stāsts, rakstāmmašīna, stāstniecība
Foto: Shutterstock
Stāstniecība (angl. storytelling) ir senākais un pieejamākais zināšanu nodošanas veids un kopienas saliedēšanas līdzeklis, viena no senākajām cilvēku pamatvajadzībām, kas kalpo gan pasaules izziņai, gan sociālo prasmju izkopšanai, gan iespējai izpausties radoši. Tā ir raksturīga visām kultūrām, reliģijām, etniskajām un sociālajām grupām. Stāstniecības elementus un metodes apzināti vai neapzināti izmantojam katru dienu, un tai nav ne izglītības, ne tautības, ne vecuma, ne dzimuma, ne citu ierobežojumu.

Stāstot vārdi un teikumi savijas notikumos, raisot interesi un emocijas, tuvinot runātāju un klausītāju. Stāstu piedzīvo un ar to dalās, nevis tikai stāsta un klausās. Stāstniecība piedāvā dzīves pieredzes sakārtošanas un izprašanas modeļus. Tā ļauj izprast notiekošā nozīmi, izskaidro cēloņus un rāda rezultātu, atbildot uz jautājumu "kāpēc?".

Lai gan stāstniecība sākotnēji bija mutvārdu māksla, mūsdienās to arvien vairāk izmanto arī rakstos – ne tikai daiļliteratūrā, bet arī sociālo tīklu ierakstos un citos vēstījumos, kā arī konferencēs lielākai vai mazākai skatītāju auditorijai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!