Foto: Afonso Lima
Kurai gan no mums negribas būt skaistai un pievilcīgai? Taču dažkārt mūsu centienus tādām būt nomāc plaisas ādā, kuras tiek dēvētas par strijām. Kas ir strijas? Strijas ir zemādas audu (saistaudu) plīsumi bez brūces ādas virspusē. Taču ļoti līdzvērtīgas rētai.
Agrīnā stadijā strijas ir plānākas, nedaudz paceltas, sārtā krāsā, turpmāk tās kļūst platākas, garākas un iegūst violetu nokrāsu. Vēlāk, ādas rētošanās fāzē, veidojas ādas atrofija, epiderma kļūst plānāka, un strija iegūst pērļaini baltu nokrāsu vai, retāk, kļūst pigmentēta.

Kāpēc tās veidojas?

Strijas veidojas, jo epiderma kļūst plāna un plakana, dermā veidojas atrofiski rajoni, kolagēnās šķiedras, kuras atbild par ādas tvirtumu, pagarinās, sadalās fragmentos un izzūd no dermas, izjaucot dabīgo ādas struktūru. Strijas biežāk veidojas uz vēdera priekšējās, sānu sienas, gurniem, krūtīm, roku augšdelmiem, kāju augšstilbos - vietās, kuras visvairāk reaģē uz svara izmaiņām.

Striju veidošanās iemesli

Pubertāte (strijas var veidoties straujas augšanas dēļ pubertātes periodā, jo ir izjaukts līdzsvars starp skeleta kaulu un šķērssvītrotās muskulatūras augšanu un ādas elastību);
Svara izmaiņas (krasi svaru zaudējot, saistaudi tiek traumēti, mazinās ādas elastība, saistaudi saplīst un veido ādas defektus);
Grūtniecība (tās laikā striju parādīšanās ir atkarīga no ādas elastības, iedzimtības un no tā, cik pieaug svars un apjoms);
Hormonālās svārstības (tās rezultātā var mainīties šķidruma uzkrāšanās organismā un limfas attece, līdz ar to āda zaudē elastību un tiek izjaukta audu struktūra);
Slimības (ādas struktūra nopietni mēdz reaģēt arī uz organismā notiekošajām izmaiņām - iekšējām slimībām);
Iedzimtība.

Kā nepieļaut striju veidošanos

Tā kā strijas var tikai mazināt, nevis novērst, vislabāk nepieļaut to veidošanos vispār. Svarīgi veikt profilaktiskas darbības mājas apstākļos, piemēram:

  • Kontrastdušas (sākt un beigt ar vēsu ūdeni, veicot piecas ūdens maiņas) - tas ir labs ādas treniņš, jo aukstā ūdenī asinsvadi sašaurinās, savukārt siltā paplašinās, līdz ar to notiek laba asins cirkulācija, un tas palīdz ādai kļūt elastīgākai.
  • Līdzekļi ar A, E un C vitamīniem - ļoti labas ir bērnu eļļiņas. Eļļa būtu jāieziež pēc dušas vēl mitrā ādā, un tikai pēc pāris minūtēm tā uzmanīgi jānosusina ar dvieli. Der arī avokado, kviešu asnu eļļa, mandarīnu, priedes, greipfrūtu vai eikaliptu eļļa, kā arī žeņšeņa, Āzijas centellas, kosas un zirgkastaņa ekstrakts.
  • Baseina un ūdens aerobikas apmeklējums - būtu nākamā procedūra ādas tonusa uzlabošanai, vēlams – divas līdz trīs reizes nedēļā. Ja nav iespējas apmeklēt baseinu, vismaz vasarā ieteicams izmantot iespēju peldēties ūdenskrātuvēs. Ūdens aerobika ir laba gan ādas tonusa uzlabošanai, gan arī muskuļu slodzei, kas var būt arī veiksmīgs līdzeklis cīņā pret celulītu. Parasti ūdens aerobiku jau no pirmā grūtniecības mēneša līdz pat septītajam un astotajam mēnesim iesaka grūtniecēm, kuras ļoti pakļautas striju veidošanās riskam.
  • Zemūdens masāža – tās laikā ar gaisa spiedienu vai ūdens strūklu ļoti labi tiek nostiprināta ādas elastība;
  • Šarko duša – no trīs metru attāluma cilvēks tiek izmasēts ar liela spiediena ūdens strūklu. Jāņem vērā, ka pēc tik liela spiediena uz ķermeņa var parādīties nelieli zilumiņi.
  • Talasoterapija – jūras izcelsmes aļģu un dūņu maskas.
  • Dažādas procedūras, kuras piedāvā veselības centri un skaistumkopšanas saloni: ietīšana, aukstā saitēšana, ultraskaņas terapija, mehāniskā limfodrenāža, ādu tonizējošā klasiskā masāža, polišeipa procedūra;
  • Pirts procedūras palīdz apasiņot ādu, attīrīt to un apgādāt ar barības vielām;
  • Pašmasāža ķermeņa problemātiskajām vietām, norīvējoties ar linu dvieli, ādu atbrīvojot no atmirušajām daļiņām ar pīlinga krēmu vai problēmzonas ieziežot ar pretstriju kosmētiskiem līdzekļiem, kurus iesmērē ādā ar taisnām kustībām uz augšu nevis apļveidā.
  • Ko darīt, ja strijas jau izveidojušās?

