apjukums informācija mediji stress nogurums izmisums
Foto: Shutterstock
Lai sagatavotu dienas darāmo lietu sarakstu, ir vajadzīga neliela sagatavošanās. Ir ne tikai jāsaprot, kādus uzdevumus nepieciešams paveikt, bet arī piefiksēt, kad tieši to darīt.

Šie pieci soļi, kurus portālā "Thespruce" iesaka laika plānošanas speciālisti, varētu tev palīdzēt sarakstiņu veidot iespējami veiksmīgāk.

Izveido sarakstu ar dienas plāniem


Sarakstā iezīmē katru pusstundu un pieraksti visu, ko tu katru dienu dari. Sarakstā iekļauj gan personīgās, gan arī darba lietas jeb uzdevumus. Nevajag īpaši iespringt un pārdomāt saraksta struktūru – šis būs tikai melnraksts.

Ja tev ir grūti uzreiz atminēties visas lietas, pievieno tās sarakstam dienas gaitā. Neaizmirsti, ka nenozīmīgu uzdevumu nav: ja vēlies sarakstā iekļaut arī zobu tīrīšanu, dari to.

Strukturē ikdienas uzdevumus


Cīruļi vislabāk ar lietām tiek galā periodā līdz pusdienlaikam, bet pūces – vakaros. Izskaitļo savu maksimālo produktivitāti un atkarībā no tās sadali uzdevumus visas dienas garumā. Lūk, piemērs:

Rīts. Te var sarakstā iekļaut visagrākās aktivitātes – pastaigu ar suni, kafijas pagatavošanu un citas. Pēc šo ik rīta rituālu paveikšanas var jau domāt par lietām, kas prasa koncentrēšanos un pārdomātu pieeju. Var izmantot gana populāro metodi "Apēd vardi". Tā paredz, ka tu uzreiz izpildi visnepatīkamākos, bet svarīgos dienas uzdevumus, lai šīs lietas vairs tevi nesatrauktu dienas gaitā.

Pusdienlaiks. Šis ir gana sarežģītāks etaps, jo dienas vidū mūsu enerģija ievērojami samazinās. Tomēr šim laika periodam ir arī savi plusi – šajā laikā var veikt rutīnas un garlaicīgos uzdevumus, kuri neprasa īpašu garīgu aktivitāti. Piemēram, var atbildēt uz epasta vēstulēm, sarunāt nepieciešamās tikšanās vai piekārtot darba vietu. Ja esi mājās, vari nodarboties ar vieglu mājokļa uzkopšanu.

Vakars. Ideāli piemērots laiks, lai sagatavotos nākamajai dienai. Izvēlies apģērbu un pagatavo pusdienas nākamajai dienai vai saved kārtībā istabas, kurās visātrāk ieviešas haoss.

Izraksti detaļas


Tagad, kad tev ir kopaina un izpratne par to, kā izskatās tava diena, laiks sarakstam pievienot detaļas. Piemēram:

Pulksten 6 – pamošanās, duša un zobu tīrīšana;
Pulksten 6.30 – brokastis;
Pulksten 7 – iešana no mājām;
Pulksten 7.15 – bērnu nogādāšana līdz skolai;
Pulksten 7.30 ierašanās birojā.

Šis ir jau ļoti detalizēts saraksts, un tu no tā vari kādu dienu arī izlaist kādu no punktiem, ja tā ir ērtāk. Un, jā, šis ir tikai viens mazs piemērs, kā vari visu dienu šādi saplānot, katram gan tikai atšķirsies pulksteņa laiki, kad cilvēks sāk savas dienas gaitas.

