sieviete darba intervija viedierīces
Foto: Shutterstock

Karjera nav tikai darbavieta, tā ir tava dzīve. Izvēloties karjeru, tu izlem, kāda būs tava ikdiena, ar kādiem cilvēkiem kontaktēsies, ko tu darīsi. Bieži vien nespējam atrast darbu, kad ir iespēja, ķeram pirmo, kas pagadās, bet vai tā ir pareizi? Nepieciešams vairāk uzmanības veltīt darba meklējumiem un profesijas izvēlei, jāseko savām velmēm un nav jābaidās no pārmaiņām.

Bieži vien sastopamies ar problēmām, kas saistās ar darba meklējumiem. Darbs ir vajadzīgs, bet tam ir jābūt patīkamam un jāsniedz baudu. Darbs nedrīkst kalpot tikai kā naudas gūšanas avots.

Parasti cilvēki ļoti nopūlas, lai pēc iespējas ātrāk dabūtu darbu, bet reti kurš, kā prioritāti izvirza savas vēlmes. Ir daudz pētījumu, kas atklāj, kā veidot CV, kā uzvesties darba intervijās, taču tie nav noderīgi, ja darba meklētāja nezina, kādas ir viņas vēlmes, ko vēlas sasniegt un iegūt, tiek vēstīts portālā "the Muse".

"Ja raugos uz savu klientu statistiku, tad skolēni tajā ir pat mazāk kā 50 %. Pie manis vēršas dažāda vecuma un dzimuma cilvēki. Mans novērojums, ka vēlme kaut ko kardināli mainīt bieži vien rodas cilvēkiem, kuri sasnieguši 30 gadu vecumu," atklāj karjeras konsultante Jolanta Priede.

"Vecākais klients, kurš man ir bijis – 55 gadus vecs vīrietis, kurš bija gatavs pilnībā mainīt savu profesionālo ceļu," stāsta Priede. Pieaugušie savā ikdienas skrējienā vairs nespēj objektīvi novērtēt to, kas notiek viņu karjerā, tāpēc ir nepieciešams skats no malas, kāds, kurš saliek puzli – parāda, kāda ir situācija šobrīd un iedvesmo sasniegt jaunas virsotnes.

Ceļš uz karjeras izvēli

Foto: Shutterstock
"Virziens, kādā vēlies strādāt, tiek izvēlēts ne tikai, lai attīstītu karjeru. Manuprāt, daudz svarīgāk ir atrast to jomu, profesiju, uzņēmumu, kurā jūties iederīgs un apmierināts, gandarīts ar to,
ko tajā dari. Dzīvojam ļoti mainīgā pasaulē un izdzīvos tikai tas, kurš spēs nemitīgi pilnveidoties, mainīties. Daļai atrast savu jomu ir viegli, daļa meklē visa mūža garumā," stāsta karjeras konsultante.

Izvēloties darbavietu nepieciešams ņemt vērā, vai manas personiskās vērtības kaut daļēji sakrīt ar uzņēmuma, darba devēja vērtībām. Šis ir viens no galvenajiem aspektiem, kuram ir jāseko. Nepieciešams izvērtēt, vai piedāvātā pozīcija atbilst tam, ko es patiesi vēlos darīt. Ļoti svarīgs ir arī kolektīvs, kolēģiem jābūt ar tevi uz viena viļņa. Ja visas šīs lietas sakrīt, tad noteikti ir vērts apskatīt uzņēmumu, kā potenciālo darbavietu. Ja darba vietas izvēles galvenais kritērijs ir atalgojuma apjoms, tad visticamāk tā nebūs pati labākā izvēle.

Jāņem vērā arī izaugsmes iespējas. Horizontālā karjera ir tad, kad cilvēks attīstās kā jomas profesionālis un kļūst arvien labāks savā lauciņā. Vertikālā karjera ir saistīta ar augšanu pozīciju, amatu ziņā. Ir profesijas, kurās ir grūti vai pat neiespējami veidot vertikālo karjeru.

