sieviete sporta zāle treniņš nogurums sviedri
Foto: Shutterstock
Darba ikdienā vai sadzīvē nākas saskarties ar neskaitāmu profesiju pārstāvjiem, piemēram, banku darbiniekiem, advokātiem, pārdevējiem, mehāniķiem un citiem, kas nodrošina vajadzīgo pakalpojumu vai preci. Tomēr ne vienmēr konkrētā nozarē strādājošie tev teiks pilnu patiesību, kas var būt saistīta ne tikai ar mašīnas remontu, bet pat tavu veselību.

Saprotams, ka visus profesiju pārstāvjus nevar sēdināt vienā laivā, jo melošana ir paša indivīda izvēle un netikums, taču portāls "Rider's Digest" apkopojis tipiskākos melus, ko stāsta dažādās nozarēs strādājošie. Turklāt biznesa vidē nereti pat īsā sarunā dzirdēsi vairākus melus – lielākoties tie ir mazas nozīmes, piemēram, nepatiesi komplimenti par apģērbu, izskatu vai ikdienišķas sarunas par it kā lielisko dienu. Citādāka situācija veidojas, ja otrs melo sava labuma dēļ – tad nevainīgās nepatiesības var pārvērsties par īpaši lieliem meliem.

Personīgie treneri

Meli: solījums, ka 21 dienas laikā vai jebkādā citā īsā periodā sasniegsi visus izvirzītos mērķus, piemēram, zaudēsi liekos kilogramus.

Patiesība: pat ja tev izdosies konkrētajā laikā sasniegt savus noteiktos mērķus, visticamāk, tie būs panākti ar kādām sekām veselības ziņā. Īsās programmas, kas sola lielas pārmaiņas, lielākajai daļai cilvēku nestrādā ilgtermiņā. Turklāt daudziem pēc programmas beigām svars atgriežas ar uzviju, bet motivācija sagrūst vēl vairāk. Vēl daļa treneru vēlas, lai tu individuālajās nodarbības pavadītu vairāk laika jeb maksātu vairāk. Trenerim pirms programmas vai treniņu sākuma būtu tevi jāiepazīstina ar visu informāciju par to, ko darīsiet nodarbībās, ņemot vērā tavu sagatavotību un citus aspektus.

Savukārt vēl citi meli, ko nereti saviem klientiem stāsta personīgie treneri ir: "Esmu trenējis tūkstošiem cilvēku."

Patiesība: kāda cilvēka trenēšana nozīmē, ka tiek strādāts no sākuma līdz beigām jeb tiklīdz sasniegts izvirzītais mērķis, bet daļa personīgo treneru arī pieskatīšanu un vērošanu sporta zālē par tādu uztver. Nopietna strādāšana ar klientu ir personalizēta plāna izstrāde, kopīgs laiks un pūles treniņos. Tāpēc nereti norādīšana uz lielu klientu skaitu var tikt izmantota, lai gūtu tavu uzticību.

Nekustamo īpašumu aģenti

Foto: Shutterstock

Meli: nekustamā īpašuma aģents norāda, ka spēs pārliecināt mājas vai dzīvokļa pārdevēju, lai tas apmierinātu visas tavas vajadzības, piemēram, veicot papildu remontu vai nomainot konkrētas mēbeles pret jaunām.

Patiesība: visticamāk, tavs aģents vēlas tev piestāstīt pilnas ausis, lai tu turpinātu izmantot viņa pakalpojumus vai arī patiešām izlemtu par labu noskatītajām mājoklim. "Rider's Digest" eksperti atklāj kādu pieredzes stāstu, kurā ne pircējs, ne pārdevējs nav nojautuši par nekustamā īpašuma aģentu, kas īsziņu un e-pasta vēstuļu veidā izdarījis spiedienu uz mājokļa īpašniekiem, lai vieta tiktu vēl vairāk uzlabota. Lieki piebilst, ka šā iemesla dēļ darījums gandrīz nav noticis. Kad vēlāk abas puses bez konkrētā aģenta satikušās, atrasts arī iepriekšējo problēmu cēlonis – nekustamo īpašumu aģents.

Nav teikts, ka visi šīs profesijas pārstāvji rīkosies līdzīgi, taču uzmanība un piesardzība vienmēr var nākt par labu, lai pasargātu sevi no neapdomīgiem lēmumiem.

Advokāti

Foto: Shutterstock

Saprotams, ka advokātu ikdienā nereti parādās sarežģītas un specifiskas problēmas, kas nereti noved pie izvēles teikt melus. Tomēr vairākās situācijas tie var tik teikti tikai tāpēc, lai tevi noturētu kā klientu.

