Foto: Muriel Miralles de Sawicki
Saskaņā ar ajūrvēdu matu augšanai ir nepieciešamas tās pašas uzturvielas, kas vajadzīgas normālai kaulu funkcionēšanai. Matu struktūra, krāsa, augšanas ātrums un daudzums ir saistīts ar katra cilvēka ķermeņa uzbūvi, ko ajūrvēdā dēvē par "prakruti".
Pastāv trīs galvenie individuālās ķermeņa uzbūves jeb prakruti veidi: vata, pita un kafa. Vatas tipa cilvēkiem raksturīgi sausi, lūztoši, nespodri, plāni mati, kas ātri nosirmo. Pitas tipa cilvēkiem arī ir plāni, brūni mati ar tendenci priekšlaicīgi nosirmot, taču viņu mati ir spīdīgāki un veselīgāki nekā vatas tipa cilvēkiem. Kafas tipa pārstāvjiem ir vislabākie mati gan spīduma, kupluma un biezuma ziņā, ar zilganmelnu nokrāsu.

Par daudz pitas tauku dziedzerī pie mata saknes vai folikulīts var izraisīt matu izkrišanu. Pitas tipa cilvēkiem, kā arī tiem, kuriem ir pārāk daudz pitas viņu organisma sistēmā, jau agri sāks izjust matu zuduma problēmas, bet vatas tipa cilvēki, savas ķermeņa uzbūves dēļ, pastāvīgi cieš no matu šķelšanās un biežas matu izkrišanas.

Veselīgi mati ir veselīgu kaulu un harmoniskas vielmaiņas pazīme ķermenī.

Neparastas matu izkrišanas cēloņi:

  • Pārmērīgi lietots sāļš, skābs un nepilnvērtīgs ēdiens
  • Neregulāri ēšanas paradumi
  • Aizcietējumi
  • Psihosomatisks stress
  • Paradums vēlu iet gulēt
  • Smēķēšana un alkohols
  • Hroniski gremošanas traucējumi
  • Pārmērīga sportošana, sasprindzinājums
  • Steroīdu, hormonu un kaitīgas kosmētikas lietošana
  • Pārmērīga sauļošanās, uzturēšanās aukstā un sausā vējā
  • Galvas mazgāšana ar karstu ūdeni
  • Saskaņā ar ajūrvēdas principiem, skaistas un veselīgas galvas rotas saglabāšanai nepieciešams pastāvīgi ievērot matu kopšanas ieradumus, kas sākas ar matu spēcināšanu. Lai mati būtu veselīgi, jāizvairās no ļoti skābiem, sāļiem un pikantiem ēdieniem, kas veicina pitu.

    Matu izkrišanu ajūrvēdā ārstē ar diētas, ārstniecības augu, eļļas masāžas, meditācijas, aromterapijas, elpošanas vingrinājumu un jogas palīdzību, visas šīs metodes apvienojot. Ēdot sabalansētu uzturu mērenos apjomos, mati saņem barojošas vielas, pietiekošs miegs samazina matu izkrišanas iespēju, savukārt meditācija rīta agrumā, kā arī elpošanas un jogas vingrinājumi samazina stresu, tādējādi uzlabojot matu veselību. Aromterapijas eļļu lietošana arī ir labs veids, kā mazināt spriedzi ķermenī un prātā, uzlabojot matu veselību. Papildus iepriekšminētajiem ieteikumiem arī masāža ar eļļu ir labs līdzeklis, lai novērstu un mazinātu matu izkrišanu un uzlabotu matu veselību.

