Vecs ādas dīvāns - restaurēt vai izmest?
Foto: PantherMedia/Scanpix
"Man mājās ir vecs, izsēdēts un jau ieplīsis ādas dīvāns, kam arī mājdzīnieki ķepas pielikuši. Ko darīt, restaurēt vai pirkt jaunu? Cik var izmaksāt remonts?" vaicā Egons Vakarbuļļos.

Ir mīļas lietas un nemīļas lietas. Mīļās vajag atjaunot, nemīļās - bāzt krāsnī.

Dīvānu (tahtu, gultu, klubkrēslu utt.) pārvelk, ja tas ir zaudējis savu ārējo izskatu, apšuvums ir saplīsis vai nodilis, krāsa vairs neiederas interjerā. Vispirms gan jāpārliecinās, vai to nav iespējams iztīrīt un ar parastiem līdzekļiem (skavu pistole, adata un diegs) saremontēt. Vienmēr svarīgs ir jautājums: ieguldīt naudu remontā vai pirkt jaunu? Aprēķins ir vienkāršs. Ja dīvāna pārvilkšana un remonts izmaksā apmēram tikpat, cik jauna un līdzvērtīga iegāde, ieteicams pirkt. Ja dīvāns ir labā stāvoklī un tā pārvilkšana izmaksā ap 50% no jaunas mēbeles cenas, vērts atjaunot. Jāatceras, ka vecā mēbele jau ir izgājusi laika testu - tā gadiem ilgi ir labi kalpojusi, nav salūzusi. Jaunajai vēl tikai jāiztur šī pārbaude, un tā var izrādīties neveiksmīga. Plus vēl ķēpa ar transportu. Daudzi, kuri izmetuši labas vecās mēbeles, vēlāk to nožēlo.

Dīvānu noteikti vērts saglabāt, ja tam ir virsvērtība. Piemēram, ģimenes relikvija, īpaši veiksmīgs dizains vai ideāli iederas telpā. Šie ir subjektīvi kritēriji. Objektīvi vecajām vēsturisko stilu mēbelēm labā tehniskajā stāvoklī ir patīkama tirgus cena. Nav prāta darbs tās iznīcināt, labāk pārdot vai nolikt bēniņos, gaidot labākus laikus.

Remonta laikā sakārto visus trīs dīvāna blokus - matraci, konstrukciju un pārvalku. Matracim nomaina bojātās atsperes (autonomos blokus), reizēm visas pārspriego. Konstrukcijai nomaina salauztās koka detaļas, nostiprina esošās, likvidē virsmas bojājumus, kā arī saremontē vai nomaina mehānismus. Pārvilkšana nozīmē apšuvuma noņemšanu, jauna izgatavošanu un piestiprināšanu pie korpusa, ieskaitot dekoratīvo apdari. Nedrīkst aizmirst arī zemvirsmas oderējumu: no dīvāna nepieciešams izdabūt visus putekļus, pat izmazgāt to ar viegli dezinficējošu šķidrumu, atbrīvojoties no daļas putekļu ērcīšu. Daži atkailināto dīvānu iznes pagalmā pavēdināties. Vienkāršākus darbus var paveikt pats. Tomēr tie prasa iemaņas, laiku, speciālos instrumentus un materiālus. Biezāku audumu var sašūt tikai ar speciālu šujmašīnu.

Apsviedīgas firmas dīvāna atjaunošanai piedāvā visu nepieciešamo - dažādus audumus, ieskaitot mākslīgo un dabīgo ādu vairākās krāsās, oderējumam porolonu, sintaponu, vatelīnu, kokosa šķiedras, zirgu astrus vai jūraszāles. Mēbeļu apdarei noder auklas, lentes, pušķi, saspraudes, dekoratīvas naglas un citi materiāli. Mainot atsperu blokus, ir izvēle - dārgāki ir vācu, lētāki - baltkrievu ražotie.

Vienkāršākos tapsēšanas darbus meistari veic pie klienta, sarežģītākos gadījumos ved mēbeli uz darbnīcu. Remonta kopējo summu var noteikt, sasumējot darbus un materiālus. Vidējie izcenojumi par darbu ir šādi: atpūtas krēsla pārvilkšana Ls 25-45, dīvāna pārvilkšana Ls 40-60, atsperbloka maiņa Ls 20-25, stūra dīvāna pārvilkšana Ls 80-200. Mēbeļu audumi maksā no Ls 2 līdz Ls 70 kvadrātmetrā, izturīgi - no Ls 5, āda - no Ls 10 līdz Ls 100 kvadrātmetrā, kvalitatīva - no Ls 35.

Kvalitatīvus mēbeļu audumus Rīgā tirgo veikalā "Abakhan", mīkstās mēbeles tapsē veikalā "Aleksandra Pluss", audumus tirgo un pat antīkās mēbeles atjauno veikalā "Grīva".

Konsultēja SIA "Šusts" eksperte Anita Belousova.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!