Foto: Shutterstock
Ikviens, kurš mīl savu darbu un vēlas celt savu profesionalitāti ne tikai savās, bet arī citu acīs, visnotaļ nevēlas pieļaut kādas šķietami nevainīgas kļūdas, kas liek viņam izskatīties pretēji. Taču dažkārt neapzināti par ieradumu kļuvusi rīcība, kuru neesam atpazinuši par neprofesionālu, bet kas apgrūtina mūsu iespējas augt karjerā. Tāpēc nenāk par ļaunu, ja kāds mums par to atgādina.

Lai tu sev pati neieriebtu, turpinājumā piedāvājam iepazīties ar portāla ''Reader's Digest'' uzskaitīto rīcību, kas liek mums izskatīties neprofesionāliem un kuru vislabāk pēc iespējas ātrāk izskaust.

Lēna atbildēšana uz e-pastiem

Ņemot vērā, ka dienas laikā nepieciešams paveikt gana daudz darbu, visu darba dienu pavadīt, pārbaudot, vai nav atnācis jauns e-pasts, kuram jāatbild, ir neiespējami. Taču, ja tu savu elektronisko pasta kastīti paskati vien ierodoties un īsi pirms aizej no darba, tas nepavisam nerada profesionālu iespaidu par tevi. Tiesa – nav labi nemitīgi sekot līdzi visam, kas darbā notiek, jo ir jāprot arī atpūsties. Taču mūsdienu iespējas ļauj ieskatīties un atbildēt e-pastiem arī sapulču vai izbraukumu laikā, tāpēc bez sevišķa iemesla nevajadzētu vilkt garumā atbildēšanu uz saņemtajām ziņām.

Emocijzīmju izmantošana


Foto: Shutterstock
Runājot par to, kāda uzvedība ir nevēlama vai pavisam normāla darba vidē, vienmēr jāņem vērā konkrētās darba vietas vide. Ja jau no sākta gala ne tikai ar kolēģiem, bet arī ar priekšnieku esi varēju sarakstīties ikdienišķi, tad nekas nemainās arī turpmāk. Taču, ja strādā uzņēmumā, kur vēlams vienam ar otru uzturēt profesionālas un koleģiālas attiecības, vislabāk saviem kolēģiem, it īpaši priekšniekam, nesūtīt ziņas ar emociju zīmēm. Tāpat arī ar ziņām klientiem.

Karjeras konsultante Penelope Tranka skaidro: ''Emociju lietošana e-pastā liek cilvēkiem zemapziņā domāt – tu esi nekompetents.'' Tāpat neklātienes komunikāciju ir ļoti viegli pārprast, un emocijzīmes ir vienas no tām, kas nereti nodot otram citu ziņu, nekā patiesībā esi iecerējusi. Lai izvairītos no pārprašanas, labāk izvairīties no emocijzīmēm ziņās kolēģiem.

Attaisnošanās un kavēšana


Foto: Shutterstock
Darba vietā pieļaujot kļūdu, par to jāuzņemas atbildība un tā jārisina. Nevienam nepatīk tas kolēģis, kuram misējas bieži un kurš ikreiz izdomā neiedomājamu attaisnojumu, kāpēc tā ir noticis. Jāatceras, ka neviens nav perfekts un kļūdas var notikt, taču savu laiku labāk tērē to risināšanai, nevis attaisnojumu meklēšanai.

Tāpat ikvienam apstākļu sakritības dēļ kaut reizi dzīvē pienāk brīdis, kad nākas kaut ko nokavēt, tostarp darbu, un kavē arī paši punktuālākie cilvēki. Iespējams, no rīta nav iespējams iedarbināt mašīnu, saslimst bērns vai kavē sabiedriskais transports, var notikt jebkas, ko iepriekš neesi varējusi paredzēt. Taču, ja kavēšana ir tavās asinīs un tu teju katru reizi ierodies novēloti, tā ir problēma. Visticamāk citi nepamanīs, ka vienu reizi esi nokavējusi, bet katru dienu ierodoties darbā 15 minūtes vēlāk vai pat kavējot katru tikšanos, tu sev piesaistīsi nevēlamu uzmanību, kas var būtiski ietekmēt tavu karjeru.

