Spriedze starp ideālistisku zinātnes kalpu un pragmatisku korporāciju noveda pie vēsturiski nozīmīgas sintētiskās šķiedras – neilona – radīšanas pirms 80 gadiem. Tā sākās sieviešu neilona zeķu ēra. Taču neilona izgudrotājs izvēlējās to nepiedzīvot, izdarot pašnāvību.

Korporācijas DuPont viceprezidents Čārlzs Stains 1938. gada 27.oktobrī paziņoja - ir izgudrots neilons! Ar sintētisko šķiedru viņš iepazīstināja nevis zinātnieku sabiedrību, bet gan 3000 sievietes pasaules izstādē Ņujorkā. Savā uzrunā Mēs ieejam nākotnes pasaulē Stains teica: "Šī ir pirmā organiskā tekstilšķiedra, pilnībā izgatavota no jauna minerālu valsts materiāla. Es runāju par šķiedru, kas tapusi no neilona. Lai gan pilnībā radītam no tik parastām vielām kā ogles, ūdens un gaiss, neilonam var piešķirt tāda pavediena formu, kas ir stiprs kā tērauds, smalks kā zirnekļa tīkls, turklāt daudz elastīgāks par jebkuru zināmo dabisko šķiedru." Lai to uzskatāmi nodemonstrētu, divas sievietes katra aiz sava gala rāva neilona zeķi, kura gan stiepās, bet neplīsa. Sapulcējušās dāmas sajūsmā par nākotnes zeķēm, kas būs izturīgas kā tērauds, sarīkoja brāzmainas ovācijas.

Čārlzam Stainam bija milzīgi nopelni neilona radīšanā. 1926. gadā Stains ierosināja DuPont valdei uzsākt "teorētiskās zinātnes darbu" un noalgoja 31 gadu veco Hārvarda universitātes pasniedzēju Vollesu Karotersu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!