sieviete vīrietis ofiss
Foto: Shutterstock
“Bēbīšu bums” X, Y, Z paaudze. Dzirdot šos apzīmējumus, šķiet, ka runa ir par fantāziju pasaulē dzīvojošiem bērniem, taču tā pavisam noteikti nav. Arī mēs katrs esam kādai noteiktai paaudzei piederīgi. Gadu gājums dara savu –citāda pieredze, intereses, hobiji. Dažāda vecuma cilvēku starpā ir vērojamas atšķirības ne tikai viņu ikdienas rituālos, bet arī domu gaitā. Īpašu uzmanību paaudžu pētīšanai pievērš personāla atlases speciālisti, jo viņiem ir ne tikai jāpiesaista šie cilvēki, bet arī jāspēj saliedēt, radīt kolektīvu, lai visi darbinieki spētu skatīties vienā virzienā.

Biznesa konsultāciju kompānija "Mercuri International" ir veikusi pētījumu "4 paaudzes darba vietā", lai noteiktu paaudžu atšķirības un viņu spējas iekļauties darba vidē. Pētījumā uzsvērts, ka cilvēka personība veidojas laikā, kad viņš ir audzis un dzimis. To var ietekmēt notikumi un procesi, kas bija aktuāli konkrētajā periodā.

"Atšķirības ir ļoti labi redzamas. Izteiktas tās kļūst darba vidē, jo katrs vēlas sasniegt un sagaidīt kaut ko citu. Tāpēc nepieciešams izprast katru paaudzi un spēt viņus motivēt darboties," stāsta Dagnija Skulte personāla nodaļas vadītāja.

Pastāv uzskats, ka jaunā paaudze ar tehnoloģisko domāšanu, aizvien straujāk ieved uzņēmējdarbību digitālajā ērā un palielina plaisu starp citiem paaudžu pārstāvjiem. Vairāk par to lasi šeit.

Paaudžu iedalījums

Foto: Shutterstock
"Bēbīšu bums"(1945 – 1965)
"Bēbīšu bums" jeb pēckara paaudze. Tajos laikos pie mums bija kolektivizācija, politiskās iekārtas maiņa. Tad cilvēki iemācījās dzīvot dubultu dzīvi, kas pamatīgi ietekmēja gan viņu ikdienas paradumus, gan personības veidošanos.Paaudze savu nosaukumu guvusi pēckara gados straujās dzimstības dēļ.

X – paaudze (1965 - 1977)
X paaudzi ietekmēja hipiju kultūra. Pamazām tehnoloģijas sāka mainīt cilvēku dzīvi. Augstākā tehnoloģiskā attīstība tajā laikā bija krāsu televizori, kafijas dzirnaviņas. X paaudzi varētu dēvēt arī par "Padomju pilsoņiem", portālā "Mercuri" atklāj Dzintars Koknēvičs, biznesa konsultāciju kompānijas "Mercuri International" vadītājs Latvijā.

Y – paaudze (1978 – 1989)
Y paaudzi Koknēvičs dēvē par "Pārmaiņu skartajiem", jo tajā laikā Latvija bija tikko atguvusi neatkarību, cilvēkiem vajadzēja pielāgoties pārmaiņām un rast veidus, kā atkal dzīvot no jauna. Tajā laikā notika naudas maiņa, parādījās iespējas izbraukt no valsts. Videomagnetofona īpašnieki kļuva teju par kinoteātra īpašniekiem.

Z – paaudze (dzimuši pēc 1995)
Digitālā laikmeta paaudze. Katram jau ir mobilais telefons. Koknēvičs izsaka pieņēmumu, ka Z paaudze gan Latvijā, gan citur pasaulē ir pieredzējusi līdzīgākas lietas, piemēram, jau iepriekš minētie mobilie telefoni un citas tenoloģijas, nekā jebkura cita paaudze.

Paaudžu atšķirības, kas atspoguļojas darbavietas izvēlē


Foto: Shutterstock
"Bēbīšu buma" cilvēkiem ļoti svarīgi, lai darba vadītājs viņus uzklausa un respektē izteikto viedokli, skaidrots "4 paaudzes darba vietā" pētījuma rezultātos. "Pēckara bērniem ir vēlme iegūt stabilu darbavietu. Šie darbinieki vienā uzņēmumā var paliekt 20 un vairāk gadu. Tas ir tāpēc, ka viņi ir guvuši traumu bērnībā, un šobrīd vēlas tikai stabilitāti. Viņu motivācija – drošības sajūta," lēš Skulte.

"X paaudzei svarīga ir stabilitāte un izaugsme. Viņi ir gatavi mainīties, pielāgoties, lai sasniegtu mērķus," skaidro Skulte. Portāla "Smarthr" publicētajā Vinetas Bērziņas, talantu piesaisites speciālistes "Sun Finance Group", pētījuma teorētiskajā ietvarā ir skaidrots, ka Z paaudzei uzņēmuma mērķi ir svarīgi, taču tie nav pirmajā vietā. Viņi vēlas uzņēmuma mērķus pielāgot savām personīgajām vajadzībām.