Biežāk pieļautā kļūda karjeras izvēlē – vadīšanās pēc sabiedrībā valdošajiem stereotipiem attiecībā uz jomām un profesijām. "Piemēram, ir uzskats, ka mākslā un kultūrā nevajadzētu darboties, jo tas nespēj sniegt pat iztikas minimumu. Tāpat ir stingri iesakņojies stereotips par sievišķām un vīrišķajām profesijām. Esmu pamanījusi, ka bieži vien cilvēki seko tendencēm – seko pūlim. Viņi izvēli izdara nevis apzināti, bet skatoties, kā rīkojas vairākums," atzīst Priede.

Dzīšanās pēc pieprasītākajām profesijām, vadoties pēc reklāmām un masu saziņas līdzekļu informācijas, arī nav pareizākais ceļš. Jaunieši, kuri izvēlas profesiju, balstoties uz sasniegumiem skolā, arī negarantē optimālāko rezultātu.

Soļi, kā atrast piemērotu darbu

Foto: Shutterstock
Lai atrastu savu piemērotāko darbavietu, nepieciešams saprast, ko tu vēlies. Kad esi sevi izzinājusi, sākas garais ceļš darba meklējumos. Iedvesmojoties no portāla "The balance careers", apkopojām darbības, kuras jāveic pakāpeniski, lai nokļūtu pie kārotās darbavietas.

Izvēlies labākās interneta vietnes meklējumiem

Izpēti, kādas ir labākās vietnes, ko izmantot, lai atrastu darbavietu. Meklēt var ne tikai sludinājumos, kas publicēti darba piedāvājumu portālos, bet arī uzņēmumu mājaslapās, vari konsultēties ar draugiem, radiem, paziņām, jo, iespējams, ka daudzas brīvās vakances nemaz nenokļūst līdz darba piedāvājuma portālam. Šobrīd darba meklējumus vari veikt arī "Facebook", "Instagram", "Twitter".

Izmanto detalizēto meklēšanu

Šķirstot darba piedāvājumu sarakstus, izmanto atslēgvārdus, kas atbilst tavām interesēm un vietai, kur vēlies strādāt. Meklēšanas kritēriju sašaurināšana palīdzēs tev koncentrēties uz mērķi un nodrošinās atbilstošāku vakanču sarakstu.

Izveido savu profesionālo portfolio

Izveido spēcīgu savas profesijas atspoguļojošu portfolio. Tas var radīt lielāku darba devēja interesi par tevi. Tu kļūsi pamanāmāka. Labi izveidots portfolio spēj dot spēcīgu pozitīvo iespaidu par tevi. Tas jāveido, ievērojot profesionālos standartus, taču tam jāspēj arī izcelties uz citu fona, jāpievieno mazliet oriģinalitātes, taču tā nevar būt pārspīlēta.

Veido kontaktus

Izmanto kontaktus, lai sazinātos ar kādu, kas var palīdzēt darba meklēšanā. Ja esi augstskolas absolvente, pamēģini noskaidrot, kādi sadarbības partneri ir tavai skolai. Kontaktu nekad nav par daudz, jo tu nevari zināt, kurš cilvēks spēs palīdzēt konkrētajā brīdī.

Izveido uzņēmumu sarakstu, kuros vēlētos strādāt

Ieteicams izpētīt informāciju par uzņēmumiem un izveidot to uzņēmumu sarakstu, kuros vēlētos strādāt. Uzņēmumu mājaslapās var atrast detalizētu informāciju par darbības jomu. Bieži vien šādās mājaslapās ir speciāla sadaļa – vakances. Ja kāda organizācija kļuvusi par sapņu darbu, kurā tu vēlētos strādāt, vari reģistrēties viņu mājaslapā, lai uz e-pastu nāk jaunumi, pieejamās vakances. Pamēģini uzrunāt attiecīgās organizācijas personāla atlases speciālisti, piedāvājot savu kandidatūru. Pacenties atstāt labu iespaidu, ja darbu nedabūsi uzreiz, iespējams, tev piezvanīs vēlāk.