Meli: "Es atkāpjos, ja nepieņemsi šo vienošanos."

Patiesība: tas ir viens no veidiem, kā panākt, lai klients vai tieši pretējā puse pēc iespējas ātrāk piekristu kādai noteikti vienošanās formai. Lielisks piemērs ir šķiršanās lietas, kurās kopējo mantu dala vīrs un sieva. Lai ātrāk nonāktu pie iznākuma, advokāts var izmantot viltīgus gājienus un manipulācijas pret savu klientu, kā arī otru pusi.

Meli: "Jums ir spēcīga lieta!"

Patiesība: pat vispieredzējušākajiem advokātiem ir grūti prognozēt iznākumu, tāpēc apgalvojums, piemēram, pirmajā tikšanās reizē, ka lieta ir spēcīga, nereti var būt aplams. Arī šis var būt viens no veidiem, kā panākt uzticamību un noturēt potenciālo klientu. Tā vietā meklē tādu speciālistu, kas nelolo liekas ilūzijas, bet iestājas par klienta taisnību un interesēm jebkādās dzīves situācijās.

Auto mehāniķi

Foto: Shutterstock

Auto mehāniķi ikdienā strādā ar neskaitāmām mašīnām un to problēmām, jaunākajām tehnoloģijām auto elektronikas jomā un citām niansēm. Tomēr arī šīs profesijas pārstāvji ne vienmēr saka kāroto patiesību, bet gan izmanto mazas viltības, lai klients izvēlētos tieši viņa pakalpojumus.

Meli: "Es neriskētu ar šo mašīnu doties tālāk."

Patiesība: saprotams, ka ir situācijas, kad automašīna ir tik ļoti bojāta, ka, atrodoties satiksmē, apdraudi ne tikai mašīnas vadītāju, bet arī citus satiksmes dalībniekus uz ceļa. Tāpēc var tikt izteikts profesionāls viedoklis – mašīnu labot uzreiz, taču ne vienmēr tā tas notiek. Ir auto mehāniķi, kuri, pieņemot mašīnu servisā, nevēlas, lai īpašnieks to vestu pārbaudīt vēl pie cita mehāniķa, kas ir normāla prakse, ja pastāv šaubas par efektīvāko risinājumu.

Tāpat var tikt norādīts, ka, braucot uz citu servisu, mašīnai tiks nodarīti vēl lielāki bojājumi. Lai arī kāda būtu patiesība, ir vērts pieslēgt kritisko domāšanu un kaut vai piezvanīt vēl citam ekspertam, kas varētu palīdzēt lēmuma pieņemšanā.

Biznesa konsultanti un vidējā līmeņa vadītāji

Foto: Shutterstock

Biznesa konsultanti var būt labi palīgi brīžos, kad uzņēmumā nepieciešama attīstība vai tieši pretēji – jāpārvar grūtības. Savukārt vidējā līmeņa vadītāja uzdevums ir pārraudzīt darbiniekus. Tomēr abas no šīm profesijām nereti izmanto melus, lai gūtu labumu savā labā.

Biznesa konsultantu meli: sapratne par visiem uzņēmumā notiekošajiem procesiem pirmajā tikšanās reizē.

Patiesība: šādi speciālisti var zināt par kopējās uzņēmējdarbības problēmām, kas var skart arī tavu uzņēmumu, kā arī attiecīgās nozares vispārējiem procesiem. Tomēr pirmajā tikšanās reizē biznesa konsultants vēl nevar specifiski izprast pilnīgi visus procesus, kas notiek ar tavu uzņēmumu. Tāpēc norādes par to, ka viss ir skaidrs, var būt nepatiesas, lai panāktu tavu piekrišanu turpmākai sadarbībai.

Vidējā līmeņa vadītāja meli: "Tā ir lieliska ideja! Nodošu to priekšniecībai."

Patiesība: nav teikts, ka tā vienmēr notiks, tomēr daudzi vidēja līmeņa vadītāji savu padoto idejas uzskata un sauc par savām, tādā veidā rūpējoties par savu karjeru un iegūtu labu vērtējumu citu acīs. Ja dzirdi šādas frāzes, seko līdzi idejas attīstības gaitai – kā tā tiek ieviesta, jautā par procesu un esi ieinteresēta notiekošajā.

Nosarkšana, lūpu kodīšana un acu vēršana augšup ir tikai dažas no pazīmēm, kas liecina – tavs sarunu biedrs melo. Vairāk lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!