lēmumu pieņemšana karjera
Foto: Shutterstock
Visa mūsu dzīve sastāv no dažādu lēmumu pieņemšanas – gan mazu, gan lielu. Lai gan nav šaubu, ka izvēle, kas saistīta ar attiecībām, var noteikt, ar ko kopā pavadīsi vai nepavadīsi visu atlikušo mūžu, tomēr lēmumi, kas ietekmē tavu karjeru, dažkārt tavu nākotni var ietekmēt vēl nozīmīgāk, jo lielāko daļu dzīves mēs taču pavadām darbā. Tāpēc ir svarīgi nekļūdīties un izdarīt pareizo izvēli.

Ja arī tu šobrīd esi svarīgas izvēles priekšā un nezini, kam par labu lemt, iedvesmojoties no portāla "LiveCareer", piedāvājam iepazīties ar vairākiem faktoriem, kas jāņem vērā, pieņemot lēmumu, kā arī aicinām ieklausīties noderīgos ieteikumos, kas tev var palīdzēt izdarīt pareizo izvēli.

Domā kā zinātnieks


Foto: Shutterstock
Iespējams, domājot par lēmumu pieņemšanu, šķiet vilinoši paļauties uz iekšējo sajūtu un ļauties notikumu gaitai. Taču, ja pieņemamais lēmums var ietekmēt tavu turpmāko karjeru, vienmēr ir labāk lēmuma pieņemšanai pienācīgi sagatavoties – ievākt pietiekami daudz informācijas. Piemēram, iztēlojies, ka vienā uzņēmumā strādā piecus gadus un negaidīti tev izsaka ļoti vilinošu darba piedāvājumu citā uzņēmumā, kurš ietver tādus bonusus kā komandējumi uz ārvalstīm, lielāka alga, potenciāli paaugstinājumi u. tml. Kādam šāds piedāvājums, ļoti iespējams, ir sapņu piepildījums, tomēr, pirms līdzšinējai darbavietai māt ardievas, velti vairāk laika, lai ievāktu papildu informāciju gan par potenciālo jauno darbavietu, gan tev izteikto piedāvājumu.

Šāda piesardzība nebūs velta, jo ne velti mēdz teikt: "Ja tas izklausās pārāk labi, lai būtu patiesība, iespējams, tā arī ir." Iejūties zinātnieka ādā, kurš atklājis kaut ko jaunu un mēģina pierādīt savu teoriju praksē, un apkopo tik daudz informācijas un datu, cik vien vari. Tas ļaus tev izdarīt objektīvus spriedumus par saņemto piedāvājumu, tādējādi dodot sev iespēju pieņemt saprātīgāko lēmumu.

Iztēlojies sevi nākotnē


Foto: Shutterstock
Iztēlojoties sevi nākotnē, nevis šajā konkrētajā brīdī, tev būs vieglāk saprast, kā tavs potenciālais lēmums ietekmēs tevi un virzīšanos uz taviem mērķiem. Lai patiesi spētu sevi iztēloties pēc gada, pieciem vai desmit, uzdod sev gana sarežģītus jautājumus, kas liks tev domāt. Piemēram – kā izskatīsies mana karjera pēc X gadiem? Kā šis lēmums ietekmēs manus mērķus ilgtermiņā? Kādas jaunas prasmes vai kādas iespēja augt man varēs sniegt jaunā darbavieta?

Neskatoties uz to, ka, ļoti iespējams, saņemtais piedāvājums ir ļoti vilinošs un tu ļoti vēlies tam piekrist, ja tas tev nesniedz iespēju augt kā profesionālim un ierobežos tavas iespējas apgūt jaunas prasmes, varbūt labāk tam nepiekrist. Tāpēc nopietni apsver savus nākotnes ieguvumus un nesteidz ar lēmumu pieņemšanu, ja neesi pārliecināta, vai to vēlies un vai tas nāks tev par labu.

