Foto: Shutterstock
Kopš senseniem laikiem cilvēkam bijušas divas, šķietami pretējas, vajadzības – atgūt zaudētos matus tur, kur tiem jābūt, un likvidēt tur, kur tiem nav jābūt. Arī mūsdienās liekais apmatojums ir viena no aktuālākajām problēmām kosmetoloģijā. Pašlaik ir desmitiem metožu, kā cīnīties ar nevēlamajiem matiņiem.

Atkarībā no iedarbības mehānisma uz folikulu izšķir divus pilnīgi pretējus matu likvidēšanas paņēmienus.

  • Depilācija - matu likvidēšana no ādas virsmas mehāniskā veidā, neietekmējot to augšanas procesu. Nevēlamos matiņus izrauj, noskuj, likvidē ar elektrodepilatoru vai depilācijas krēmu. Visi šie paņēmieni dod tikai pagaidu efektu - matu augšana atsākas jau 2.-3. nedēļā, tomēr, regulāri atkārtojot šīs procedūras, ataug lēnāk. Daļa traumēto folikulu iet bojā, un intervāls starp seansiem palielinās. Turklāt matiņi, paliek plānāki un ir mazāk pamanāmi.
  • Epilācija - apmatojuma likvidēšana tieši iedarbojoties uz mata sīpoliņu, kas nodrošina mata augšanu. Tā ir mūsdienīga un radikāla metode, kas ļauj kardināli atrisināt šo problēmu. Epilāciju veic ar gaismu (lāzera un fotoepilācija), ultraskaņu un enzīmiem.

Depilācija

Skūšana. Skuvekļa žiletes iedarbojas uz mata stiebru virs epidermas, bet mata stiebru netiek skarta. Efekts ir ārējs, īslaicīgs. Matiņi ataug diezgan ātri, rugāji ir asi, nepatīkami durstīgi, tādēļ procedūra bieži jāatkārto. Pretēji izplatītajam uzskatam, skūšana tomēr neveicina matu augšanu. Taču tā kairina ādu, rada sīkas traumas, kas var iekaist, bieža parādība ir ieauguši matiņi un alerģiskas reakcijas.

Depilācijas ar cukuru - sugaring (angļu val. sugar - cukurs. Matiņus likvidē, izmantojot cukura sīrupa un citrona sulas maisījumu, retāk - medu vai vasku). Uzskata, ka šī ir vissenākā depilācijas metode, kas mūsdienās pārņemta no Tuvajiem Austrumiem.

Depilācija ar cukuru ir visnotaļ sāpīga procedūra un nav piemērota bikini zonai, padusēm, sejai un citām jutīgām vietām. Uz ādas uzklāj līdz vārīšanās temperatūrai uzkarsētu un atdzesētu cukura šķīdumu ar citronu sulu, medu vai vasku, virs tā uzliek plānu audumu, vēlams kokvilnas. Kad audums pielipis ādai, to ar ātru kustību norauj kopā ar matiņiem.

Depilācija ar vasku - vaksācija (angļu val. wax - vasks). Matiņu izraušanai izmanto vasku. Procesa laikā tiek bojāta folikula sieniņa, tādējādi palēninot mata augšanu un novājinot to. Uz ādas uzklāj speciālu sastāvu, kas satur adhezīvas vielas (vasku, medu, bioloģiski aktīvas vielas, nomierinošu līdzekļus u.c.). Izmanto cietos vaskus (tos gatavo uz sveķu un citrona sulas bāzes un kārstus uzklāj uz ādas) un mīkstos vaskus (tie satur mīkstinošos komponentus, tādus kā medu un cukuru, un uzklāj uz ādas siltus).

Vēl ir arī aukstie vaski uz sveķu bāzes, ar kuriem pārklāj plāksnītes. Vaska strēmeli noplēš kopā ar tai pielipušiem matiņiem. Metodes priekšrocība - efekts ir noturīgāks nekā skujot.Trūkums - procedūra ir sāpīga, efekts īslaicīgs.

Vaksācija bieži vien rada komplikācijas: matiņu ieaugšanu ādā, ādas iekaisumu. Reizēm vērojama noturīga reaktīva traumatiskā tūska (uz augšlūpas). Vasku nedrīkst uzklāt uz dzimumzīmēm vai jebkādiem ādas ievainojumiem.

