Runājot par lēmumu pieņemšanu, jāsaprot, ka ne visi lēmumi ir vienlīdz svarīgi. Dažas izvēles ir mazāk svarīgas, piemēram, kur ēst pusdienas, pa kuru maršrutu braukt uz darbu vai kādā secībā veikt darba pienākumus. Citas izvēles ir sarežģītākas, piemēram, kuru no diviem līdzvērtīgiem darba piedāvājumiem pieņemt, vai mīļotā dēļ pārcelties uz citu pilsētu, vai būtu laiks no dzīves "izslēgt" kādu toksisku cilvēku. Tomēr viens ir skaidrs – vienalga, mazi vai lieli lēmumi, izvēle pa labu vienam vai otram jebkurā gadījumā patērē gan tavu laiku, gan enerģiju.
Kā savā "LinkedIn" profilā vēsta emocionālās inteliģences treneris Treviss Bredberijs, veiksmīgi cilvēki ir izkopuši vairākas stratēģijas, paņēmienus, kas lēmumus palīdz pieņemt efektīvāk un ar mazāku enerģijas patēriņu. Par to, kādas ir šīs stratēģijas, lasi tālāk.
Mazus lēmumus pārvērš par rutīnu...
Piemēram, Stīvs Džobss katru dienu valkāja melnu bītleni, bet Marks Zakerbergs joprojām izvēlas jakas ar kapuci. Abi pieminētie kungi vairākkārt jau apstiprinājuši, ka šādu apģērba izvēli padarījuši par rutīnu ar mērķi samazināt dienas laikā pieņemamo lēmumu skaitu. Viņi abi ļoti labi izpratuši mūsu ierobežoto ikdienas spēju pieņemt kvalitatīvus lēmumus. Līdzīgi reiz izteicies arī Baraks Obama: "Jūs mani redzat valkājam tikai pelēku vai zilu uzvalku. Tas tāpēc, ka es cenšos samazināt pieņemamo lēmumu skaitu. Un es negribu pieņemt lēmumus par to, ko ēdīšu vai ģērbšu mugurā, jo man ir pārāk daudz citu lēmumu, kurus pieņemt."
…un lielus lēmumus pieņem no rīta
Līdzīgs veids, kā atvieglot lēmumu pieņemšanu, ir jau laikus zināmās mazās izvēles izdarīt iepriekšējās dienas vakarā. Tādējādi jau būsi ieņēmusi zemo startu rītdienai. Vari sākt ar kaut ko pavisam vienkāršu, piemēram, jau sagatavo nākamās dienas apģērbu, lai no rīta nebūtu pārāk daudz laika jāpavada, lūkojoties skapī un spogulī, līdz atrasts tas, kas tevi uzrunā.
'Pārguļ' ar to un nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, lai atjaunotos
Tāpat nozīmīgu lēmumu pieņemšanas radītais stress ražo hormonu kortizolu, kas "aizmiglo" spēju domāt skaidri un racionāli. Tāpēc brīdī, kad pieķer sevi saspringtā un stresa pilnā situācijā, izmēģini fiziskās aktivitātes. Pat vienkārši vingrinājumi, kurus veic 30 minūtes, var palīdzēt saražot pietiekami daudz laimes hormona jeb endorfīna, kas aizgaiņās kortizola izveidoto "miglu" un palīdzēs domāt skaidri. Tāpat arī dažādi pētījumi rāda, ka regulāras fiziskās aktivitātes palīdz ilgtermiņā uzlabot tā smadzeņu reģiona darbību, kas atbild par lēmumu pieņemšanu.
Pievērš uzmanību savām emocijām
Par nelaimi, lielākā daļa cilvēku neprot kontrolēt vai pat atpazīt savas konkrētā brīža emocijas. "TalentSmart" veicis pētījumu, kurā piedalījās vairāk nekā miljons cilvēku, un secinājis – tikai 36 procenti cilvēku spēj precīzi identificēt konkrētā brīža emocijas. Spēcīgi lēmumu pieņēmēji zina, ka slikts garastāvoklis var viņos izraisīt dusmas vai novirzīt no morālā kompasa tikpat viegli, kā labs garastāvoklis var likt justies pārāk pašpārliecinātam vai impulsīvam.
Objektīvi izvērtē savas iespējas un vienmēr atgriežas pie sava morālā kompasa
Tāpat veiksmīgi cilvēki zina, cik svarīgi ir pieturēties pie saviem morāles principiem brīdī, kad nepieciešams pieņemt svarīgu lēmumu. Morāles principi ir uzticams ceļvedis brīžos, kad emocijas mēģina tevi ievirzīt citā virzienā.
Meklē padomu no malas un pārdomā iepriekšējos lēmumus
Marks Tvens reiz par svarīgu lēmumu pieņemšanu ir teicis: "Labi lēmumi nāk no pieredzes, bet pieredze nāk no sliktu lēmumu pieņemšanas." Taču tas nebūt nenozīmē, ka vienīgais veids, kā kļūt par lielisku lēmumu pieņēmēju, ir pieļaut simtiem kļūdu. Tas vien nozīmē to, ka ir svarīgi reiz izdarītās izvēles paturēt prātā. Veiksmīgi cilvēki atminas pietiekami daudzas savas izvēles, lai tās izmantotu savā labā, kad atkal nāksies saskarties ar kaut ko līdzīgu.