    Regulāra masāža ar eļļu uzlabo asinsriti skalpā, sniedzot pozitīvus papildu efektus:

  • Galvas matainā daļa tiek mitrināta un uzlabota, palīdzot novērst blaugznas un sausu ādu, ko izraisa stipras iedarbības šampūnu lietošana.
  • Uzlabojas asinsrite galvā un kakla daļā. Galvas āda, kas ir "savilkta" no stresa, aizkavē asinsriti un matu augšanas procesus.
  • Masāža palīdz relaksēt galvas mataino daļu un uzlabot matu vijīgumu.
  • Masāža palīdz stiprināt matu saknes, tādējādi veicinot jaunu matu augšanu un stiprinot esošos matus.
  • Masāža palīdz mīkstināt matus, padarot tos labāk ieveidojamus.
  • Masāža ietauko matus ar to dabiskajām taukvielām, palielinot matu spīdumu un dzīvīgumu.
  • Masāža palīdz pasargāt matus no saules kaitīgās iedarbības un palīdz novērst pārmērīgu lūšanu un šķelšanos.
  • Silta eļļa, ko iemasē matos un galvas ādā, var lieliski atslābināt nervu sistēmu un nomierināt satrauktu prātu.
  • Kā veikt masāžu ar eļļu?

    Galvas masāžu ar siltu eļļu būtu ieteicams veikt vismaz trīs reizes nedēļā, jo īpaši ziemā. (Uzmanību: pēc galvas masāžas ar eļļu jāizvairās no uzturēšanās vēsā vidē un no mazgāšanās ar vēsu ūdeni.) Galvas masāžu vari veikt sev pati katru dienu piecas līdz desmit minūtes, lai stimulētu asinsriti, kas ļoti nepieciešama veselīgai matu augšanai. Ar pirkstu kauliņiem masē galvas mataino daļu, deniņus un pakausi, veicot apļveida kustības. Nemasē ādu pārāk stipri, strauja matu paraušana vai ķemmēšana var sabojāt matus vai izraut tos no galvas. Mazgā matus un galvu ar remdenu ūdeni.

    Galvas ādas un matu masāža ar siltu eļļu (vēlama eļļa ar matiem labvēlīgu ārstniecības augu uzlējumu) ir vislabākais veids, kā stiprināt matus un galvas ādu. Masāža ne tikai brīnišķīgi iedarbojas uz matiem, bet arī mazina stresu un atslābina nervu sistēmu.

    Eļļu izvēle saskaņā ar prakruti

    Parasti ir vēlams lietot kokosriekstu eļļu vai sezamu eļļu ar dažādiem ārstniecības augiem (Bhringraj jeb Eclipta alba, Amla jeb Emblica officinalis, Brahmi jeb Centella Asiatica, u.c.), kuriem ir matus stiprinošas un nervus nomierinošas īpašības.

    Cilvēkiem, kuriem ir pitas prakruti vajadzētu izvēlēties masāžas eļļas, kuru pamatā ir kokosriekstu eļļa, savukārt cilvēkiem ar vatas vai pitas prakruti ieteicama sezama eļļa kā pamata eļļa.

    Džapakusumas (Japakusum) eļļa, kas pagatavota no hibiskusrozes un citiem ārstniecības augiem uz sezama eļļas bāzes, kā arī džapakusumas losjons tiek uzskatīts par vienu no labākajām eļļām/ losjoniem galvas masāžai visu tipu (vatas, pitas un kafas) cilvēkiem. Ajūrvēdā tā tiek vērtēta kā viena no svarīgākajām eļļām/ losjoniem, kas aizkavē un novērš matu izkrišanu.

    Džapakusumas eļļas un losjona pozitīvā iedarbība:

  • Darbojas kā matu kondicionieris un padara tos zīdainus un mīkstus.
  • Palīdz samazināt blaugznu veidošanos.
  • Palīdz samazināt matu sausumu, atdzīvina tos.
  • Uzlabo asinsriti galvas ādā.
  • Tie, kuri nevar lietot šo eļļu tās lipīguma dēļ, var izmantot losjonu, kam ir līdzīga medicīniska iedarbība.

