Iedomājies situāciju, kad viens konkrēts darbinieks spēj "izvest no pacietības" visus pārējos – šis darbinieks ir ne tikai zemisks, rupjš un pat dēvējams par ļaunu, bet savās darbībās drīzāk piekopj slēpto lomu. Ir smalka robeža starp to, kurš terorizē kādu, un ikdienas nekrietno kolēģi, kas slepus veido scēnas, riebj pārējiem un par to neuzņemas nekādu atbildību. Vēl vairāk šī slēptā un zemiskā darbinieka rīcība parasti ietekmē kolēģus, augstāka ranga vadītājus, darba devējus un pat tieši nesaistītus cilvēkus, piemēram, piegādātājus.
Portāls "Psychology today" norāda, ka vairāki pētījumi parāda pārsteidzošus un destruktīvus efektus, ko "slēptie urķētāji" var panākt. Svarīgi saprast, ka viņi savu nepatiku neizrādīs skaļi, bet drīzāk izvēlēsies citus taktikas veidus, piemēram, ignorējot konkrētu kolēģu, raidot naidīgus skatienus vai it kā aizmirstot iekļaut kādu no kolēģiem e-pasta sarakstēs, kas ir nozīmīgas visiem. Pētījumi liecina, ka šādas slēptās formas ir tikpat kaitīgas kā ārēji redzams terors, apsaukāšanās, nosodījums un kontrole.
Iedvesmojoties no portāliem "Psychology today", "Forbes" un "The balance careeers", apkopojam dažādus faktorus, ko ietekmē rupjš kolēģis darba kolektīvā, kā arī – iespējamo rīcības plānu, kas palīdzētu situāciju uzlabot.
Samazināta vēlme strādāt un neciešama vide darbā
Šāda tipa darbinieki, kurus varētu dēvēt par nekrietniem, ietekmē ne tikai vēlmi strādāt, bet pat atrasties konkrētajā darba vidē. Kuram gan nepieciešami aizmuguriski konflikti un dīvainas situācijas. Viena no izteiktākajām pazīmēm, ka darbinieks atbilst nejaukā kolēģa statusam, ir tāds – visbiežāk viņš cenšas slepeni sakūdīt citus pret vienu cilvēku. Parasti pat nav vajadzīgs iemesls, lai iekļūtu viņa "upuru" lokā.
Nav noslēpums, ka strādāt ar, piemēram, rupjiem, kolēģiem nav patīkami. Tomēr, lai būtiski samazinātu vēlmi atrasties ikdienas darbā, ir vajadzīgs tikai viens šāda tipa cilvēks, kas attiecīgi ietekmē visus pārējos. Tas var radīt tādas neērtības, kā darba uzdevumu neprecīzu izpildi, ja šis cilvēks ir kāds no konsultantiem vai darba veicējiem, vai arī nevēlēšanos doties uz darbu, kur regulāri norit aizmuguriskas lietas un no tām ir grūti izvairīties.
Interesanti, ka negantais darbinieks spēj ietekmēt arī lielākus procesus, piemēram, veicināt lielāku apgrozījumu uzņēmumā. Jāatzīmē, ka tas ne vienmēr notiek. Tomēr darba devēji nereti nesteidzas mainīt vai kādā veidā veikt pārrunas, norādot uz attiecīgo problēmu. Taču parasti īpaši talantīgie un labestīgie kolēģi ar laiku izvēlas doties jauna darba meklējumos, jo vide, kurā katru dienu jāatrodas vairākas stundas, ietekmē produktivitāti un arī motivāciju.
Miega bads un ietekme uz mentālo veselību
Līdzīgi kā norit ķēdes reakcija citās jomās, arī zemiskais darbinieks var savā veidā ietekmēt tavu veselības stāvokli. Piemēram, stresa rezultātā rodas miega problēmas, kas attiecīgi var novest pie koncentrēšanās grūtībām vai kādām citām veselības problēmām. Vēl vairāk – šīs ietekmes rezultātā kļūst arvien mazāk spēka cīnīties vai kādā veidā stāties pretī nejaukajai personai, kas darba vidi tikai vēl vairāk padara smacējošu un satraukumu pilnu.
Tas nenāk par labu arī mentālajai veselībai. Pētījumi liecina, ka ne tikai slēptas, negatīvas darba situācijas, bet arī atklāti uzbrukumi un apvainojumi, var ietekmēt tavu mentālo veselību. Tai skaitā iekļaujas arī rupja izturēšanās, tāpēc, ja piedzīvo ko līdzīgu savā ikdienā, rūpīgi pārdomā savas iespējas, kā cīnīties pretī.
Tomēr pārsteidzošākais ir tas, ka nereti rupjo, neiecietīgo un scēnu veidojošo uzmanību pārņem citi darbinieki. Šis fakts ir īpaši biedējošs, ja tagadējais darbs patiesi patīk. Konflikti var rasties par no tā, ja darba vidē ir bijis nejaukais darbinieks, bet viņa radītās shēmas pārņem citi, turpinot iesākto. Labākais veids, kā pievērst šāda tipa problēmām uzmanību, ir vienkāršs – apzināties, ka tāda patiesi eksistē.
Ko darīt, ja darbā ir rupjš kolēģis?
Saprotams, ka visbiežāk tālākos rīcības soļus, varēs persona, kas iesaistīta šādā situācijā. Tomēr te būs daži praktiski ieteikumi, kas var palīdzēt brīžos, kad šķiet – darba vide kļuvusi patiesi neciešama.
Lai cik dīvaini tas izklausītos, dažkārt cilvēki spēj arī izdomāt vai pārspīlēt saspringtas situācijas, tādā veidā pievēršot uzmanību sev. Tāpēc no sākuma centies izprast, cik lielā mērā problēma pastāv, kas patiesībā notiek darbā, vai aizmuguriski tiec apvainots tu vai citi kolēģi. Vēl apdomā, vai darbinieki neizmanto tavas vājās vietas, lai panāktu kaut ko sev par labu.
Ja problēma patiesi pastāv, ieteicams atrast vēl kādu uzticamu kolēģi, ar kuru vari pārrunāt savu pieredzi, redzēto vai dzirdēto, iekļaujot smalkas detaļas un, protams, pierādījumus. Iespējams, arī tavs kolēģis ir piedzīvojis to pašu un vēlas atbalstīt vai rīkoties. It īpaši gadījumos, ja rupjais darbinieks izrādās priekšnieka mīlulis vai spēj nodrošināt augstus darba rādītājus, tad sabiedrotie tev būs nepieciešami.
Šis ieteikums var būt nepatīkams un īpaši grūts – aicināt uz privātu sarunu nejauko darbinieku. Tomēr sarunas laikā nevajadzētu raidīt uzbrukumus un "mest galdā" visus savus pierādījumus. Drīzāk rīkojies pavisam pretēji – centies izturēties pieklājīgi, neapvainot un iekļaut savu pieredzi, izmantojot vārdus – "es" un "man". Ja saruna raisās labi, vari pat atklāt savas sajūtas brīžos, kad noticis sava veida "uzbrukums", piemēram, tava izslēgšana no kopējās sarakstes.
Var gadīties, ka rupjajai personai vienkārši neinteresē ne sarunas temati, ne tavi novērojumi un pieredze. Tādos gadījumos centies uzsvērt sev pašu svarīgāko, piemēram, šo situāciju dēļ tev ir izveidojies hronisks bezmiegs. Savukārt sarunas laikā novēro notiekošo un pieņem lēmumu arī sev – vai nekrietnā kolēģa pārliecināšana ir tā vērta, kā arī – vai patiesi vēlies strādāt šo darbu.