shutterstock_57068236
Foto: Shutterstock
Tumšie loki un tūska zem acīm ir pietiekami izplatīta problēma. Tās pamatiemesls ir traucējumi venozā un limfas attecē. Apkārt acs orbītai atrodas acs gredzenmuskulis. Tam saraujoties, tas pārpumpē starpaudu šķidrumu un novada to kopējā limfas uzkrājējā, kas atrodas mīkstajos audos ap muskuli. Tas pats muskulis arī nodrošina normālu venozo asiņu atteci. Attecei norisēt pilnvērtīgi palīdz acu ābola un acu plakstiņa kustības - mirkšķināšana, acu kustība uz augšu un leju, pa labi pa kreisi utt.

Ja tiek traucēta limfas evakuācija, tad  parādās tūska, bet, kad palēninās venozo asiņu atteces ātrums, parādās tumšie loki zem acīm. Tumšo loku krāsa veidojas no tā, ka ādas audos nokļūst karboksihemoglobīna pigments, tas iekrāso tos zilganā un dzeltenīgā tonī. Vispār tumšie loki zem ācīm nav tendēti pāriet paši par sevi, ja tiem nepieķerties klāt. Sākt kā vienmēr vajag no iemeslu noskaidrošanas.

1. Tūska un tumšie loki parasti ir visvairāk pamanāmi no rītiem - tas ir neizbēgamu, dabisku procesu sekas: miega laikā mēs nemirkšķinām acis, sejas dinamika ir ļoti zema, muskuļi nesaraujas, nestrādā asins kustība un limfas attece ir palēnināta. Īpaši izteikta tūska uz acīm veidojas tiem, kuri mīl pirms gulēt iešanas padzerties ko siltu un  nomierinošu. Par alkoholu jau sen visiem ir zināms, ka tas aiztur ūdeni un uzkrāj to audos. Lūk arī rezultāts pietūkušām acīm pēc ballītes vai pat no nevainīgas vīna glāzes pie vakariņām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!