darbs kolēģi karjera
Foto: Shutterstock
Pārmaiņas vienmēr ir uz labu, tāpēc nereti darba vietas maiņa var kalpot kā jauns atspēriena punkts dzīvē. Taču svarīgi ir ne tikai atrast sev tīkamu amatu un uzņēmumu, bet arī iejusties jau esošajā kolektīvā, kurā visi uz tevi skatās kā uz jauniņo. Padomos, kā sevi prezentēt darba vietā un veidot labas attiecības ar kolēģiem jau pašā sākumā, dalās "The Balance" karjeras eksperti.

Nebaidies vaicāt, lai tevi iepazīstina

Iespējams, uzsākot darbu jaunā vietā, tavs priekšnieks būs pārņemts ar pienākumu skaidrošanu, ka aizmirsīs tevi iepazīstināt ar citiem kolēģiem. Nekautrējies izrādīt iniciatīvu, jo šādā veidā arī liksi jaunajam darba devējam manīt, ka esi "komandas spēlētājs" un labprāt veido jaunus kontaktus.

Neuztver personīgi, ja uzreiz netiec ar visiem personīgi iepazīstināts. Iespējams, ar visiem uzņēmuma darbiniekiem tev nemaz nebūs ikdienišķa saskarsme, tāpēc komunikācija ar viņiem nav primāra. Ja priekšnieks ir pārāk aizņemts, lai tevi personīgi iepazīstinātu, vari arī pats atrast kādu piemērotu brīdi, piemēram, pusdienu pārtraukumu, lai parunātu ar kolēģiem, bet neietekmētu darba produktivitāti.

Nosūti iepazīšanās e-pastu

Foto: Shutterstock

Šis ir viens no populārākajiem veidiem, kā par sevi likt manīt kolēģiem uzņēmumos, kuros strādā desmitiem vai pat simtiem cilvēku. Pastāsti par ieņemamo amatu, savu iepriekšējo darbu pieredzi, arī hobijiem, lai veidotu pirmo iespaidu, tevi pat nesatiekot dzīvē. Ja uzrakstīsi saistošu elektronisko vēstuli un izsūtīsi visiem darbiniekiem, kāds tev var atbildēt ar jautājumu vai uzmundrinājumu.

Tāpat "The Balance" eksperti min, ka nenāks par sliktu, ja kolēģim, ar kuru iepriekš biji iepazinies dzīvē, nosūtīsi nelielu ziņu, kuras saturs vēstī par tavām emocijām jaunajā darba vietā. Tāpat nekautrējies izteikt kādu komplimentu (ja tāds iepazīšanās brīdī bija radies), kā arī uzdot papildus precizējošu jautājumu.

  • Cilvēki ir ļoti dažādi, un ar dažiem saskarsme var būt patiesi apgrūtināta. Kā sadzīvot ar sarežģītu kolēģi, lasi šajā rakstā.

Noskaidro, vai darbiniekiem ir atsevišķa sarakste

Foto: Shutterstock

Reti kurā uzņēmumā visi darbinieki sadarbojas ar visiem – lielākoties cilvēki tiek sadalīti mazākās darba grupās, kuras atbild par konkrētu jomu, piemēram, mārketingu, komunikāciju, tehnisko pusi u.c. Parasti mazajām grupām ir atsevišķas sarakstes, piemēram, kādā telefona aplikācijā (Whatsapp) vai feisbukā, un tur tiek apspriestas arī lietas, kas nav saistītas ar darbu.

Ja izrādīsi iniciatīvu, ka vēlies šajā grupas sarakstē būt, noteikti labāk sadraudzēsies ar kolēģiem. Protams, lai šajās grupiņās tiktu, tev sākumā kolēģiem arī jāiepatīkas, tāpēc liec lietā visu savu šarmu un inteliģenci (taču atceries nepārspīlēt), lai viņi tevī saskatītu domubiedru. Tāpat neuztraucies, ja pirmajās dienās vai nedēļās kādu joku nesapratīsi, jo pie iekšējās komunikācijas ir jāpierod.

Neaizmirsti atbilstoši izskatīties

Foto: PantherMedia/Scanpix

Angliski ir teiciens "dress for success", kas tulkojumā nozīmē "ģērbies tā, lai gūtu panākumus". Nevīžīgs un nesakopts skats noteikti neveidos par tevi labu pirmo iespaidu, un, kā zināms, tas ir no svara. Parasti potenciālie darbinieki cenšas veidot labu iespaidu intervijā, taču kolēģi nav izņēmums – arī viņi tevi redz pirmo reizi dzīvē. Izskats noteikti nav svarīgākais, bet citu acīs tas parāda tavu attieksmi pret jauno darbu, vidi un apkārtējiem.

Tīrs, pieklājīgs apģērbs, kas rūpīgi izgludināts, noteikti atstās pozitīvu iespaidu. Vērts uzmanību pievērst arī grimam. Svarīgi, lai tas nav pārāk uzkrītošs, bet ir pamanāms un rada kopta cilvēka priekšstatu.

Ieteikums arī kungiem – aktuālas šobrīd ir bārdas, bet nav svarīgi, cik gara un apjomīga tā ir. Jebkurā gadījumā tai ir jābūt koptai, lai tu neizskatītos, kā tikko no meža iznācis.

Nepārkāp robežas un zini mēru

Foto: Shutterstock

Daudzus cilvēkus mulsina, ja tikko iepazīti kolēģi ir pārāk ziņkārīgi, jo interese uzzināt kaut ko vairāk par darbiniekiem un iekšējiem uzņēmuma noslēpumiem, var šķist aizdomīga un nepieņemama. Atceries, ka sākumā nevajag pārkāpt robežas – esi draudzīgs, ieinteresēts, bet nebāz uzreiz savu degunu personīgās lietās.

Tāpat nevajag aizmirst, ka ir tēmas, par kurām ar kolēģiem labāk nerunāt nemaz, piemēram, trakām nakts ballītēm, viņu izskatu, bērnu sasniegumiem, maciņa biezumu u.c. Par tām var runāt ar saviem draugiem, taču paturi prātā, ka fakts, ka esat kolēģi, jūs nepadara par uzticības personām.

  • Kas vēl būtu jāņem vērā, ja vēlies izveidot labu kontaktu ar kolēģiem, lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!