Lai tava āda labi izskatītos, tai veiksmīgi jātiek galā ar vienu no svarīgākajiem uzdevumiem - mitruma saglabāšanu. Dzīvas šūnas pastāv tikai ūdens vidē. Ūdens trūkums palēnina vielmaiņas procesus - sausa āda lēnāk atjaunojas.
Ādas redzamajā slānī - epidermā (1 - skat.bildi "ādas struktūra"), nav asinsvadu, tādēļ tās mitrināšana pilnībā atkarīga no tā,
- cik daudz ūdens epiderma saņem no dermas (ādas vidējā slāņa),
- un cik intensīvi ūdens iztvaiko no ādas virsmas. Tu zini, cik labi āda jūtas un izskatās pēc pastaigas lietū vai mitrā mežā.
Dermai (2) ir pašai savs ūdensapgādes asinsvadu tīkls. Ūdens izsūcās caur kapilāru sieniņām dermas starpšūnu telpā, veidojot želeju, kas kā sūklis aiztur ūdeni. Liekais ūdens lēnam izkļūst ādas virspusē, iesūcoties epidermā.
No ūdens zuduma ādu pasargā arī hipoderma (3) (dziļākais ādas slānis) - tauku starpkārta, kas ietin tavu ķermeni kā saudzīgs apmetnis.
Lai uzturētu līdzsvaru starp ūdens iztvaikošanu un tā saņemšanu no asinsvadiem, svarīgi ādu mitrināt saprātīgi. Pārlieku intensīvi mitrinot ādu, tā piebriest un sakrunkojas kā tas notiek ilgstošas peldēšanās laikā. Tomēr visbiežāk āda cieš no nepietiekamas mitrināšanas.
Ir virkne iemeslu, kāpēc epiderma nespēj pietiekami aizturēt ādai nepieciešamo mitrumu:
- ģenētika,
- hormonālais disbalanss,
- gremošanas traucējumi,
- infekcijas slimības,
- klimatiskie apstākļi - UV starojums, vējš, sals u.c.
- nesabalansēta diēta,
- sauss gaiss.
Ādas struktūra
Kā mitrināt ādu ar kosmētikas palīdzību?
Lai tu labāk izprastu sejas kosmētikas iedarbību, mēs pastāstīsim par 4 efektīviem ādas mitrināšanas paņēmieniem.
Oklūzija Lai aizturētu ūdens iztvaikošanu no ādas augšējā slāņa, ir svarīgi epidermu pārklāt ar saudzīgu pusnecaurlaidīgu plēvi. To nodrošina augu tauki (šī sviests, kakao sviests) un dabiskie vaski (bišu vasks). Pievienojot vielas, kas spēj arī piesaistīt un noturēt ūdens molekulas (glicerīns, hialuruonskābe) iegūst efektīvu ādas mitrināšanas kosmētiku.
Brīvie radikāļi - aktīvi atomi vai atomu grupas, ko saņemam līdz ar vides piesārņojumu un UV starojumu. Brīvajiem radikāļiem trūkst viena vai vairāku nepāra elektronu, tāpēc tie piesaista oksidācijas procesā radušos veselo šūnu brīvos elektronus. Tas rada šūnu bojājumus. Visaktīvākie komponenti, kas pasargā ādu no brīvajiem radikāļiem ir antioksidanti - tokoferoli (E vitamīns) un bioflavonīdi no ārstniecības augu ekstraktiem - gingko, efejas, vīnogu kauliņu, zaļās tējas, burvju lazdas.