    Uzmanību: Nieze pēc džapakusumas eļļas vai losjona lietošanas liecina, ka eļļa/ losjons iedarbojas, un par to nevajag satraukties. Jāmēģina nekasīt galvu šajā laikā. 20 līdz 30 minūtes pēc eļļas iemasēšanas matus kārtīgi izmazgā ar remdenu ūdeni, ja nieze turpinās.

    Ajūrvēdiskais šampūns

    Svarīgi ir ne tikai lietot pareizu masāžas eļļu, bet arī izvēlēties piemērotu šampūnu. Stipras iedarbības šampūni ir galvenais matu izkrišanas cēlonis un iemesls, kāpēc pasliktinās matu izskats. Matu mazgāšanai ajūrvēdas speciālisti iesaka vieglas iedarbības dabisku šampūnu un balzamu. Parasti matu attīrīšanai tiek izmantoti zaļās sojas milti. Šie milti tiek samaisīti ar ūdeni, lai veidotos viegla pasta, un šo pastu izmanto, lai mazgātu matus.

    Ziepjoga jeb ziepjurieksts (Sapindus) ir augs, kuru sēklu pulveri, vārot kopā ar šikakai (Acacia Concinna) pulveri, izmanto ajūrvēdisko šampūnu gatavošanā. Ziepjuriekstam piemīt mazgāšanas līdzekļa īpašības, šis augs palīdz attīrīt matus no liekajām taukvielām un netīrumiem. Šikakai iedarbojas kā matu balzams mazgāšanas laikā un neitralizē ziepjurieksta spēcīgo iedarbību.

    Ajūrvēdiskie matu balzami

  • Amlas (Indijas ērkšķogas, Emblica officinalis) pulveri un jogurtu var izmantot kā masku matiem. Masku matos patur pusstundu un pēc tam izmazgā ar remdenu ūdeni.
  • Sierāboliņa (Trigonella foenum – graecum) sēklas iemērktas uz nakti, pēc tam pastas formā var izmantot kā matu balzamu un pretblaugznu līdzekli.
  • Hibiskusrozes lapas uzvāra ūdenī un izspiež. Nokāsto šķidrumu izmanto kā matu balzamu pēc mazgāšanas ar šampūnu. Izskalo ar remdenu ūdeni, lai mati būtu mīksti un stiprināti.
  • Ūdenī izšķīdinātu hennas pulveri kopā ar citrona sulu un amlas pulveri arī var izmantot kā kondicionieri. Uzmanību: henna krāso matus, tāpēc šo kombināciju nevajadzētu lietot tiem, kas nevēlas ietekmēt matu krāsu.
  • Pretblaugznu līdzekļi

    Cilvēkiem, kam ir blaugznas, vajadzētu mazgāt matus vismaz divreiz nedēļā. Galvas mataino daļu vajag regulāri ieziest ar ārstnieciskām eļļām, lai mazinātu ādas sausumu, kas var izraisīt matu izkrišanu. Tiem, kuriem ir blaugznas pārāk taukainas galvas ādas dēļ, vajadzētu pilnībā novērst matu taukainību matu mazgāšanas laikā.

    Indijas azadiraktas (Azadirachta indica) pulveris ir efektīvs pretblaugznu līdzeklis. Uzvāra vienu ēdamkaroti azadiraktas pulvera vienā tasē ūdens un to izmanto, lai skalotu matus un galvas ādu. Paturi to matos piecas līdz septiņas minūtes. Cits variants: azadiraktas pulveri sajauc ar ūdeni un izmanto kā masku uz galvas ādas. Patur 10 minūtes un rūpīgi izskalo ar remdenu ūdeni.

    Gadījumā, ja neizdodas atrisināt matu izkrišanas vai blaugznu problēmas saviem spēkiem, pielietojot iepriekšminētos ieteikumus, ir jākonsultējas ar ajūrvēdas ārstu, lai noskaidrotu, vai problēmas cēlonis nav vielmaiņas traucējumi, un kā tos novērst.

    Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!