Mīkstās mēbeles izskatu galvenokārt nosaka skaists un izturīgs audums, ne velti tā cena veido lielāko preces pašizmaksas daļu. Lielās fabrikas pastāvīgi izstrādā jaunas tehnoloģijas, kas ļauj piešķirt audumiem modernu dizainu un īpašu izturību, ieskaitot spējas neizbalot saulē un paciest daudzas tīrīšanas. No auduma kvalitātes atkarīgs, cik ātri tas izstaipīsies, nodils vai pārklāsies ar neizmazgājamiem traipiem. Pašlaik modē ir komforts, oriģinalitāte, atturīgums un elegance, tostarp dekori, kas izraisa asociācijas ar dabas objektiem. Dažreiz izmanto vairāku saskaņotu audumu kombinācijas. Mēbeļu audumus, piemēram, Rīgā, piedāvā veikali "Grīva", "MTN", "Abakhan" un vēl citi. Kāda ir izvēle, kas jāzina, tos iegādājoties?
Dabisks vai mākslīgs
Austie audumi ir gobelēni, paklājveida gobelēni, buklē, žakards, šenils. Neaustos audumos uzkārsumu uzklāj uz pamatnes ar līmvielu palīdzību elektrostatiskajā laukā. Tie ir floki, dažu veidu zamša un ādas aizvietotāji. Zīmējumus veido, saaužot nokrāsotus diegus vai krāsojot jau gatavu audumu. Sausajā drukā krāso atdzisušu sausu audumu, mitrajā - kad tas ir vēl karsts, tā iegūstot maigāku variantu.
Dabiskajos mēbeļu audumos apmēram 30 - 40% diegu ir kokvilna, vilna, lins, džuta vai citi. Tie ir ekoloģiski, antialerģiski, ar labu gaisa caurlaidību. Tomēr - arī dārgi, raujas un burzās, bet zemā nodiluma izturība noved pie īsa ekspluatēšanas perioda.
Sintētiskajos audumos dominē sintētiskie diegi: poliamīda (kaprons, neilons), poliesteru (lavsāns, poliesters, akrils). Rezultāts ir nodilumizturīgs, ar vienkāršu kopšanu, noturīgu krāsojumu un nelielu saraušanos. Tomēr šiem audumiem ir zema gaisa caurlaidība, raksturīga statiskās elektrības uzkrāšanās.
Mākslīgos audumus ražo no mākslīgas izcelsmes diegiem, kurus izgatavo no dabiskām vielām rūpnieciskās pārstrādes ceļā. Tie ir mīksti, gaisa caurlaidīgi, spēj uzsūkt mitrumu, tomēr viegli burzās un arī nodilumizturība ir zema. Lai iegūtu vislabākos audumus, parasti kombinē visu trīs veidu diegus.
Pārbaudītas vērtības
Šenila (fr. chenille - kāpurs) diegs ārēji atgādina spalvainu kāpuru. To iegūst, ieaužot plūksniņas starp diviem izturīgiem diegiem, kurus savij spirālē. Dabiskais šenils veidots no kokvilnas un sintētiskajiem diegiem. Kokvilna, kas šajā versijā dominē, piešķir audumam dabiskumu, antistatiskumu un padara to tīkamu pieskārienam. Sintētiskie diegi vajadzīgi izturībai pret izdilšanu, plīsumiem un krāsas saglabāšanai.
Mākslīgais šenils ir darināts no viskozes, kokvilnas un sintētiskajiem diegiem, sintētiskais - tikai no poliestera vai mikropoliestera diegiem. Kvalitatīvs šenils nesaveļas, cena - no 5 līdz 7 latiem metrā. Žakarda audums, kas iemūžinājis Žozefa Marī Žakāra vārdu (viņš 1801. gadā izgudrojis žakarda aušanas darbagaldu), no kokvilnas auduma atšķiras ar to, ka zīmējums veidots ar šīm stellēm. Žakarda aušana ir viena no sarežģītākajām. Jo resnāki diegi, jo blīvāks ir audums. Cena - no 7 līdz 10 latiem metrā.
Ar rokām austus sienas paklājus - gleznas dēvējam par gobelēniem, tā godājot brāļus Gobelēnus, kuri to izgatavošanu savā Parīzes manufaktūrā uzsāka jau 1662. gadā. Mūsdienās gobelēns ir blīvs žakarda vijuma audums ar māksliniecisku zīmējumu un dekoratīvu krāsu salikumu. Tā sastāvā ir dabiskie un sintētiskie diegi dažādās proporcijās. Smagajam gobelēnam ir trīs slāņi. Mēdz būt arī viena un divu slāņu audumi. Vienpusējam ir zīmējums no vienas puses, divpusējam - no abām. Tas ļauj pārvilkt mēbeli, tikai apgriežot audumu otrādi. Cena - no 20 līdz 150 latiem metrā.
