēm, kas šo procedūru izmanto regulāri un gadiem ilgi, audi zaudē tonusu un elastību. Burtiskā nozīmē stiepjas līdzi pirkstiem, jo mikromuskulatūra vairs nedarbojas, visi procesi palēninās.

Kādu laiku populāri bija zelta diegi, bet tie sevi neattaisnoja. Pēc tiem nedrīkstēja ne masāžas, ne aparātprocedūras. Tagad tos nomainījuši mezodiegi jeb tredliftings – ar garas adatas palīdzību ārsts zemādas slānī ievada mezodiegus, kas uzsūcas audos (agrāk tādus diegus izmantoja ķirurģijā) un veido sava veida karkasu ādai. Tas ir sintētisks polimērs, kuru organismam ir jāizšķīdina un jāizvada. Tā, protams, ir milzu slodze, kas dabā nav paredzēta.

Daudzas klientes ir vīlušās rezultātos, bet visdrīzāk tas nozīmē, ka šī nav viņām domāta ādas atjaunināšanas metode. Tredliftings piemērots tām, kam ir viegli audi, kā arī plāns zemādas tauku slānis. Pretējā gadījumā tāpat viss noslīd.

Tām, kas dzīvo "uz adatas", jāatsakās no daudzām parastajām procedūrām – aparātmetodēm, masāžām, siltuma (ardievu, pirtis un siltās zemes) – tās visas paātrina zemādas vielmaiņu, kā rezultātā ievadītās vielas ātrāk tiek izvadītas.

Cits invazīvo metožu mīnuss – pēc tām veidojas audu sabiezējumi, kas traucē mikrocirkulācijai. Tā rezultātā ar ādu grūtāk strādāt gan kosmetologiem, gan plastiskajiem ķirurgiem – spaiki apgrūtinās sejas ādas nostiepšanu. Tām, kas dzīvo "uz adatas", jāatsakās no daudzām parastajām procedūrām – aparātmetodēm, masāžām, siltuma (ardievu, pirtis un siltās zemes) – tās visas paātrina zemādas vielmaiņu, kā rezultātā ievadītās vielas ātrāk tiek izvadītas.

Neviens saprātīgi domājošs ārsts vairs neizmantos silikonu lūpu palielināšanai – apjomu iegūst, ievadot fillerus uz hialuronu bāzes. To drīkst darīt tikai ārsts. Turklāt tam nebūt nav jābūt plastiskajam ķirurgam, es pazīstu kādu ginekologu, kas ar šo ļoti labi pelna. Ar laiku filleri no organisma tiek izvadīti, taču bieži vien klientes jau tik ļoti "atradušas" no savām dabiskajām lūpām, ka nespēj iztikt bez kārtējās injekcijas. Galu galā pēc pāris gadiem atkāpšanās vairs nav iespējama, lūpas kļuvušas nedabiskas. Labi, ja forma būtu skaista, tomēr ne visi ārsti draudzējas ar proporcijām un gaumi.

Kādai no manām klientēm tika iestāstīts, ka skaistas ir "pīļu lūpiņas". Pēc operācijas viņa sevi nepazina. Tagad nespēj sagaidīt, kad atkal izskatīsies kā cilvēks. Pagājis jau pusotrs gads, bet laime nesteidz atgriezties.

Tev ir interesants stāsts par savu profesiju? Par tās plusiem, mīnusiem, zemūdens akmeņiem? Vēlies citus brīdināt vai, gluži pretēji, iedvesmot? Raksti mums redakcija@delfi.lv, izmanto Delfi Aculiecinieks pieteikumu formu vai raksti mums Facebook! Mūsu žurnālists sazināsies ar tevi. Redakcija garantē anonimitāti.

Vecmāmiņas receptes: auzu tume – labi, bet labāk bez hemoroīdiem

Foto: stock.xchng

Ko gan cilvēki neizdomā, lai cīnītos ar vecuma radītām pārmaiņām! Esmu pieredzējusi klientes, kuras sev uz sejas klāja… krēmu un kausētas svecītes, ko izmanto, lai ārstētu hemoroīdus. Bet kāda populāra aktrise pat televīzijā lielījās, ka tik labi izskatās, jo uz sejas klāj krēmu, kurš paredzēts… govs tesmenim! Nav jāizgudro divritenis, ja to ir radījuši savas nozares profesionāļi!

Man nav iebildumu pret ādas kopšanu mājas apstākļos, tomēr nav jāķeras pie pašdarbības. Labāk konsultēties ar speciālistu. Kāda kliente bija kaut kur izlasījusi, ka vitamīns A ādai ir ļoti labi, tādēļ viņa ik dienu zieda to sev ādā, gadu no vietas. Un sūdzējās, cik daudz naudas iztērējusi, bet āda visu laiku ir iekaisusi un alerģiska. Jā, vitamīns A ir vērtīgs, taču to var ļoti viegli pārdozēt, iegūstot pretēju rezultātu.