"Z paaudzes jaunieši vēl meklē sevi un meklē uzņēmumu, kas atbilst viņu ideoloģijai. Z paaudze vēlas strādāt uzņēmumā, kas būtu piemērots viņu dzīves redzējumam, lai varētu attīstīt savus talantus. Viņi sagaida, ka darbavieta dos diezgan lielu psiholoģisko, gan finansiālo atbalstu tajā brīdī, kad viņi kļūs veiksmīgi. Ja Z paaudze nespēj kļūt veiksmīgi, jūt, ka konkrētā nodarbošanās nepadodas, viņi ātri pamet uzsākto darbu un meklē kaut ko citu," stāsta Skulte.

Bērziņas pētījuma teorētiskais ietvars atspoguļo to, ka Y paaudze labprāt maina darbavietas, meklē jaunas un interesantas pieejas, veido karjeru un cīnās par labāk apmaksātām vietām. Izmaiņas, viņuprāt, sniedz jaunas un neierobežotas iespējas. Pēc "PricewaterhouseCoopers" datiem, līdz 2020. gadam 50 procentus no visa darbaspēka pasaulē veidos Y paaudze.

Brīdī, kad kolēģi saprot, ka starp viņiem ir paaudžu atšķirības, piemēram, dažāda izpratne par savu vietu organizācijā, darba devējam ir jārīkojas nekavējoties, jo darbinieki ir vērtīgākā "valūta" darba tirgū. Veiksmīga dažādu paaudžu speciālistu sadarbība veicina gan uzņēmuma izaugsmi, gan konkurētspēju. Kā veicināt dažādu paaudžu speciālistu sadarbību lasi te.

Sadarbošanās


Foto: Shutterstock
"Lai arī katrai paaudzei ir citādi uzskati un dzīves gājumi, sastrādāties ir viegli ar visiem. Taču no sākuma ir jāsaprot, kāda ir viņu galvenā motivācija darboties," piefiksē Skulte.

Z paaudzei ir nepieciešami spēles elementi ikdienā – nepārtraukta izklaide un konkurence. Stabilitāte nav tik svarīga kā draugi. Viņiem jājūtas komfortabli. Pat ģērbšanās stils raksturo to, ka viņi vēlas justies brīvi un nevēlas būt ieslēgti kastē. "Ja liksi vilkt melnas bikses un baltu blūzi, viņš jutīsies saspiests. Tā nav mūsdienu laikmeta iezīme. Tas viņiem nav pierasti," atklāj Skulte.

Ikvienā darbavietā ir nepieciešami saliedēšanās pasākumi, lai veidotu stiprākas attiecības kolēģu starpā. "Saliedēšanās ir nepieciešama, lai nerastos nesaskaņas. Visiem kolektīviem nepieciešams radīt kopības sajūtu un nepieciešams atgādināt, ka visi iet uz vienu mērķi. Nevar izveidot veiksmīgu uzņēmumu, ja darbiniekiem pamatā ir tikai formālas attiecības," skaidro Skulte. Taču saliedēšanās pasākumiem ir jābūt tādiem, kas interesēs visas paaudzes.

"Ja mēs jauno paaudzi ieliksim laivu braucienā, kur viss norit klusumā un mierā, viņiem nebūs interesanti. Arī šos pasākumus nepieciešams papildināt ar spēli. Jāmeklē lietas, kas patīk visām paaudzēm, jo tikai tad viņi spēs atrast kopīgu valodu," viņa piefiksē.

Kas ir nepieciešams uzņēmējiem?


Foto: Shutterstock
Uzņēmumā katrai konkrētai pozīcijai ir nepieciešams savas paaudzes cilvēks, noteikta psiholoģiskā tipa cilvēks. "Grāmatvedim vajadzētu būt tādam, kas ir mierīgs un pacietīgs. Taču, piemēram, zvanu centra operatoram jābūt komunikablam, atvērtam. Uzņēmumiem ir jāspēj "miksēt" paaudzes – tās, kuras meklē stabilitāti un tās, kuras izjūt nepieciešamību attīstīt sevi. Kad viņi tiek apvienoti rodas lielisks rezultāts. Līdzīgi domājoši cilvēki nevar radīt produktu, kas ir piemērots visām paaudzēm," skaidro Skulte.

Z paaudze šobrīd ir viena no lielākajām ekonomiski aktīvajām cilvēku grupām, viņi ir arī lielākie patērētāji un mērķauditorija uzņēmējiem.

Lai varētu veiksmīgi attīstīt uzņēmējdarbību, personāldaļas atlases speciālistiem nepieciešams atrast potenciālos darbiniekus un pareizi viņus uzrunāt. "Bēbīšu buma", X, Y vai Z paaudze pilnībā nespēs veidot konkurētspējīgu tirgu. Nepieciešams šo dažādo cilvēku kopdarbs, lai gūtu panākumus.

Z paaudzi jāuzrunā ir ar "Facebook", "Instagram" palīdzību. "Darba sludinājums jāpiemēro katras paaudzes specifikai, piemēram, ja ir vēlme uzrunāt Z paaudzi, jārēķinās ar to, ka cilvēki netērēs laiku, lasot garus sludinājuma tekstus," lēš Skulte.

Personāla nodaļas vadītāja norāda, ka vecākās paaudzes meklē darbu "Cvonline" vai "Linkedin" un joprojām ir aktīvas. "Ja ir vēlme uzrunāt vecākās paaudzes, tad šādos sludinājumos nepieciešams plašāk aprakstīt, ko uzņēmums sagaida un kādas ir prasības," viņa piemin.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!