"Smaganu iekaisums - gingivīts - un zoba balstaudu bojājums - periodontīts - vieglākā vai smagākā formā skar 90% cilvēku, turklāt lielai daļai pacientu jau ir nopietns balstaudu zudums," skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta periodontoloģijas nodaļas vadītāja Inguna Grīnvalde. Viņa atgādina 10 svarīgus smaganu veselības baušļus, kurus vajadzētu zināt ikvienam, kuram mutē vēl ir zobi.

1. Smaganu iekaisums, jeb gingivīts sākotnēji pacientam nav pamanāms
"Ja caurs zobs sāp, un agrāk vai vēlāk pacients apmeklē zobārstu, tad smaganu iekaisums parasti sāpes nerada un dažkārt gadiem ilgi tas netiek pamanīts, līdz attīstās nopietns saistaudu sabrukums un kaulaudu noārdīšanās," brīdina speciāliste. Līdz ar to pacients dažkārt ir pārsteigts, kad vizītē pie zobārsta atklājas, ka iekaisuma procesa izplatīšanās rezultātā zaudējis jau ievērojamu daļu zobu balstaudu.

2.  Smaganu iekaisuma pirmā pazīme ir smaganu asiņošana
Smaganu slimības progresē ilgus gadus un bieži vien norit bez īpašām sūdzībām, taču asiņojošas smaganas ir pirmais iekaisuma signāls. Jāievēro, ka smaganu asiņošana nav norma! Smaganām nav jāasiņo, nedz tīrot zobus, nedz ēdot. Tomēr gingivīts jeb smaganu iekaisums parasti ir pilnīgi izārstējams, ja vien ārstēšana uzsākta laikus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!