Savu darāmo lietu saraksti veido elastīgu


Dzīve var ienest savas korekcijas pat visideālākajos un pārdomātākos plānos. Galvenais šī saraksta mērķis – izmantot visproduktīvāko laiku sarežģītiem uzdevumiem, bet visneproduktīvāko – rutīnas lietām. Dažreiz tev vajadzēs aizdoties pie ārsta vai izdarīt vēl ko citu laikā, kas it kā ieplānots darbam, bet tavu vakara gatavošanos nākamajai dienai var mainīt, piemēram, satikšanās ar draugiem. Centies dienas lānu izveidot tā, lai viss darboties kā pulkstenis, pat tad, kad ierastajā lietu kārtībā ielavās kaut kas negaidīts.

Sākumā ikdienas plānošana var šķist pārāk sarežģīts un apgrūtinošs uzdevums. Bet pakāpeniski tu pamanīsi, ka ir mainījusies tava produktivitāte un cik daudz brīvā laika tev parādījies!

Turpinājumā vari lasīt virkni citu portāla "Cālis" arhīva rakstus par to, kā uzlabot produktivitāti, kādi ieradumi tev palīdzēs veiksmīgāk organizēt savu laiku.

Trīs soļi ceļā uz efektīvāku laika pārvaldību

Foto: Shutterstock


Ikvienam ir dažādas prasmes un iemaņas, bet kopīgs ir tas, ka stundu skaits diennaktī ir vienāds. Ņemot vērā, ka laika plānošana ir cieši saistīta ar tādiem labklājības rādītājiem kā stresa līmeni, apmierinātību ar darbu, darba un privātās dzīves līdzsvaru, šai jomai noteikti vērts pievērst vairāk uzmanības. Sevišķi, ja frāze "man nav laika", jau kļuvusi teju par mantru. Laika plānošana var palīdzēt saglabāt produktivitāti bez liekas slodzes.

Lasīt vairāk

Māksla nedarīt neko: kāpēc ir svarīgi ieplānot laiku sev

Foto: Shutterstock


Skaidrs, ka šajā saspringtajā laikā daudzi no mums ieslīgst darbos un pienākumos, kas savukārt var ietekmēt attiecības ar citiem un galu galā – arī pašiem ar sevi. Ir itin viegli pazaudēt sevi nebeidzamu darbu gūzmā, tāpēc ir tik svarīgi noteikt veselīgas robežas sava laika plānošanā. Kā atrast laiku sev un kāpēc tas ir tik svarīgi, skaidrojam raksta turpinājumā.

Lasīt vairāk

Strādāt nav nedz spēka, nedz enerģijas. Kā būt produktīvākam mājās

Foto: Shutterstock


Pateicoties pandēmijai, ir mainījusies arī mūsu izpratne par darbu. Uzņēmumi, kuri iepriekš uzsvēra nepieciešamību strādāt birojā, pēkšņi ir atvērti idejai par strādāšanu attālināti. Daļai darbinieku tas droši vien ir liels atvieglojums, kamēr daļai – īstas mocības. Kā motivēt sevi darbam mājās, kad nav nedz iedvesmas, nedz enerģijas? To skaidrojam raksta turpinājumā.

Lasīt vairāk

Pieliec dienai klāt kādu stundiņu. 9 laika pārvaldības padomi, kas tiešām strādā

Foto: Shutterstock


Mājas, darbs, izklaide, mājas, ģimene, darbs... un tā tikai uz priekšu. Vai arī tevi ir mākušas pārdomas par to, ka dienā vajadzētu vairāk stundu? Ir vēlme būt labai draudzenei, sievai, mātei, darbiniecei, priekšniecei, hobija lietpratējai, bet dažreiz visam gluži vienkārši nepietiek laika, un tas, iespējams, liek justies nomāktai, neprasmīgai un, ja godīgi, ļoti kaitina. Pirmkārt, atceries, ka ne visā var un vajag būt izcilai, bet, otrkārt, ir veidi, kā vismaz šķietami pagarināt savu dienu. "Sāls" slēpjas dažās pavisam viegli izpildāmās darbībās.