Runāšu atklāti, lielāko daļu veikalos nopērkamo produktu uz sejas labāk nelikt. Nitrātu gurķīšu šķēles acu plakstiņiem neko labu nedos. Bet, ja gurķi ir no pašu dārza vai eko veikala, par kura godprātīgumu esat pārliecināti, tad kādēļ gan nē?

Savām pacientēm ar prieku iesaku dažādas "vecmāmiņu masku" receptes, ko gatavot mājās un pielietot vizīšu starplaikos. No visparastākajām auzu pārslām var pagatavot milzumdaudz dažādu brīnišķīgu masku. Piemēram, attīroša un barojoša maska ne pārāk problemātiskai, taukainai ādai: auzu pārslas samaļ, pievieno nedaudz ūdens, veidojot biezu putriņu. Iegūto masu klāj uz sejas un patur dažas minūtes, ļaujot pažūt. Pēc tam noņem ar mitru vati. Lai iegūtu tonizējošu efektu, auzu pārslām pievieno maltus rīsus un zaļo tēju. Bāzei var pievienot medu (ja nav alerģijas), olas dzeltenumu, bet barojošam efektam pievieno nedaudz labas eļļas (olīvu, sezama, riekstu).

Tāpat ir kaudzēm dažādu serumu un krēmu ar aktīvo zeltu un citām vielām, kas iekļūst dziļi zem ādas… Ir jāsaprot, ka visi šie izgudrojumi ir ļoti jauni. Zinātnieki par tiem runā neviennozīmīgi, bet mēs… Pildām izmēģinājumu trusīšu lomu.

Tāpat tagad ir iespēja gatavot pašiem savu krēmu. Veikalos atrodams neitrāls bāzes krēms, kam katrs var pievienot aktīvās vielas, kas nepieciešamas tieši viņa ādai. Turklāt maisījumu gatavo tieši pirms lietošanas, lai krēmam nevajadzētu konservantus. Šis ir labs variants aktīvo procedūru starplaikiem.

Vienas uzticas "vecmāmiņām", citas cenšas uz savas sejas izmēģināt visus jaunākos zinātnes un tehnikas brīnumus. Manuprāt tā ir cita galējība. Nanotehnoloģijas – skan labi, taču ko nodara mikrovieliņas, kas iekļūst dziļi ādā un velk līdzi aktīvās vielas? Teiksim, tas pats micelārais ūdens – attīrošais līdzeklis, kas tagad ir tik populārs. Tā sastāvā ir mikroskopiski šķidrie "kristāli", kas sevī ievelk tauku mikrolāsītes. Tāpat ir kaudzēm dažādu serumu un krēmu ar aktīvo zeltu un citām vielām, kas iekļūst dziļi zem ādas… Ir jāsaprot, ka visi šie izgudrojumi ir ļoti jauni. Zinātnieki par tiem runā neviennozīmīgi, bet mēs… Pildām izmēģinājumu trusīšu lomu.

Savulaik tika daudz runāts par cilmes šūnu izmantošanu. Cik man zināms, Krievijā un Japānā tas ir atļauts, bet Eiropā – nē. Kolēģi no Krievijas stāsta, ka efekts ir satriecošs. Bet atkal jau – viņi nezina, kādas ir sekas. Manuprāt, šis ir ne tikai veselības, bet arī ētikas jautājums.

Savukārt kosmētika ar augu pasaules un jūras iemītnieku cilmes šūnām man ļoti patīk – no tām gatavo brīnišķīgas sejas maskas, kas labi mitrina un baro ādu.

Tev ir interesants stāsts par savu profesiju? Par tās plusiem, mīnusiem, zemūdens akmeņiem? Vēlies citus brīdināt vai, gluži pretēji, iedvesmot? Raksti mums redakcija@delfi.lv, izmanto Delfi Aculiecinieks pieteikumu formu vai raksti mums Facebook! Mūsu žurnālists sazināsies ar tevi. Redakcija garantē anonimitāti.

Kosmetologs kā psihologs: mēs zinām ja ne visu, tad ļoti daudz

Foto: Shutterstock

Nesen kāda māksliniece publiski paziņoja, ka viņai nepieciešams šoferis, kurš klusē. Tādas klientes mums arī ir, tomēr atslābuma stāvoklī viņas lielākoties izklāsta visu savu dzīvi. Parasti katrai ir sava tēma, kas seansu no seansa turpinās – gluži kā seriāls. Nemelošu, ne visas jaunās sērijas gaidu ar nepacietību, pašai savu problēmu gana. Cenšos nedot padomus, kam man tādu atbildību? Galu galā neesmu taču psihologs.

Par laimi, vairums manu pacientu jau pārdzīvojušas meksikāņu kaislību periodu – mēs vairāk runājam par eksistenciālām un filozofiskām tēmām. Kaut gan ir arī klientes no pulka "sieviete-svētki" – viņām vienmēr krājumos ir stāsti par vētrainu uzdzīvi, ballītēm un galvu reibinošiem iespaidiem.