    Bet, ja viss jau ir noticis, tad, kamēr strijas ir zilganas vai sārtas, aktīvi jāsāk rīkoties — tikai ar krēmiem nebūs līdzēts, būs vajadzīga arī nopietnāka iedarbība uz ādu. Tās var būt ķermeņa ādu savelkošas, dziļi mitrinošas, ādas vingrumu uzlabojošas procedūras — ietīšanas, saitēšanas, masāžas, vakuuma procedūras — vai arī sildošās procedūras, kuras atjaunos asinscirkulāciju bojātajos audos.

    Striju mazināšanai ir krietni mazāk procedūru nekā to profilaktiskai novēršanai.

    Kosmetoloģiski iespējams novērst striju veidošanās mehānismu (profilaktiski), sašaurināt esošo striju platumu, izlīdzināt esošo striju reljefu, panākt viendabīgu ādas toni un uzlabot ādas tvirtumu. Protams, lai iegūtu efektīvāku rezultātu, pēc ķermeņa estētikas speciālista ieteikuma būs papildus jāveic profilaktiskas darbības un jācenšas uzturēt konstants svars.

    Ādas tonusa uzlabošanai agrīnā striju stadijā var pielietot krioterapiju (aukstā saitēšana), kompresijas terapiju (ietīšana), mehānisko svārstību terapiju (ultraskaņa/sonoforēze), mainīga gaisa spiediena terapiju (vakuummasāža, impulsveida vakuummasāža), aerojonu terapiju (jonizēta gaisa inhalācijas), talasoterapiju (SPA maskas) u.c. procedūras.

    Esošo striju vēlīnā stadijā pielieto ādas virsējās kārtas atslāņošanu (AHA, ķīmiskie un abrazīvie pīlingi), mehānisko svārstību terapiju (sonoforēze), mainīga gaisa spiediena terapiju (vakuummasāža, mehāniskā limfodrenāža), elektrisko strāvu terapiju (elektrotonizēšana), krioterapiju (aukstā saitēšana), infrasarkano staru terapiju (IF aplikatori), talasoterapiju (SPA maskas) un citas procedūras.

    Radikālāki risinājumi

  • Lāzerslīpēšana
  • Radikālāku risinājumu var panākt, izmantojot citas metodes. Tomēr par dažām no tām ir radīti mīti. Piemēram, ka strijas var novērst, veicot mehānisko dermoabrāziju vai lāzerslīpēšanu. Lāzerprocedūras palīdzēs tikai hipertrofisku (uz āru izvirzītu) rētu koriģēšanas gadījumā, kad ādas virsējo kārtu mehāniski noslīpēs ar lāzertehnoloģijām. Ja rēta ir atrofiska (strija - rēta uz iekšu ir tās paveids), to nevar noslīpēt. Tad līdz tās dziļumam jānoslīpē veselais ādas slānis!

  • Plastiskā ķirurģija
  • Savukārt ar plastiskās ķirurģijas metodi strijas var likvidēt divos gadījumos. Ja strijas ir paralēli vēdera ādas noslīdējumam, var veikt liposkulptūru, noņemot lieko vēderiņu un savelkot ādu, vienlaicīgi izgriežot arī strijas. Strijas uz krūtīm var likvidēt, samazinot krūtis.

  • Mezoterapija
  • Striju gadījumā nereti pielieto mezoterapiju, kad zemādā tiek injicētas dabīgas, bioloģiski aktīvas vielas, kuras stimulē ādas pašatjaunošanos, ādas elastību un tonusu. Mezoterapijas gadījumā zemādā tiek ievadīti augu un dzīvnieku valsts ekstrakti, vitamīni, aminoskābes un minerālvielas, kuras injekciju veidā iedarbojas daudz efektīvāk nekā tradicionāli – ar kosmētiskajiem līdzekļiem. Procedūras veic lokāli – jebkurā ķermeņa problemātiskajā vietā, turklāt - to drīkst darīt tikai pieredzējuši ārsti. Lai uzturētu vēlamo rezultātu, pēc pilna procedūru kursa iziešanas jāveic profilakse - jāatkārto procedūras ik pēc 3 - 6 mēnešiem.

    Tomēr atcerieties, ka jebkurš gadījums ir jāizvērtē individuāli! Atkarībā no vizuāli estētiskās problēmas un apstrādes vietas, vēlamā efekta panākšanas un reālajām iespējām piemērotāko metodi izvēlēsies ķermeņa estētikas speciālists vai dermatologs.

    Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!