darbs karjera attiecības projekts stress izpildes termiņš plānošana
Foto: Shutterstock
Ikviens tam ir gājis cauri. Nakts pirms svarīga projekta iesniegšanas darbā, bet tu esi tik tālu no tā pabeigšanas, ka finiša līnija pat nav redzama. Gremdējošu baiļu sajūta, ko papildina paniski sirds puksti un auksti sviedri. Neizbēgami tu prātā izskrien cauri visiem iespējamajiem iznākumiem, ja tu darbu nepabeigsi laikā. Tu noteikti sanīdīsies ar savu priekšnieku vai pat tiksi atlaista. Un šī varbūtējā scenārija briesmīgās iespējas ir praktiski neierobežotas.

Lai arī tev, iespējams, šķiet, ka esi vienīgais pieaugušais cilvēks, kam ir problēmas ar nospraustajiem termiņiem un to izpildi, tā nebūt nav. Portāls ''Stylist'' atsaucas uz ''CareerCast'' aptauju par stresu darba vietā, kuras dati rāda – liela daļa cilvēku (38 procenti) darbu nodošanas termiņus uzskata par lielāko profesionālās trauksmes avotu. Savukārt iepriekš veiktais ''CareerCast'' pētījums atklāj – vairāk cilvēku baidās no izpildes termiņiem, nekā no iespējas iet bojā darbavietā.

Bet kāpēc darbu nodošanas termiņi ir tik stresa pilni? Protams, jāatzīmē, ka dažiem cilvēkiem tie nemaz neizraisa trauksmi. Tomēr ir psiholoģiski un fizioloģiski iemesli, kuru dēļ domas par izpildes termiņiem tik daudziem liek svīst aukstus sviedrus. Pētnieki ir izvirzījuši teoriju, ka cilvēki ar klasiskām A tipa personības iezīmēm – piemēram, viņi ir ambiciozi, stigri organizēti, jūtīgi un nepacietīgi – arī mēdz uzskatīt laika plānošanu par lielāku trauksmes avotu nekā citi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!