emocijzīmes, valoda, telefons, viedierīces, saziņa
Foto: Shutterstock
Pirmā emocijzīme (angl. emoticon) esot radusies drukas kļūdas dēļ – 1862. gada augustā laikraksts "The New York Times" prezidenta Abrahama Linkolna runas atšifrējumā neplānoti iespieda ":)". Savukārt 1982. gadā datorzinātnieks Skots Fālmans apzināti izmantojis emocijzīmes jeb joka norādes, lai novērstu pārpratumus Kārnegija un Melona Universitātes (Carnegie Mellon University) tiešsaistes saziņas platformā. Šādiem simboliem nav savas atsevišķas tastatūras, tāpēc to popularitāti jo īpaši veicināja ziņojumapmaiņas programmas "AOL" parādīšanās.

1999. gada februārī japāņu ekonomists Šigetaka Kurita izveidoja 176 emocijzīmes (angl. emoji), lai aizvietotu daudzos hieroglifus un skaidri attēlotu emocijas un abstraktas idejas. Tās kļuva īpaši populāras, kad pirms desmit gadiem viedierīcēs tika iekļauta jauna emocijzīmju tastatūra, un šobrīd ir pieejamas vairāk nekā 3521 emocijzīmes (tostarp arī aktuālajai pandēmijas tēmai atbilstošas, piemēram, ziepes, vīruss, seja ar aizsargmasku un tamlīdzīgi).

Iespējams, pamanījāt, ka divus vārdus angļu valodā apzīmē viens vārds latviešu valodā. Patiesi, mūsu valodā šāda šķīruma nav, un valodnieki iesaka visus šos simbolus dēvēt par "emocijzīmēm", proti: "Elektroniskās saziņas procesā emociju izpausmei izmantotās rakstzīmes, rakstzīmju grupējumus vai stilizētus grafiskus attēlus angļu valodas ietekmē latviešu sarunvalodā mēdz dēvēt par emodži (pēc angļu vārda emoji, kas aizgūts no japāņu valodas), reizēm arī par sejiņām, smailijiem vai reakcijām. Sastopams arī vārds emotikoni. Literārajā valodā tās saucamas par emocijzīmēm. Šādu apzīmējumu atbalstījusi arī Terminoloģijas komisijas Informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas un elektronikas terminoloģijas apakškomisija."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!