"Labdien! Strādāju veikalā par apkopēju. Visu laiku tieku vainota zagšanā bez pierādījumiem, jo viena pārdevēja tā esot teikusi. Tas atkārtojas visu laiku, un runas ir nodotas arī uz citu veikalu, kuru uzkopju. Man šīs sarunas nav ierakstītas, taču tas ir aizvainojoši. Kur vērsties? Darba devēju šī problēma neinteresē," pēc padoma "Latvijas Vēstneša" portāla "E-konsultāciju" sadaļā vaicā Inga.
Atbild Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte Laura Akmentiņa:
"Pirmšķietami jūsu jautājums saistāms ar baumu izplatīšanu darba vidē: tiek izplatītas patiesībai neatbilstošas ziņas. Darba likumā netiek regulēti darbinieku savstarpējās komunikācijas un savstarpējo attiecību jautājumi, tomēr atbilstoši Darba likuma 7. panta pirmajai daļai ikvienam ir vienlīdzīgas tiesības uz darbu, taisnīgiem, drošiem un veselībai nekaitīgiem darba apstākļiem. Lai nodrošinātu šo principu, darba devējam būtu jārisina savstarpējās komunikācijas kultūras jautājumi, ja darbinieks ir iesniedzis sūdzību, lai aizstāvētu savas tiesības un intereses.
Ja, izplatot patiesībai neatbilstošas ziņas, tiek aizskarts personas gods un cieņa, tad saskaņā ar Civillikuma 2352.1 pantu katram ir tiesības prasīt tiesas ceļā atsaukt ziņas, kas aizskar viņa godu un cieņu, ja šādu ziņu izplatītājs nepierāda, ka tās atbilst patiesībai. Ja personas godu un cieņu aizskarošās ziņas izplatītas presē un tās neatbilst patiesībai, tad šīs ziņas presē arī jāatsauc. Ja personas godu un cieņu aizskarošās ziņas, kas neatbilst patiesībai, ietvertas dokumentā, tad šāds dokuments jāapmaina. Citos gadījumos atsaukšanas kārtību nosaka tiesa. Ja kāds prettiesiski aizskar personas godu un cieņu mutvārdiem, rakstveidā vai ar darbiem, tad viņam jādod atlīdzība (mantiska kompensācija). Atlīdzības apmēru nosaka tiesa. Atbilstoši Civilprocesa likuma 1. panta pirmajai daļai katrai fiziskajai un juridiskajai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā.
Līdz ar to, ja tiek aizskarts personas gods un cieņa, tad viņai ir tiesības aizsargāt savas aizskartās intereses, iesniedzot prasības pieteikumu tiesā. Ja personas gods un cieņa aizskarts mutvārdiem, tad prasītājam ir tiesības lūgt mantisku kompensāciju, kā arī lūgt tiesai uzlikt par pienākumu atbildētājam atvainoties prasītājam par goda un cieņas aizskārumu."
Izvēloties darbavietu, ar vienkāršu sludinājumu vairs nepietiek – arvien lielāku uzmanību pievēršam kopīgām vērtībām, modernai darba videi, personīgajai izaugsmei un citiem faktoriem. Lai ļautu darba devējiem un darba ņēmējiem satikties, "Delfi" piedāvā platformu #darbavietas – ērtu, pārskatāmu un uzticamu vietni, kur iepazīt uzņēmumus un aktuālās vakances tajos.