Iemācies atšķirt intuīciju no sajūtām


Foto: Shutterstock
Intuīcija ir spēja, kas tiek attīstīta ilgu gadu garumā – novērojot un gūstot pieredzi. Tas ir kaut kas, kas radies evolūcijas ceļā mūsu izdzīvošanas vajadzību dēļ. Savukārt sajūtas balstās uz tagadni, uz konkrēto mirkli – līdzīgi kā, piemēram, iegādājoties kaut ko jaunu un sen kārotu, rodas īslaicīga pacilātības sajūta.

Ja tev jāpieņem lēmums par karjeru, jāmāk atšķirt vienu no otras. Intuīcija ir pastāvīga sajūta, ka kaut kas īsti nav kārtībā. Piemēram, tev rodas sajūta, ka tu nespēj iekļauties konkrētā organizācijā, darba kolektīvā. Ja šāda sajūta tevi ir pārņēmusi, ir nepieciešams "rakt dziļāk" un atrast iemeslu, kāpēc tā jūties. Iespējams, tu savā šī brīža amatā nesaņem pietiekami daudz izaicinājumu vai nespēj augt, vai varbūt ir tieši pretēji – visa kā ir par daudz, tāpēc tu esi izdegusi.

Neskatoties uz to, par ko tavi instinkti mēģina tevi brīdināt, to nedrīkst ignorēt, bet tam ir jāatsaucas. Tāpat ļauj pāriet mirkļa saviļņojumam – patīkamam vai nomācošam – un pēc tam ieklausies sevī.

Apsver visas savas iespējas


Foto: Shutterstock
Stresa stāvoklī mūsu smadzenēm ir grūtības meklēt jaunus veidus, kā risināt problēmas, un rast izeju no krīzes situācijas, kas nereti noved pie sliktas izvēles. Šī iemesla dēļ pirms lēmuma pieņemšanas ir svarīgi racionāli apsvērt visas iespējas, visus potenciālos variantus. Piemēram, tava potenciālā jaunā darbavieta atrodas citā pilsētā, kas nozīmē, ka tev ir jāpārceļas, taču, iespējams, tu uzreiz nespēj atrast jaunu dzīvesvietu. Tādā gadījumu ierosini darba devējam, ka pagaidām savus pienākumus veiksi attālināti.

Šādi tu spēsi novērtēt potenciālā jaunā darba devēja atsaucību, vēlmi investēt darbiniekos un elastīgumu, kā arī tev nebūs uzreiz jālec nezināmajā un jābaidās no jauniem šķēršļiem. Tāpat atceries, ka lēmumi, kas saistīti ar karjeru, ne vienmēr ir jāpieņem, pieļaujot tikai divus izvēles variantus – pieņemt piedāvājumu tādu, kāds tas ir, vai tam atteikt. Dažkārt ir nepieciešams nedaudz laika, lai paskatītos uz kopainu un atrastu alternatīvu risinājumu.

Beidz meklēt zīmi


Foto: Shutterstock
Ikreiz, kad saskaramies ar grūti pieņemamiem lēmumiem, mēs meklējam kādu zīmi, kas pateiks priekšā, kam par labu lēmumu izdarīt. Piemēram – ja mans priekšnieks uz mani dusmojas, tā ir zīme, ka varu darbu pamest; ja klientu neapmierina manis piedāvātais risinājums, tā ir zīme. Patiesība ir tāda – zīme atradīsies ikreiz, kad tādu meklēsi.