Ķīmiskā depilācija. To veic ar depilācijas krēmiem. Atšķirībā no skūšanas, krēms noārda ne tikai matu virs ādas, bet arī daļu no stiebra, kas atrodas ādā. Mata ārējās daļas olbaltumvielu slānis sadalās, neradot nepatīkamas sajūtas. Metodi var izmantot visām zonām, izņemot plakstiņus, uzacis. Priekšrocības: pilnīgi nesāpīga, iespējams apstrādāt seju un bikini zonu. Lai gan šie krēmi satur daudz un dažādus komponentus, kas mazina ādas kairinājumu, kā arī vielas, kas veicina dziļāku krēma iekļūšanu mata iekšienē, tomēr atsevišķos gadījumos tie izraisa alerģiskas reakcijas, ādas iekaisumu, kā arī ir maz efektīvi uz tumšiem, cietiem matiem. Turklāt procedūras laikā iespējams iegūt apdegumu, savukārt nepareiza preparāta ekspozīcijas laika izvēle palielina ādas lokālās reakcijas risku. Lai noteiktu kontrindikācijas, obligāti jāveic ādas jutīguma un alerģiskās reakcijas tests.

Elektrodepilācija. Metodes pamata ir ritenīšu vai spirāles rotēšanas princips. Griežoties tie kā pincete izrauj matiņus ar visu sakni. Procedūra ir diezgan nepatīkama. Tomēr modernos depilatoros izmanto pretsāpju sistēmas (vibrējošas mīkstas gumijas birstītes, atvēsinātājus, multipincešu sistēmas u.c.), kas padara procedūra mazāk sāpīgu un patīkamāku. Visbiežāk depilatorus izmanto apmatojuma likvidēšanai uz kājām. Taču šie aparātiņi dažreiz traumē epidermu, bet folikula bojājuma rezultātā no viena sīpoliņa var izaugt vairāki matiņi dažādos virzienos. Matiņi, kas aug paralēli ādai, ieaug un var radīt strutu perēklīšus, ādas apsārtumu, lobīšanos.

Epilācija

Termolīze. Mata un mata folikula iznīcināšana ar maiņstrāvu, kuru ievada mata folikulā ar īpašu adatu. Strāva izraisa molekulu svārstības, izdalās siltums, kas iznicina šūnas. Ar šo metodi mati matus likvidē ātri, efekts ir noturīgāks nekā iepriekšminētajām procedūrām, taču ir būtisks trūkums - tā ir sāpīga. Tāpēc jālieto anestēzija 9specials aerosols vai novokaīna, lidokaīna injekcijas). Taču pretsāpju preparāti var stimulēt matiņu augšanu.

Turklāt anestēzija provocē citu problēmu: šķidrā zāļu vide var strauji mainīt visas procedūras rādītājus, nedodot vēlamo efektu. Termolīze iespējama visās ādas zonās, izņemot paduses, bikini, ausu gliemežnīcas un degunu. Nav ieteicama, ja matiņi ir cirtaini. Metode ir kontrindicēta, ja ir metālu savienojumu individuāla nepanesība., ko izraisa kontakts ar metālu, no kā izgatavotas adatas, zobu protēzes vai endoprotēzes, mākslīgie sirds ritma regulētāji utt. Neprasmīgi veikta procedūra var radīt apdegumus, pēc kuriem paliek sīkas rētas.

Flash - termolīzes paveids. Izmanto augstākas frekvences strāvu ar impulsa garumu sekundes tūkstošdaļa. Bieži tā iedaries laiks ir zemāks par sāpju slieksni, tāpēc ievērojami samazina nepatīkamās sajūtas.

Blend - metode apvieno termolīzi un elektrolīzi. Tā kā uz folikulu pārmaiņus iedarbojas ar diviem veidiem - mata sakni apstrādā termiski un ar elektroķīmisko metodi - tā sabrukšanas iespējas dubultojas. Diemžēl arī blakus parādību apdraudējums palielinās. Blend metode ir lēnāka nekā termolīze, taču ātrāka nekā elektrolīze. Procedūra ilgs 7 - 10 sekundes un nav tik sāpīga kā termolīze.

Sean apstrāde. Izmantojot augstfrekvences strāvu, matu kanālos ievada specialus šķidrumus un želejas, kas strauji palēnina mata stiebri paliek plānāki, trauslāki un to skaists samazinās. Efektīvu rezultātu var sasniegt, apvienojot sean apstrādes metodes ar matu mehānisko izraušanu, bioepilāciju, elektroepilāciju. Kontrindikācijas - grūtniecība, kardiostimulatori, onkoloģiskās slimības, diabēts, metāla protēzes apstrādes zonā, strutaini iekaisuma procesi epilācijas zona, asinsreces traucējumi, elektriskās strāvas nepanesība.