Buklētos audumus auž no īpašiem poliestera diegiem, kurus iegūst, ar speciālu mašīnu veidojot fiksētas cilpiņas. Auduma labajā pusē diegs var būt ar mezgliņu vai griezto pusi, pēdējiem buklē ir zemāka kvalitāte.
Floks ir neaustais tekstilaudums, kura ražošanai izmanto smalkas neilona vai poliamīdu plūksnas. Process ir sarežģīts, tam nepieciešami lieli ieguldījumi, taču audums ir glīts, nedilst, neplīst un ir vienkārši tīrāms. Teflona floks ir modernāks, tam piemīt mitrumu atgrūdošas un antistatiskas īpašības, tādēļ viegli iztīrīt dažādus traipus. Piedevām tam neskādē mājdzīvnieku nadziņi. Cena - no 5 līdz 20 latiem metrā.
Ādas un neādas
Dabiskās ādas mēbeles ir sevišķi izturīgas pret nodilšanu. Apstrādes procesā ādu slīpē, cenšoties saglabāt tās izskatu, tad krāso ar anilīna krāsām, kas piešķir toni, neaizsedzot un nesabojājot dabisko faktūru. Āda ir dabīgs produkts, tā elpo, pielāgojas temperatūras izmaiņām, un mēbele ar gadiem kļūst vēl šarmantāka. Cena - no 20 līdz 120 latiem metrā.
Sevišķi modernas ir dabīgās un mākslīgās mēbeļu kažokādas, kuru krāsojums un plūksna spēj imitēt dalmācieša, zebras, žirafes, tīģera vai leoparda ādu. Ar tādām apvilkts dīvāns un krēsli veido tiešām savdabīgus interjera akcentus. Mākslīgās kažokādas ir vieglāk kopjamas. Cena - no 18 līdz 120 latiem metrā.
Mākslīgās zamšādas ir dažādas - dublētās, kam zem virsējā slāņa ir kokvilnas pamats, un nedublētās, kam ir tikai viens slānis, kurš pēc neilgas ekspluatēšanas jau izstaipās. Mēbeļu zamšāda nedaudz atšķiras no parastās, taču ir ilgmūžīgāka un izturīgāka. Pateicoties teflona pārklājumam, to ir viegli tīrīt un var pat mazgāt.
Alkantara ir mākslīgs materiāls, kas ārēji līdzīgs zamšam. Tomēr tas nepakļaujas mitrumam, augstām temperatūrām, to ir grūti samīcīt, toties viegli iztīrīt. Audums speciāli izstrādāts automobiļiem (lidmašīnām, kuģiem), to auž no mikrošķiedras diegiem, pēc tam apstrādājot ar sukājamo mašīnu (brashing), kas diegu izplūkā plūksnās.
Konsultēja SIA "Šusts" eksperte Anita Belousova.Padomi
• Ja mēbelei ir saglabājusies laba forma, var uzšūt vai pasūtīt darbnīcā tai atsevišķu pārliekamu pārvalku, turklāt noderīgi ir visvārīgākajai vietai (parocenis, atzveltne) uzšūt lieku pārvalku pāri, lai var nomainīt, kamēr viens mazgāšanā.
• Nomainot mēbelei audumu, jāatjauno arī oderējums!Svarīgi
• Audumus ar lielu, greznu zīmējumu nelieto īpaši sarežģītās mēbelēs, kur daudz nošuvju. Jo vairāk auduma faktūra līdzinās oriģinālam, piemēram gobelēnam, jo tas skaitās kvalitatīvāks.
• Modernie mēbeļu audumi ir viegli tīrāmi, izturīgi, elpojoši, neburzīgi, nebalojoši, netoksiski. No parastajiem tie atšķiras ar paaugstinātu izturību un ugunsdrošību, ko nodrošina īpašās šķiedras - trevīras.
• Auduma ilgmūžīgums atkarīgs no ražošanas tehnoloģijas, krāsas noturīguma, šķiedru sastāva, papildu apstrādes, piemēram, teflona impregnējuma.
• Auduma blīvums ietekmē tā ilgmūžīgumu un nodilumizturību, to mēra gramos kvadrātmetrā Minimālais rādītājs mēbeļu audumiem ir 200 g/m2. Uzziņa
• Klasiskākais materiāls dīvānu un krēslu apvilkšanai ir tradicionālais gobelēns.
• Izturīgākās ir dabiskās ādas mēbeles, kuras viegli tīrīt, pārkrāsot un kuras ar gadiem kļūst tikai šarmantākas.
• Eekstravagantākais risinājums ir mēbeles ietērpt kādā košā sintētiskā kažokādā.
• Visekonomiskākā izvēle ir floks, kura demokrātiskākā cena papildināta ar labām kalpošanas īpašībām. Teflona floks ir nedaudz dārgāks.