Nevīžīgs izskats un tenkas


Foto: Shutterstock
Neapšaubāmi mūsdienās biroja apģērbs ir mainījies – darba vietās, kur agrāk obligāta prasība vīriešiem bija uzvalks, bet sievietēm kostīms, šodien savu darbu vari darīt arī džinsos un t-kreklā. Šāds apģērba veids darba vidē ir gan labs, gan slikts. Labais tajā ir – nav daudz tādu, kuriem patīk visu dienu aizvadīt uzvalkā vai kostīmā. Savukārt sliktais ir – kādā brīdī gana vienkāršais apģērbs var radīt neprofesionālu iespaidu par tevi. Tāpēc vēlams katru rītu, pirms dodies uz darba, pārdomāt dienas plānus – vai tev būs jāsatiek kāds potenciālais biznesa partneris, tāpēc kleita vai svārki ar blūzi ir vēlami, vai varbūt satiksies tikai ar kolēģiem, tāpēc vari vilkt savus mīļākos džinsus un džemperi.

Kas vēl – nevienam nepatīk tie cilvēki, kas tenko par citiem, kā arī tas liek viņiem izskatīties slikti, it īpaši darba vidē. Iespējams, apmainīšanos ar jaunākajām tenkām ar kolēģiem tu uzskati par vēl vienu iespēju, kā saliedēties, taču tu nekad nevari zināt, kurš vēl to noklausās. Kā arī nav iespējams prognozēt arī tavu tuvāko kolēģu rīcību, no tavas mutes izdzirdot kaut ko sulīgu. Un tu pavisam noteikti nevēlies, ka birojā tevi pazīst kā karstāko tenkotāju. Tāpēc vislabāk savas domas par citiem paturēt pie sevis.

Ēšana pie darba galda un darba dienas beigšana ātrāk


Foto: Shutterstock
Ēšana pie darba galda ir ne tikai nehigiēniska un dažkārt netīrīga, bet arī nepieklājīga. Ja tev vienai ir savs kabinets, var būt kāds izņēmuma gadījums, taču, ja tev ir atvērtais birojs, blakus esošie kolēģi pavisam noteikti negrib sev blakus dzirdēt čāpstināšanos. Tāpat arī ēdienu izdalītā smarža nav tā, kuru vajadzētu just visiem darbiniekiem, protams, izņemot darba virtuvē.

Tāpat reizi pa reizei darba dienu beigt ātrāk nav nekas slikts, jo ikvienam no mums var būt dažādi personīgie apstākļi, kas to pieprasa. Taču, ja tu teju katru dienu darbu beidz ātrāk, tas var negatīvi ietekmēt tavu karjeru. ''Aizejot no darba ātrāk, tas liek par tevi domāt – tev nerūp tavs darbs, pat tad, ja esi ieradies darbā pirms visiem citiem vai pēdējos darbus pabeidz, ierodoties mājās. Citi to vienkārši nezina,'' atklāj karjeras konsultante Tranka. Tāpēc, lai neradītu neprofesionālu iespaidu par sevi, vislabāk iepriekš brīdināt savu vadītāju par to, kāpēc tev regulāri no darba jāaiziet ātrāk.

Atbildēšana uz personīgajiem zvaniem


Foto: Shutterstock
Teju it visam no iepriekš uzskaitītā ir izņēmuma gadījumi, tādi ir arī personīgajiem zvaniem. Ja tev zvana noraizējusies mamma vai auklīte vēlas informēt par bērna veselības pasliktināšanos, šādus zvanus nevajadzētu atlikt arī darba vidē. Taču, ja tu nemitīgi sazvanies ar savu tuvāko draudzeni vai mīļotais tev ik pēc brīža piezvana, lai apjautātos, kā tev darbā iet, šādu ieradumu nepieciešams pēc iespējas ātrāk atmest.

Tāpat tas attiecas arī uz privātu īsziņu sūtīšanu un sociālo tīklu laika līniju izskatīšanu. Pat tad, ja kāds cits tavs kolēģis to darba laikā dara, tas nenozīmē, ka arī tev to vajadzētu darīt, jo nav nekā sliktāka, kā ar labāko draudzeni telefona sarunā apspriest to, cik daudz vīna vakarā kopā dzersit, un tai brīdī atskārst, ka tev aiz muguras stāv priekšnieks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!