Lasīt vairāk

Ašie padomi, kā uzveikt pēcpusdienas nogurumu

Foto: Shutterstock


Kad agrajā rīta cēlienā tikko tik esi aizbaidījusi prom rīta miega peli un šķiet, ka darba diena varētu uzņemt īstos apgriezienus, klāt arī pēcpusdiena ar vēlmi papusdienot un atslābt, neko nedarot. Kā pārvarēt pēcpusdienas noguruma vilni? Lūk, varbūt kaut kas noder tavai dienai, lai darbi ritētu daudz raitāk.

Lasīt vairāk

Vienkārši veidi, kā ievērojami atvieglot savu dzīvi

Foto: Shutterstock


Lai gan dzīve patiesībā ir vienkārša, mums piemīt apbrīnojama spēja visu sarežģīt. Lai padarītu savu ikdienu vieglāku, iepazīsties ar en.amerikanki.com apkopotajiem ieteikumiem!

Lasīt vairāk

Īsa pamācība, kā vairs nekavēt

Foto: PantherMedia/Scanpix


Mūžīga ierašanās vēlāk, kā vajadzētu, taviem priekšniekiem un darba biedriem var radīt iespaidu, ka esi bezatbildīga. Lai kļūtu punktuālāka, analizē savas rīcības iemeslus un ievies savā dzīvē portāla elle.com padomus, kā nekavēt.

Lasīt vairāk

Šķietami nevainīgi ikrīta ieradumi, kas var kaitēt visai atlikušajai dienai

Foto: Shutterstock


Tam, kā tu pavadi ikrīta pirmos mirkļus, var būt noteicoša loma tavam sniegumam visas dienas garumā, neatkarīgi no tā, vai tev ir ieplānota tikšanās ar svarīgu biznesa partneri vai brīvdienā esi ieplānojusi apdarīt visus mājas darbus. Tieši tāpēc rūpīgi jāizvērtē katrs rīta ieradums vai darbība, lai nesabotētu atlikušo dienu.

Lasīt vairāk

Sakārtota darba vieta un nemitīgs darbs ar sevi – produktīvu un organizētu cilvēku ieradumi

Foto: Shutterstock


Šķiet, katra centīga un augoša darbinieka mērķis ir būt produktīvam un visu darbam veltīto laiku izmantot mērķtiecīgi. Taču ne vienmēr tas izdodas, un traucēkļi mēdz būt pat tik šķietami nenozīmīga lieta kā nekārtīga darba vieta, nemitīgi uznirstoši jauni e-pasti u.c. Iespējams, tu par to tā neesi domājusi, bet apgrūtināta produktivitāte ietekmē arī tavas iespējas augt karjerā. Labā ziņa – ir vairāki paņēmieni, kas palīdzēs kļūt produktīvākai un organizētākai.

Lasīt vairāk

Ieradumi, kas jāmaina, lai uzlabotu produktivitāti

Foto: Shutterstock


Tev apkārt ir cilvēki, kuri aktīvi rosās gan mājās, gan darbā. Šādi cilvēki no malas izskatās ļoti produktīvi. Mums liekas, ka viņi spēj paveikt visu, jo viņu dzīves ritms ir mūžīga kustība. Steiga vai aizņemtība vēl nenozīmē – ikdiena tiek pavadīta produktīvi. Par to liecina tikai padarītie darbi un sasniegtie mērķi. Lai ikdiena būtu produktīvāka un iztiktu bez lieka stresa un pārdzīvojumiem, nepieciešams sākt strādāt ar sevi un meklēt produktivitātes kavēkli.

Lasīt vairāk

Rīta stundas spēks: kāpēc veiksmīgi ļaudis mostas piecos no rīta

Foto: Shutterstock


Pie tik aktīva dzīvesveida varētu šķist, ka dienas laikā darbu apdarīšanai pastāvīgi nepietiek laika. Taču par produktivitātes pacelšanas atslēgu var kļūt rīta stundu izmantošana.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!