Tā vietā, lai paļautos uz Visumu, kas tev it kā sniegs netiešus norādījumus, ir svarīgi saprast, kāpēc tu meklē šīs zīmes. Patiesībā, ja tu meklē kādu zīmi, tas nozīmē, ka tu savu izvēli jau esi izdarījusi. Centies noskaidrot, kāpēc tu neesi pārliecināta par savu lēmumu. Varbūt tu apsver krasas izmaiņas karjerā, nekonsultējoties ar citiem? Varbūt jūties vainīga, atstājot savu šī brīža darbavietu? Lai arī kāds būtu šaubu un nedrošības iemesls, tev ir jāskatās tam acīs un jātiek ar to galā pat tad, ja tas nozīmē, ka gaidāmas nepatīkamas un, iespējams, sarežģītas sarunas ar apkārtējiem.

Pārrunā savas rūpes ar uzticamu personu


Foto: Shutterstock
Brīdī, kad izjūtam satraukumu vai sava veida spiedienu, mūsu prāts mēdz apcerēt vissliktākos notikumu scenārijus. Kad domas šaustās ap lēmumiem, kas skars tavu karjeru, tavs prāts var sākt izspēlēt scenārijus ar neapmaksātiem rēķiniem, sarūgtinātiem ģimenes locekļiem, dusmīgiem, pat naidīgiem kolēģiem. Lai gan ir labi mēģināt paredzēt vai vismaz iztēloties, kā tavs lēmums varētu ietekmēt tevi nākotnē, šādas nepatīkamas iedomas var tava lēmuma pieņemšanu kavēt vai novest pie nepareizas izvēles.

Lai no šīm nelāgajām domām atbrīvotos, vislabākais variants ir rūpju un šaubu pārrunāšana ar kādu uzticamu draugu, ģimenes locekli vai, iespējams, mentoru. Šādas sarunas tev palīdzēs mazināt stresu, neliks potenciālajām pārmaiņām izskatīties tik nelāgām, kā arī palīdzēs atbrīvoties no jebkādas paranojas.

Nesteidzies


Foto: Shutterstock
Bieži vien, pieņemot svarīgus lēmumus, rodas sajūta, ka laiks ir nostājies pret tevi – tā ir pārāk maz, turklāt tas strauji zūd. Piemēram, klients pieprasa, lai nosūti viņam piedāvājumu jau pēc nedēļas, vai priekšnieks liek tev svarīgu lēmumu pieņemt divu dienu laikā. Ņemot vērā visu, ko liec uz spēles, izdarot izvēli, īss termiņš ir pēdējais, kas tev vajadzīgs.

Taču neļauj ārējam spiedienam tevi ietekmēt. Piemēram, ja tev ir nepieciešams vairāk laika, lai kaut ko apdomātu, nebaidies to lūgt. Ja konkrētais uzņēmums un tā vadība patiesi novērtē tevi, tavas spējas, papildu laiks nebūs šķērslis un tas tev tiks piešķirts. Nozīmīgs karjeras lēmums, kas, ļoti iespējams, ietekmēs visu tavu atlikušo dzīvi, nedrīkst tikt pieņemts steigā – tāpēc tu esi pelnījusi tam veltīt tik daudz laika, cik tev ir nepieciešams.

Nepieņem lēmumu baiļu ietekmē


Foto: Shutterstock
Dažkārt, lai arī jau esam pieņēmušas lēmumu, mēs tam pretojamies, jo baidāmies, ko citi par to domās vai teiks. Mēs baidāmies no apkārtējo vilšanās. Šādā situācijā automātiska reakcija būtu palikt pie drošākā un vienkāršākā varianta, bet lēmumi, kas pieņemti baiļu iespaidā, var atspēlēties.

Piemēram, tu vairs nespēsi savā darbavietā augt, jo tev darbs vairs nepatīk, vai tu izjutīsi aizvainojumu pret tuviniekiem, jo viņu dēļ neteici pārmaiņām "jā" un esi atstāta ar domām par to, "kā būtu, ja būtu". Lai tā nenotiktu, neļauj bailēm no nākotnes stāties tavu sapņu piepildījuma ceļā. Tā vietā pārdomā savus mērķus karjerā un izlem, kurš no iespējamiem ceļiem tevi tuvinās mērķiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!