{1328e372-2d73-edcc-7b93-41ef58efb7ed}
Foto: LETA
Mēs nepretendējam uz modes ekspertu statusu, taču, rīkojot lielo skapja tīrīšanu un meklējot internetā padomus, kā tad var samazināt tēriņus par apģērbu, šo to var gan iemācīties, gan atklāt.
Viens no vispārējiem ieteikumiem, kā tērēt mazāk par apģērbu, ir pārtraukt pirkt to, ko Tu nevalkā (paskaties skapī - gan jau kaut ko atradīsi).

Šādās reizēs der atminēties minimālistu mantru "Less ir more jeb mazāk ir vairāk", kā arī zemāk minētos ieteikumus.

Mūsuprāt, šīs idejas būs noderīgas gan sievietēm, gan vīriešiem, gan darbaholiķiem, gan māmiņām, kuras auklē mazuļus. Pamēģiniet!

1. Izveidojiet četras kaudzes
Lielā drēbju skapja tīrīšana ir jūsu pirmais solis.
Stila eksperti iesaka - sadaliet savu skapja saturu četrās kaudzēs: izmešanai, atdošanai, remontam un saglabāšanai.
Tieciet vaļā no divām pirmajām kaudzēm, savukārt t apģērbu, ko jāremontē aiznesiet šuvējam (vai varbūt jums ir kāds radinieks, kas labi pieprot šo prasmi?)

Šis varbūt šķiet itin viegli, taču, ja tā labi padomā, - ja tā tas būtu, tad mums skapī nekrātos apģērba gabali, ko neesam vilkuši jau gadiem. Šajā procesā centieties neņemt vērā emocijas, kas saistās ar to vai citu kaklasaiti, T-kreklu vai svārkiem.

2. Domājiet par pamatlietām
Amerikāņu dizaineris Maikls Kors (Michael Kors) atgādina:
"70% no jūsu garderobes jāveido pamatlietām [kā amerikāņi teiktu "meat & potatoes - red. piezīme]. Savukārt 30% varbūt "cakas un pūkas", tas ir, krāsains, rakstains, spīdīgs u.tml. pģērbs un aksesuāri. Pārāk bieži sievietēm šī proporcija ir apgriezta otrādi. Un tieši tad viņas nevar izdomāt, ko tad lai velk."
(http://women.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/women/fashion/article6187674.ece)

Ņemot vērā šo principu, paskatieties, kas palicis Tavā skapī pēc "lielās tīrīšanas". Uzraksti sarakstu, kā Tev vēl pietrūkst - atceries šo sarakstu, kad dodies iepirkties.
(Psst... atceries arī par to, ko runājām iepriekš - vēlmes vs. vajadzības http://www.vissparnaudu.lv/lv/blogi/?blogs_p=54)

Ja nezini, kā noteikt, kā tad Tev īsti trūkst, tad internetā itin viegli var atrast dažādu stilistu ieteikumus par to, kam tad obligāti ir jābūt Tavā drēbju skapī.
Piemēram, šeit:
http://womensfashion.suite101.com/article.cfm/tim_gunns_10_essential_elements
http://www.oprah.com/style/Top-10-Closet-Must-Haves#slide
http://ezinearticles.com/?10-Wardrobe-Pieces-Every-Woman-Must-Have&id=772607
http://mensfashion.about.com/od/dressingonabudget/a/budgetesentials.htm

Iesākumam pietiks, tālāk Tu pats/-i :)

3. Nosaki, kurš ir dominējošais gadalaiks / klimats
Šim vajadzētu būt itin vienkārši. Starp citu - ļoti noderīgs ieteikums, lai pārtrauktu pirkt pārāk daudz vasaras drēbju (būsim reālisti - galu galā tāda vasara kā šogad Latvijā gadās reti) vai pārlieku daudz samērā plānu rudens drēbju (itāliešu dizaineru apģērbs, protams, izskatās jau labi, taču itin bieži gadās, ka to var valkāt pārāk īsu periodu - dažas dienas rudens atvasarā).

4. Apdomā savu dzīves stilu
Ja Tu visu nedēļas lielāko daļu pavadi birojā, kur nepieciešams formāls ģērbšanās stils, tad īsti nav prāta darbs iegādāties kaudzēm apģērba, ko var valkāt tikai neformālā vidē.

Ja Tu iegādāsies apģērbu, kuru var valkāt situācijās, par kurām Tu sapņo ikdienā vai kurās atrodies reiz pa reizei, tad galu galā viss beigsies ar to, ka skapī būs daudz tāda apģērba, kuru Tu nemaz nevari valkāt.

Kad iepērcies, apdomā: "Vai es šo apģērba gabalu varētu valkāt dodoties uz darbu (vai uz jebkuru citu vietu, kur esi visbiežāk?)

5. Nosaki savu personisko stilu

Fakts: modē ir tas, kas Tev piestāv un liek justies labi. Tieši tāpēc no pirmās kaudzes "Saglabāšanai" izvēlies un tiešām paturi tos apģērba gabalus, kuros Tu jūties labi un kuri atbilst Tavam personiskajam stilam.

6. Atkārto mums līdzi: labi pieguļošs un kvalitatīvs materiāls

Šī arī ir viena no tām mantrām, kas ir jāatkārto, meklējot un iegādājoties apģērbu. Cik gan bieži mums skapī stāv seši un vairāk džinsu pāri, no kuriem valkājam labi ja trīs?

Atceries:
- Pērc tikai tādas drēbes, kuras labi pieguļ. Nekāda vēdera ievilkšana. Nepērc apģērba gabalu, kuru varēsi valkāt, kad nometīsi kādus 4-5 kilogramus svara. Ja jau Tu nokrīties svarā, tad labāk pāršūt jau esošo apģērbu. Ja Tevi uztrauc uz birkas redzamais izmērs - nogriez to.
- Pāršuj to apģērbu, kas Tev jau ir. Lielākoties tas ir izdarāms par samērā pieņemamu cenu, vai, kā jau minējām iepriekš, varbūt izdodas atrast kādu radinieku, kas varētu uzņemties šo darbu (sveiciens māmiņām un vecmāmiņām!)
- Iegādājies izturīga, kvalitatīva auduma apģērbu. Labs merīnvilnas džemperis maksās dārgāk, taču tas būs izturīgāks nekā sintētiskās vilnas džemperis, kurš izturēs labi, ja vienu sezonu. http://kameja.lv/theme/skiedru_iedalijums1N3

7. Nepērc kaut ko tikai tāpēc, ka tas Tev der

Kas tad tas? Vai tad tikko neteicāt, ka tā ir jādara? Hmm, jā, taču gadījumos, kad tas, ko pielaiko, liek Tev justies ļoti labi, ka Tu pie sevis nodomā "jā, šis ir tieši tas, ko man vajag, tieši tā man trūka, lai mana garderobe būtu ideāla".

Un kā ir ar Tevi? Vai Tavā skapī ir apģērbi, kurus Tu nekad nevalkā? Kā Tu samazini savus tēriņus par apģērbu?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!