Epilācija ar ultraskaņu. Metodes nosaukums ne visai precīzi atspoguļo procedūras būtību, jo tās pamatā ir depilācijas ar vasku. Nosaukums vairāk atbilst metodikas otrajai daļai, kad ādas virsmu apstrādā ar specialiem sastāviem. Šo sastāvu joni un molekulas ar ultraskaņas palīdzību nonāk ādas dziļajos slāņos. Tur tie nomāc šūnu dalīšanās procesu un daļēji iznīcina mata folikulu. Galvenais trūkums - tas, ka pirmās kvalitatīvās pārmaiņas parasti saskatāmas tikai apmēram pēc 12 mēnešiem.

Enzīmu epilācija. Metode balstās uz enzīmu preparātu izmantošanu. Enzīmi iedarbojas uz folikulu un iznīcina to. Process norit pakāpeniski, jo uzreiz noārdīt folikula struktūru enzīmi nespēj. Tādēļ, lai rezultāts būtu noturīgs, nepieciešams procedūru kurss. Ja uz apstrādājamās virsmas uzklāj specialas termobandāžas, aktīvo vielu iedarbība ir maksimāli efektīva. Nobeigumā veic depilāciju ar vasku. Metodes kontrindikācijas ir ķīmisko preparātu individuālā nepanesība.

Lāzerepilācija

Efektīva matu likvidēšanas metode, ja klientam ir gaiša āda un tumsi mati. Kosmētiskais efekts ir momentāns - mati izkrīt uzreiz. Folikulus iznicina dažu milisekunžu laikā, turklāt bez jebkādiem ādas bojājumiem (atšķirībā no elektroepilācijas, kas ada vairākkārtēji tiek caurdurta ar adatu). Lāzera stars pigmentu (melanīnu), tas ir, uz mata sīpoliņu. Vēlamā rezultāta iegūšanai nepieciešami 3-6 seansi 4-9 mēnešu laikā. Diemžēl ar šo metodi nevar likvidēt gaisus uz sirmus matus. Tāpat metode nebūs piemērota pacientiem ar tumsu (melnīgsnēju) ādu. Epilāciju neveic, ja ir paaugstināta fotojutība un ādas slimības, paplašinātas varikozās vēnas, cukura diabēts, keloīdo rētu veidošanās tieksme un nosauļota āda. Vairākas nedēļas pēc procedūras nav ieteicams uzturēties saulē.

Fotoepilācija. Lieko apmatojumu likvidē ar dažāda viļņa garuma gaismas stariem. Mata pigments, kas koncentrēts mata stiebrā un sīpoliņa, absorbē gaismas enerģiju, kas rada termisku bojājumu. Siltuma iedarbība iznicina mata folikulu.

Pret gaismas impulsu jutīgi ir mati, kas atrodas aktīvajā augšanas fāzē. Tas ir apmēram 30% no visa ķermeņa apmatojuma. Pārējie 70% atrodas neaktīvajā fāzē vai regresē un nespēj absorbēt gaismu. Viena seansa laika likvidē līdz 90% matu, kas ir aktīvajā augšanas fāzē. Noturīgam un ilglaicīgam efektam parasti vajag 3 - 6 procedūras ar 1 - 2 līdz 6 mēnešu intervālu. Taču jau pēc pirmā seansa mata struktūra sairst, tas kļūst mazāk pamanāms. Gaismas stara enerģiju un impulsa garumu izvēlas atkarība no pacienta ādas un matu individuālajam īpašībām.

Metodes svarīgāka priekšrocība ir tā, ka nav alerģisku reakciju un netiek traumēta āda. Pašlaik tas ir visefektīvākais un drošākais veids, kā atbrīvoties no liekajiem matiņiem. Tādā veidā var likvidēt gandrīz visu tipu matus jebkuram ādas tipam un jebkurā vietā (izņēmums - sirmi un ļoti gaiši mati).

Procedūras kontrindikācijas: grūtniecība, diabēts, dažas ādas slimības, svaigs iedegums, divas nedēļas pirms fotoepilācijas uzklāts pašiedeguma līdzeklis.

Attīstoties kosmetoloģijai, pilnveidojas arī epilācijas līdzekļi: tagad ir radītas speciālas želejas, kuras sagatavo ādu epilācijai, kā arī krēmi un losjoni, kas kavē matiņu augšanu. Preparāti-inhibitori īpaši efektīvi iedarbojas uzreiz pēc epilācijas, jo matu folikuli šajā laikā ir viegli pieejami un uzņēmīgi. Pamazām mati kļūst plāni, aug lēni, bet, lietojot regulāri, neaug vispār.

Tātad - ir pietiekami daudz radikālu nevēlamo matu likvidēšanas veidu. Un katram no tiem ir savas priekšrocības un trūkumi. Tādēļ svarīga ir to saprātīga izvēle, kombinējot metodes dažādām ķermeņa daļām un ņemot vērā pacientu individuālās īpatnības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!