Foto: Publicitātes foto

"Es vēlējos atrast un izdomāt kaut ko unikālu. Kaut ko, kā nav nevienam citam pasaulē, un man tas izdevās," tā stāsta pašmāju dizainers Raimonds Cīrulis. Viņš ir pirmais cilvēks pasaulē, kas izgatavo mēbeles no vulkāniskā ieža bazalta šķiedrām. Uzņēmumam "Maffam Freeform" ir tikai nepilns gads un tas piedāvā ar rokām izgatavotas mēbeles dārzam un terasēm, kā arī stilīgus dizaina priekšmetus. Šīm bazalta lietām piemīt vairākas neparastas īpašības, kuru dēļ šie izstrādājumi sākuši ieinteresēt dizaina lietpratējus gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Sagūstītā Mendeļejeva tabula
"Bazaltā ir gandrīz visa Mendeļejeva tabula, gandrīz visi ķīmiskie elementi. Iedomājieties - tie ir vārījušies trīs četrus miljonus gadu. Tur visas reakcijas un savienojumi, kā es saku, ir pilnīgā mierā! Tas ir totāli nogatavojies materiāls, kuram ir unikālas īpašības," dizainers neslēpj sajūsmu par savu ideju. Pasaulē esot vien četras rūpnīcas, kur bazalta iezi pārvērš šķiedrā - spīdīgos, vijīgos "bazalta matos". Šķiedras tirgotāji ir labi informēti par to, ko dara klienti, tāpēc ir zināms, ka mēbeles no šķiedras neizgatavo nekur citur. "Viņi mani aicināja aizsūtīt kādu krēsla paraugu, es atteicos - ka nenozog idejas," smejas dizainers. Pēc gada darba pie idejas un formas, tapušas un pie neparasta dizaina cienītājiem nonākušas pirmās mēbeles - dārza galdi, krēsli, iekaramie krēsli - "domāšanas kūnas" un pat iekaramas "gultas", vīna pudeļu turētāji un citi priekšmeti dārzam un mājai.


Dizainers pavisam paspējis izstrādāt jau 17 dažādus dizaina priekšmetus. Mēbeles ir vieglas, bet stabilas, un tām ir neatkārtojams bazalta mežģīņu raksts. Divus vienādus priekšmetus izgatavot nav iespējams, jo katru mēbeli ar rokām "sacilpo" meistars un divreiz vienā upē iekāpt līdz šim nevienam nav izdevies.

Unikalitāte slēpjas divos svarīgos aspektos - bazalts absorbē visu veidu kaitīgo starojumu - ultravioleto, radioaktīvo, elektromagnētisko, mobilo telefonu, pat zemes gravitācijas starojumu un rentgena starus, uzsver dizainers. Tāpēc cilvēks, kas atpūšas bazalta mēbelēs ir pasargāts no daudz kā, kas šajā laikmetā atstāj negatīvu iespaidu uz cilvēku. Otrkārt - bazalts ir neparasti izturīgs materiāls, tā šķiedra ir vairākkārt izturīgāka nekā, piemēram, stikla šķiedra. Nevelti Krievijā no tās esot izgatavotas "neuztveramās zemūdenes", to joprojām plaši pielieto kosmosa tehnoloģijās. Tāpēc bazalta šķiedras mēbelēm izgatavotāji dod 20 un pat 30 gadu kalpošanas garantiju. Tās ir mēbeles paaudzēm.

Domāšanas kūnas - iekaramie krēsli

Šobrīd vislielāko interesi cilvēki izrāda par iekaramajiem krēsliem jeb "domāšanas kūnām". Manu Nest - tā nosaukts iekaramais krēsls, kas ir viens no atpazīstamākajiem "Maffam Freeform" produktiem. Produkti jau izstādīti vairākās starptautiskās izstādēs. Pašmājās apjomīgāko interesentu "uzbrukumu" kūnas piedzīvoja mūzikas festivāla POSITIVUS laikā, kad kokos iekārtos krēslus steidza izmēģināt simtiem festivāla apmeklētāju. Pasākums izvērtās par nopietnu testu šiem izstrādājumiem un tas ticis nokārtots godam - bazalts ir parādījis savu izturību.

"Mums ābelē ziemu un vasaru karājas tā bumba. Apmeklētāji vienmēr drūzmējas tieši tur. Bērnus vispār nevar dabūt ārā," tā iekaramo krēslu Manu Nest raksturo viesu mājas "Dubultmuiža" saimnieks Ivars Latvis. Viesu ērtībām krēsls tiek kārtīgi izpolsterēts ar mīkstajiem spilveniem un tad, sevišķi ballīšu laikā, gribētāji stāvot rindā.

 "Manu" tulkojumā no sanskrita nozīmē "dzīvības radītājs", uzsver Cīrulis. Tāda arī krēsla pamatdoma - ļaut cilvēkam iekūnoties olā kā drošā visa pirmsākumā. Tā kā Latvijā mīt cilvēki, kas ir izglītoti dizaina lietās, tad drīz vien cilvēki sākuši taujāt pēc lielām, guļamām kūnām. Šobrīd rit darbs pie pirmo lielo kūnu izgatavošanas, kurās varēs iegulties pat divmetrīgi cilvēki. Lielā kūna īpaši piemērota meditācijām. Arī pats dizainers atzīst, ka meditē, turklāt dara to pēc paša izdomātas tehnikas. Vislabākā meditācija izdodoties tieši lielajā kūnā.

Oriģinālā ideja iziet pasaulē
"Šīs mēbeles ne tikai veic kādu praktisku, utilitāru funkciju, bet tām līdzi nāk arī stāsts par tā neatkārtojamo dizainu un noslēpumaino vulkānisko izcelsmi. Ikvienā produktā mīt personība," stāsta SIA "Maffam Freeform" projektu vadītājs Kārlis Paršonoks. Uzņēmums orientējas uz trim galvenajām klientu grupām - viesnīcu, atpūtas centru, restorānu īpašniekiem; cilvēkiem, kas spējīgi maksāt par unikālu dizainu; interjera saloniem. Patlaban neparasto mēbeļu projektā investēti aptuveni 100 000 eiro, taču lai uzņēmums uzņemtu nopietnus pagriezienus, būtu nepieciešams investēt vēl vismaz 50 000 eiro.

"Mums jau izveidojusies laba sadarbība ar Igaunijas salonu Lutheri Studio, Vācijā izveidojām paši savu salonu, uzsākta sadarbība ar pārstāvi Nīderlandē Design Mind. Šobrīd norit sarunas ar pārstāvjiem no Polijas, Zviedrijas un Anglijas - produkts neatstāj vienaldzīgu," stāsta Paršonoks. Drīzumā gaidāmi jauni bazalta šķiedras izstrādājumi. Uzņēmums aicina sekot bazalta mēbeļu izgatavotāju jaunumiem sociālajos tīklos - Twitter un Facebook, kur visātrāk parādās informācija par akcijām un jauniem produktiem.

"Esmu te ielicis tik daudz savu ideju un enerģijas, ka tik viegli no bazalta šķiedras mēbelēm neatteikšos! Ir veidi, kā varētu paātrināt ražošanu un kā padarīt produktu lētāku, bet tam vajag investīcijas un ar to neiet tik viegli. Pagaidām esam vēl jauni, jāpiedalās spicākajās dizaina pasaules izstādēs un tā lieta aizies!" pārliecināts idejas autors Raimonds Cīrulis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!