Smaids jau sen ir ieteikts kā lēts līdzeklis izskata uzlabošanai. Bet mūsdienās sāk pievērst uzmanību dzīvesprieku izstarojoša smaida blakusefektam - sejas krunciņām. Pirms pieraksties uz plastisko ķirurģiju un ādas "gludināšanu", padomā par "botulinum" toksīnu.
Tas var izraisīt botulismu, dažreiz var būt nāvējošs, saindējoties ar pārtiku, bet injicēts sejas muskuļos, atšķaidītā attīrītā formā, nodēvēts par "botoksu", tas var atjaunot sejas jaunavīgo izskatu.

ASV Pārtikas un medikamentu administrācija 1990.gadā atļāva lietot botoksa terapiju acu muskuļu spazmu gadījumos, un nekavējoties tika pamanīta arī botoksa potenciālās iespējas skaistumkopšanā, kad pacienti ievēroja grumbiņu ap acīm samazināšanos. Toksīnu, kas bloķē nervu impulsus līdz pat īslaicīgai paralīzei, izrādījās, var pielietot, lai atbrīvotos no krunciņām ap acīm, pierē un citur sejā.

10 gadus pēc ienākšanas tirgū botoksa injekcijas ir kļuvušas par vienu no populārākajām kosmētikas procedūrām ASV. Amerikas statistika ir iespaidīga: 2000.gadā to izmantojuši gandrīz 800 000 amerikāņu.

Botokss var izgludināt daudzu gadu gaitā iemantotās krunciņas, ko radījušas sejas kustības - smaids, pieres raukšana, koncentrēšanās, šķielēšana. Tas var palīdzēt atbrīvoties arī no rievas starp uzacīm, "vārnu kājiņām" un pieres līnijām. Sievietes izvēles botoksa injekcijas, lai izlabotu dažas lūpu un kakla nepilnības. Nesen tika atklāts jauns botoksa pielietojums - "ķīmiska uzacu pacelšana", lai atjaunotu noslīdējušo uzacu līniju.

Ārpus skaistumkopšanas sfēras botoksu izmanto ne tikai muskuļu kontrolēšanai, bet arī pret migrēnu un cita veida sāpēm, kā arī pārmērīgas svīšanas samazināšanai.

Lielākā daļa botoksa terapijas izmantotāju ir sievietes (88 procenti). Vairākums no tām ir vecumā no 35 līdz 50 gadiem (59 procenti). Dermatologs Kevins Poitrass, kurš katru gadu veic botoksa injekcijas ap 100 cilvēkiem, pastāstīja, ka viņa pacienti nav apmierināti ar elegantu novecošanu. Viņi neuzskatot sevi par veciem, tāpēc nevēlas tādi izskatīties. ASV par 300 līdz 1000 dolāriem var uzlabot izskatu sejām, kas jau sāk novecot, izskatīties nogurušas vai dusmīgas. Latvijas klīnikās šādas skaistumkopšanas procedūras izmaksas ir ap 230 latiem (botoksa ampula Ls 180, darbs Ls 50, pie kam ar vienu ampulu dažreiz var pietikt diviem cilvēkiem, tādēļ uz procedūru var ierasties kopā ar draudzeni).

Tomēr efekts saglabājas tikai četrus mēnešus. Botokss īr īslaicīgs ierocis cīņā pret vecumu, un pēc laika krunciņas atgriežas, tāpēc ir nepieciešams procedūru atkārtot. Turklāt ārsti ir novērojuši, ka atkārtotas botoksa terapijas efekts ir ilgstošāks, jo sejas muskuļi atrofējas no nelietošanas.

Botoksa terapijai ir savi plusi, salīdzinājumā ar plastisko ķirurģiju un lāzerterapiju. Pirmkārt, procedūra ilgst no piecām minūtēm līdz pusstundai, atkarībā no "labojamo vietu" daudzuma, un klients pēc tam pieceļas un var doties uz darbu.

Otrkārt, injekcija ar smalku adatiņu ir gandrīz absolūti nesāpīga, apgalvo Losandželosas plastiskais ķirurgs Braiens Kinnijs, kurš parasti nelieto atsāpinošus līdzekļus. Tomēr, ja pacientam ir ļoti zems sāpju slieksnis, viņš var izvēlēties iepriekšēju anestēzijas līdzekļa ievadīšanu.

Lai novērstu iespējamos sarežģījumus, pacientiem lūdz tikai divas lietas: izkustināt sejas muskuļus, lai botokss nokļūtu pareizajās vietās (vienkārši veidot visādas grimases apmēram pusstundu) un izvairīties no gulēšanas apmēram divas stundas.

Izpildot šos norādījumus, rezultāti parādīsies turpmākajās divās līdz piecās dienās. Nav iemesla raizēties par to, ka sejai tiks atņemta izteiksme, apgalvo Kinnijs, tomēr ir jāsaprot, ka pēc botoksa terapijas tā vairs nebūs tik dramatiska. Šis blakusefekts varētu būt ļoti noderīgs, piemēram, pokera spēlētājiem.

Tomēr risks kopumā ir minimāls, uzsver Kinnijs, kurš nodarbojas ar krunciņu izlīdzināšanu jau piecus gadus. Ārsti parasti injicē no 25 līdz 50 vienībām botoksa, kas ir desmit reižu mazāk par nāvējošām 3500 vienībām.

Tomēr sejas muskuļu paralīze liek daudziem aizdomāties. Lai gan ļoti retos gadījumos, tomēr varētu būt tādi nevēlami blakusefekti kā zilumi, nejūtīgums, pietūkums, muskuļu raustīšanās, galvas sāpes, uzacu nokarāšanās, kas ir ļoti retos gadījumos, kā arī acu plakstiņu nostiepšanās, kas ir biežāk sastopams. Ja botokss nokļūst pārāk tuvu acu muskuļiem, cilvēks varētu nespēt pilnībā atvērt plakstiņus, pastāstīja ķirurgi.

Dažiem cilvēkiem neiesaka lietot botoksu, piemēram, sievietēm stāvoklī vai barojot ar krūti, kā arī cilvēkiem ar atsevišķām veselības problēmām - konkrētām muskuloskeletālām un neiroloģiskām slimībām.

Injekciju veikšanai ir rūpīgi jāizvēlas ārsts, jāiepazīstas ar viņa pieredzi, jāuzklausa rezultātu risks un rezultāti.

Tāpat kā botoksa labvēlīgā ietekme, arī radītās problēmas ir īslaicīgas. Izpaliks arī tiesu darbi, smejas ārsti, jo, kad ārsts būs nokļuvis līdz tiesai, blakusefekti jau būs izgaisuši.

Botokss gan pilnībā nepalīdzēs saules staru bojātai ādai vai nokareniem dubultzodiem, kā arī citos smagākos gadījumos, daži pacienti izvēlas kombinēt botoksa terapiju ar plastisko ķirurģiju, tauku injekciju, lāzera vai ķīmisko pīlingu vai plakstiņu operācijām. Ja vēlies nedomāt par plastisko ķirurģiju un citām operācijām, atceries, ka skaistums prasa vispārēju veselīgu dzīves veidu - atmet smēķēšanu, lieto veselīgu uzturu, nodarbojies ar sportu un izmanto saules aizsardzības krēmus.

Pielikums "Pirms un pēc botoksa terapijas": Klikšķini uz attēliem, lai apskatītu, kā mainījies sieviešu izskats pirms un pēc botoksa terapijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!