sieviete darbs kafija
Kutelīgais process – darba intervija. Tā var kļūt divtik neveiklāka, ja nebūsi kārtīgi sagatavojusies, kā arī uzsāksi tematus, kas nenāks par labu tev pašai. No kuriem jautājumiem labāk darba intervijā izvairīties? Lūk, turpinājumā!

Atalgojums, bonusi un atvaļinājums

Bez šaubām – atalgojums, bonusi un brīvais laiks ir ļoti svarīgas lietas, ko cilvēks ņem vērā, izvērtējot konkrēto piedāvājumu. Turklāt noliegt, ka tas ir svarīgi, nevar.

Nepārproti, tas viss ir jāizrunā darba intervijas laikā, tomēr, ja kāro konkrēto amatu, tev nevajadzētu uzreiz ķerties pie šiem jautājumiem un steigt uzdot tos intervētājam, uzvedoties jau tā, it kā darbs būtu tavējais, mudina "Reader's Digest" karjeras eksperti. Atnākot uz darba pārrunām, interviju vada tur strādājošais cilvēks. Un viņš noteikti pieskarsies šiem tematiem, tomēr nevajadzētu visu pašai sasteigt, jo tas var radīt nepatīkamu priekšstatu par tevi.

Dažkārt darba devēji meklē entuziasma pilnus cilvēkus, kuriem konkrētais darbs tiešām varētu būt aicinājums, nevis darbiniekus, kas tīko tikai pēc labuma. Un šāda uzvedība noteikti liecinās, ka vairāk piederi pie otrā cilvēku tipa. Neesi pārāk uzbāzīga, ļauj sarunai ritēt savu gaitu, bet, ja tomēr sarunas biedrs neuzsāk šo slideno tēmu, atstāj to sarunas nobeigumam.

Vai es varu sākt strādāt vēlāk vai beigt agrāk, veidojot pati savu darba ritmu?

Foto: Shutterstock

Tiesa, elastīgs darba laiks ir viena no priekšrocībām, kas varētu uzrunāt daudzus. Tomēr te jau atkal jāņem vērā, ka pirmajā tikšanās reizē, turklāt pašā sākumā, nevajadzētu atstāt par sevi priekšstatu, ka tu tīko tikai pēc labumiem.

Pirmkārt, lielu lomu šeit spēlē darba sludinājums. Tajā noteikti bija kaut kas minēts par darba laiku. Tomēr, ja nebija, nestreb karstu un neizklāsti savus uzstādījumus pirms laika. Tieši šāda attieksme un garš pieprasījumu saraksts var absolūti nobiedēt darba devēju. Tas var kalpot arī par labu iemeslu kārotā darba nesaņemšanai. Lielā mērā noteikumu uzstādīšanu tomēr atstāj darba devēja pārziņā.

Vai jūs pirms tam veicāt izpēti par mani?

Foto: Shutterstock

Dodoties uz darba interviju, pārliecinies, ka ar tavu tēlu arī interneta vidē viss ir kārtībā. Protams, tas, ko tu publicē sociālajos tīklos, ir tava izvēle un arī atbildība, tomēr nebrīnies, ja pēc vētrainas ballītes atskata aplūkošanas, kas rotā tavu profilu tīmeklī, potenciālais vadītājs var tevi izvērtēt kā neatbilstošu darbam.

Padomā par lietām, ko tu publicē. Neļauj tām būt par ieganstu, kādēļ tev neveicas iegūt vēlamo darbu. Ja nu kas, vismaz esi tik prātīga un uzliec, ka tavus ierakstus, fotogrāfijas un citas lietas redz tikai draugi.

Taču, runājot par pašu jautājumu, tā uzdošana var radīt iespaidu, ka tev ir kas slēpjams, tāpēc labāk izvairies no šādu situāciju un aizdomu raisīšanas.

Cik liela ir jūsu kompānija? Kuri ir lielākie sāncenši?

Foto: Shutterstock

Nekad darba intervijā neuzdod jautājumus, uz kuriem atbildes ir ar veiklu roku atrodamas. Neatkarīgi no tā, vai tas būtu draugs, kas strādā šajā uzņēmumā, vai informācijas uzmeklēšana internetā – savs "mājasdarbs" tev ir jāizdara.

Pirms dodies uz darba interviju, kārtīgi nodrošinies ar vajadzīgo informāciju, lai daudz labāk sevi pierādītu. Lai arī runā, ka nav muļķīgu jautājumu, šāda tipa intereses izrādīšana noteikti nenāks par labu pašai – tas tikai parādīs, ka neesi pietiekami labi sagatavojusies.

Informācijas ievākšana par konkrēto uzņēmumu, nozari, vakanci un amata pienākumiem kandidātam palīdzēs ne tikai justies pārliecinošākam darba pārrunās, bet arī izvērtēt savu atbilstību un interesi vakantajai pozīcijai, pirms tiek nosūtīts pieteikums. Vēlams izpētīt uzņēmuma darbības nozari, amata aprakstu, korporatīvo kultūru, stāstīja "CV-Online Latvia" mārketinga un komunikācijas vadītāja Krista Roziņa.

Cik ilgā laikā iespējams iegūt paaugstinājumu?

Foto: Shutterstock

Cik ilgā laikā iespējams iegūt paaugstinājumu? Šis ir vēl viens jautājums, kas varētu atbaidīt darba devēju. Jau atkal jāsaka – nedzen zirgus!

Vispirms koncentrējies uz to amatu, uz kuru pretendē šobrīd, tāpēc neskrien notikumiem pa priekšu. Protams, varbūt ir vērtīgi dot mājienus, ka esi nolēmusi strādāt cītīgi, pierādīt sevi un uz šo laiku uzņēmumā raugies visai nopietni, tomēr vispirms tev ir jāizrāda interese par konkrēto amatu. Tāpat ņem vērā – iespējams, jau darba sludinājumā bija kaut kas minēts par izaugsmes iespējām.

Lai no šādiem jautājumiem izvairītos, noderēs šie padomi, kā bez prasīšanas un pelnīti iegūt paaugstinājumu darbā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!