Piedomā pie sava CV un motivācijas vēstules

Kad ir atvērta vakance, personāla atlases speciālisti saņem ļoti daudz pieteikumu. Tev ir jāspēj izcelties uz visu pārējo fona. Ir jāpierāda, ka tiešām vēlies konkrēto darbu. Velti laiku, lai piestrādātu pie CV, motivācijas vēstules. Motivācijas vēstulē piemini to, kāpēc tieši tu esi atbilstoša šim amatam, kas tevi saista ar konkrēto profesiju. Visām darbavietām viens un tas pats izveidotais šablons nederēs. Lasot iesūtītos dokumentus, darba devējs uzreiz jūt, kurš kandidāts ir lielākas pūles pielietojis, lai radītu interesi par sevi.

Sagatavojies intervijai

Iepriekšēja sagatavošanās intervijai palīdzēs tev tikt galā ar stresu, būsi pārliecinātāka par sevi. Pirms dodies uz interviju, izpēti uzņēmumu, ievēro ģērbšanās stilu. Intervijas lakā centies pārliecināt par savu atbilstību, izmantojot iepriekšējo pieredzi, zināšanas, vēlmi darboties.

Esi pateicīga, seko līdzi jaunumiem

Pēc intervijas izrādi cieņu un pateicību. Atgādini par savu interesi, darboties tieši šajā uzņēmumā.
Ikvienam patīk saņemt atzinību. Ātrs e-pasta ziņojums ar pateicības vārdiem intervētājam, sniegs vēl lielāku iespēju atstāt labu iespaidu par sevi.

Akceptē vai noraidi darba piedāvājumu

Saņemot darba piedāvājumu, ir svarīgi veltīt laiku, lai rūpīgi izvērtētu piedāvājumu un pieņemtu apdomātu lēmumu. Tev nav jāpiekrīt darba piedāvājumam, jo uzņēmums pats tevi ir uzrunājis. Izvērtē rūpīgi, bet, ja vēlies atteikt, dari to pieklājīgi. Paturi prātā, ka tam nav jābūt lēmumam "jā" vai "nē". Iespējams, ka varēsit vienoties par citiem nosacījumiem vai papildus prasībām.

Ieteikumi, ko darīt, ja darbs nerada prieku

Foto: Shutterstock
Ir jāanalizē savas izjūtas, jāsaprot, kas konkrētajā darbavietā vai nodarbošanās veidā nepatīk. Ir konkrēti jāuzskaita lietas, kas neapmierina. Izveido sarakstu ar faktoriem, kas tevi neapmierina esošajā amatā. Izvērtē savas profesijas un darba vietas pozitīvos aspektus, izproti sava rakstura stiprās un vājās puses, paplašini kontaktu loku. Vairāk par to, ko darīt, ja nespēj sadzīvot ar esošo profesiju un dzīvesveidu, lasi šeit.

Ja pašreizējā darbavieta nenes gandarījumu un baudu, tad noteikti tajā nevajag aizkavēties. "Nekad nav par vēlu sākt kaut ko jaunu, kamēr elpojam, staigājam, dzīvojam. Savulaik, kad strādāju Rīgas tehniskajā universitātē, vecākais students, kurš iestājās bija 80 gadīgs vīrs. Jaunākie pētījumi liecina, ka mūsdienu paaudzes jaunieši dzīves laikā nomainīs trīs līdz piecas profesijas," apgalvo karjeras konsultante Priede.

No darba maiņas nevajag baidīties. Šādas izmaiņas padara tevi bagātāku. Jo vairāk unikālāku spēju, prasmju, kompetenču cilvēks dzīves laikā uzkrāj, jo konkurētspējīgāks viņš kļūst. Taču nākamā darbavieta ir jāizvēlas daudz kritiskāk, lai gūtu izaugsmi un gandarījumu no dzīves.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!