Epilēt vai depilēt
Epilācija un depilācija nav viens un tas pats. Burtiņš “d” priekšā vārdam “epilācija” nozīmē to, ka no matiņiem atbrīvojas, tos izraujot ar vienu no daudzām metodēm: vaksāciju, depilatoru vai kā citādāk. Savukārt “epilēt” nozīmē matiņus noskūt vai noņemt no ādas virsmas ar epilācijas krēmu, neietekmējot mata sakni.
Kuru no abām procedūrām – epilāciju vai depilāciju – izgudroja pirmo, īstas skaidrības nav, bet zināms, ka jau sensenos laikos sievietes lietoja medu, lai noplēstu matiņus tur, kur uzskatīja tos par nevajadzīgiem. Šim nolūkam viņas lietoja arī bišu vaska rullīšus. Senajos izrakumos atrastas arī uzacu depilācijas knaiblītes, kuras izskatās tieši tādas pašas, kādas lietojam mūsdienās.
“Depilācija noteikti ir efektīvāks veids, kā atbrīvoties no liekā apmatojuma, jo tādējādi matiņi ataug lēnāk, ir trauslāki un ar laiku to skaits pat nedaudz samazinās,” stāsta Ivanda Valdzere, kosmētiķe un Starptautiskās estētikas skolas pasniedzēja.
Visīslaicīgāko epilācijas efektu dod matiņu skūšana – zinām taču, ka padušu skūšana ir nepieciešama ik pārdienas. Skūšanās var radīt arī ieaugušus matiņus, kas pēc tam var iekaist. Toties ar vaksāciju depilētas paduses būs gludas vismaz nedēļu. Arī gludāka un maigāka āda noteikti būs pēc depilācijas, jo to nesaskrāpēs. Bieža skūšanās veicina arī ātrāku matiņu augšanu, un tātad ar laiku būs jāskujas vēl biežāk.
Arī epilācijas krēmi, kas ar dažādu kodīgu vielu palīdzību “noēd” matiņus pie to saknēm, nav nemaz tik nevainīgi – no tiem var rasties alerģija un, nepareizi lietoti, šie krēmi var apdedzināt ādu. Turklāt arī to efekts nav tik ilglaicīgs kā vaksācijai vai elektriskā depilatora lietošanai.
Protams, ka depilācija kosmētiskajā kabinetā nav lēta – vienas zonas vaksācijas cena atkarībā no skaistumkopšanas iestādes variē starp pieciem un 10 latiem. Toties elektriskā depilatora iegāde ir vienreizējs pasākums, taču mājās veikta depilācijas procedūra ar šo ierīci ir diezgan sāpīga un derēs tikai kājām un rokām, nevis padusēm un bikini zonai. Izņēmums ir vienīgi modernie, dārgākie depilatori ar ledus atsāpinātājiem.
Čiks, un viss!
Neko īpaši jaunu par epilācijām – skūšanos un epilācijas krēmiem – šoreiz nestāstīsim, bet vairāk pievērsīsimies tieši depilācijai, konkrētāk – vaksācijas procedūrai.
Speciālisti uzskata, ka vaksāciju, izmantojot plaša patēriņa preču veikalos iegādājamos vaskus vai vaksācijas lentas, vajadzētu veikt ļoti uzmanīgi un stingri sekojot produkta instrukcijām. Skaistumkopšanas salonos ir pieredzēti gadījumi, ka situāciju glābt atnāk sievietes, kuras pamatīgi aplipušas ar nepareizi lietotu karsto vasku. Arī ādas iekaisumi, kas dāmām radušies pēc vairākkārtējas vienas ķermeņa daļas apstrādes ar vasku, nav retums.
Pareizi ir depilēt vienu un to pašu vietu tikai vienreiz, un to perfekti izdarīt var tikai speciālists. Arī vaska pārpalikumus, kas palikuši uz ādas, depilējoties mājas apstākļos, var noņemt tikai ar speciāliem līdzekļiem, kurus plaša patēriņa preču veikalos iegādāties nevar.
Būtiski, ka labākam un ilgstošākam depilācijas efektam ir vajadzīga pareiza ādas kopšana pirms un pēc depilācijas. Turklāt vaksāciju nedrīkst veikt tad, ja cilvēkam ir ādas bojājumi vai asinsizplūdumi, pietūkums, kārpas vai dzimumzīmes, rētaudi, lūzumi vai sastiepumi, varikozas vēnas, nepietiekama asinscirkulācija, cukura diabēts. Savukārt pēc depilācijas tajā pašā dienā nevajadzētu apmeklēt pirti, baseinu un solāriju. Labāka depilācijas rezultāta un maigākas ādas iegūšanai ieteicams pirms procedūras veikt ādas pīlingu.
Svarīgi ir arī tas, ka dažādu ķermeņa daļu vaksācijai nepieciešami dažādi vaski atkarībā no ādas jutīguma attiecīgajā ķermeņa daļā. Veicot depilāciju mājas apstākļos, sieviete diezin vai zinās visu par šiem atšķirīgajiem vaskiem un pratīs tos pareizi pielietot. Piemēram, bikini zonas matiņu izraušanai visieteicamākais ir cietais vasks, ko lieto bez vaksācijas papīra strēmeles. Svarīgi ir vaksācijas procesā izmantot tikai vienreizlietojamus materiālus, jo matiņu izraušanas laikā iespējama neliela asiņošana.
Par matiņiem...
Matu augšana katram cilvēkam variē atkarībā no vecuma, dzimuma, lokalizācijas un rases piederības. Jo cilvēks vecāks, jo mati un ķermeņa apmatojums aug lēnāk; sievietēm mati aug lēnāk nekā vīriešiem; ātrāk mati aug uz galvas, lēnāk – uz pārējām ķermeņa daļām; melnās un dzeltenās rases pārstāvjiem mati aug lēnāk nekā citu rasu pārstāvjiem.
Matu augšanu paātrina silts laiks – vasarā tie aug ātrāk nekā ziemā; to augšanu veicina arī dažādu aminoskābju, A, B5 un C vitamīna lietošana. Matu augšanu spēcīgi ietekmē arī hormonu līmenis cilvēka organismā.
15 procentu uz cilvēka ķermeņa esošo matu ik dienas ir uz izkrišanas robežas. Vidējais mata dzīves ilguma variē starp pieciem un 18 mēnešiem atkarībā no vietas, kur mats aug.
Interesanti
- Pēdējā laikā aizvien populārāka kļūst bikini dekoratīvā depilācija, kuras laikā bikini apmatojumu daļēji noņem, pēc tam atlikušos matiņus interesanti nokrāsojot, izbalinot, izrotājot ar maziem kristāliņiem vai izveidojot kādu ornamentu. Šis pakalpojums maksā 15-25 latus atkarībā no procedūras sarežģītības. “Izveidojiet man tur zaļu mercedes-benz simbolu!” – arī šādas mēdz būt dāmu dekoratīvās bikini vaksācijas prasības.
- Dažos skaistumkopšanas salonos klientēm pirms vaksācijas, lai atslābinātos, piedāvās izdzert glāzīti balzama vai konjaka, tādējādi mazinot procedūras sāpīgumu.
- Francijā vispopulārākā ir kāju atbrīvošana no matiņiem (to veic 91 procents dāmu), tai seko paduses, ko no matiem atbrīvo 78 procenti šīs valsts sieviešu. 55 procenti Francijas dāmu daļēji vai pilnīgi atbrīvojas no bikini zonas apmatojuma, bet 25 procenti par liekiem uzskata matiņus uz sejas.