Ja man lūdz padomu, kā rīkoties, ko darīt, es piedāvāju palūkoties uz problēmām no malas, izvērtēt plusus un mīnusus. Parasti cilvēks pats var atrast risinājumu. Tā reiz kāda paciente pēkšņi atklāja sevī kaut ko pavisam negaidītu un par ko nevarēja pateikt pat savai ģimenei. Uzreiz pēc atklājuma šokēta skrēja pie manis. Salikām visu pa plauktiņiem, bet nākamajā dienā viņa atveda kasti ar pāraugušiem augiem – savas jaunās, nupat pieņemtās dzīves simboliem.

Kaut gan ir arī klientes no pulka "sieviete-svētki" – viņām vienmēr krājumos ir stāsti par vētrainu uzdzīvi, ballītēm un galvu reibinošiem iespaidiem.

Vīrietis kosmētiskajā kabinetā – atsevišķs stāsts. Vīrieši kosmetologi ir brīnišķīgi. Piemēram, francūzis Paskāls Košs, kurš laiku pa laikam ierodas Rīgā lasīt lekcijas – no viņa varētu mācīties ikviena sieviete. Bet vīrieši kā klienti man nepatīk. Jā, viņi kosmētiskajos salonos parādās aizvien biežāk. Ar pavisam citu ādas uzbūvi, kam nepieciešama īpaša kosmētika. Paskāls Košs ir pārliecināts, ka vīrietim kosmētiskajā salonā galvenais ir – atslābināties, pagulēt.

Pie manis visbiežāk nāk uz sejas tīrīšanu – sievas piespiež. Vīrieša āda ir daudz blīvāka, bet tauku dziedzeri – aktīvāki. Viņiem aknes problēma ir samērā tipiska – sejā redzamas nepareiza uztura, nevērīgas kopšanas un paviršas skūšanās sekas.

Tev ir interesants stāsts par savu profesiju? Par tās plusiem, mīnusiem, zemūdens akmeņiem? Vēlies citus brīdināt vai, gluži pretēji, iedvesmot? Raksti mums redakcija@delfi.lv, izmanto Delfi Aculiecinieks pieteikumu formu vai raksti mums Facebook! Mūsu žurnālists sazināsies ar tevi. Redakcija garantē anonimitāti.

Cenas: gribi smuki iečekoties feisbukā, maksā!

Foto: Shutterstock

Agrāk es ļoti satraucos par gadījumiem, kad, lai arī cenšos no visas sirds, klients tomēr paziņo, ka iešot tur, kur lētāk vai ar kuponiem. Taču tagad esmu sapratusi, ka katram kosmetologam ir savi klienti. Kādam vajag, lai viss būtu maksimāli dārgi – viņiem tas ir kvalitātes garants un attieksmes elements. Viņi ies uz noteiktiem saloniem – kas par to, ka jāmaksā divreiz dārgāk, toties varēs skaisti iečekoties feisbukā, bet draudzenes par viņu… papriecāsies.

Procedūru cenas nosaka telpu īres, apkalpošanas un materiālu izmaksas. Kosmētika kļūst aizvien dārgākas. Ir tādas sejas procedūras, kurās materiālu komplekta pašizmaksa ir 30-35 eiro. Un es nemaz nerunāju par injekcijām. Ir ļoti dārgi aparāti, kuru iegāde jāatpelna. Tas viss veido procedūras cenu. Plus, klientam veltītais laiks.

Pasaulē valdošā tendence – lai viss būtu ātri un maksimāli efektīvi. Ārzemēs reti kad procedūras ir ilgākas par stundu. Bet pie mums bieži vien manipulācijas ir pusotru, divas stundas. Es cenšos klientam paredzēt divas stundas – ar to pietiek, lai mierīgi izrunātos, veiktu procedūru, kā arī atslābinātos. Jo ir taču svarīgi, ar kādu sajūtu cilvēks aiziet no salona. Diemžēl pēc šīs formulas dienā nevar apkalpot vairāk nekā četrus klientus, savukārt spa salonos apkalpo 8-12 dienā.

Aprīkojums arī nav lēts. Paldies Ķīnai – no turienes pēdējā laikā nāk labas kvalitātes aprīkojums par saprātīgu cenu. Savulaik es pirku Eiropā ražotu kušeti bez elektriskās vadības par 800 eiro, tagad par 400-500 eiro var nopirkt ķīniešu ražoto ar četriem motoriem.

Ļoti dārgi ir izglītojošie semināri. Piemēram, Paskāla Koša vadītie 3 dienu kursi par kinezioloģiskajām masāžas metodēm maksā 400 eiro. Bet vienas dienas seminārs var maksāt 100 eiro. Mēnesī 200-400 eiro atdodu par kvalifikācijas celšanu. par šo naudu ik mēnesi nedēļu varētu atpūsties ne pārāk dārgā kūrortā, bet es izvēlos zināšanas.

Tev ir interesants stāsts par savu profesiju? Par tās plusiem, mīnusiem, zemūdens akmeņiem? Vēlies citus brīdināt vai, gluži pretēji, iedvesmot? Raksti mums redakcija@delfi.lv, izmanto Delfi Aculiecinieks pieteikumu formu vai raksti mums Facebook! Mūsu žurnālists sazināsies ar tevi. Redakcija garantē anonimitāti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!