'Slimo ēku sindroms' arvien vairāk ietekmē acu veselību
Foto: PantherMedia/Scanpix
Sausais gaiss apkures dēļ, plastmasas logi, kondicionieri, dažādu sintētisku un ķīmisku materiālu izmantošana biroju un dzīvojamo ēku aprīkošanā, kā arī darbs pie datora ir viens no būtiskiem iemesliem straujajam pieaugumam saslimstībai ar sauso acu sindromu. P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas 1. acu nodaļas oftalmoloģe Kristīne Baumane uzsver, ka šobrīd katrs ceturtais pacients ir ar sausās acs sindromam raksturīgām pazīmēm, bet šo pacientu skaits strauji palielinās.

Viens no būtiskākajiem sauso acu sindroma izraisītājiem ir tā saucamais slimo ēku sindroms, kura specifiskie simptomi izpaužas, cilvēkam uzturoties kādā konkrētā ēkā vai telpā. Cilvēki sūdzas par sliktu pašsajūtu, biežiem izdalījumiem no deguna, galvas vai kakla sāpēm, miegainību un acu nogurumu. Mainot telpu, simptomi izzūd. Šī sindroma aizsākumi meklējami 20. gadsimta 70. gadu sākumā, kad enerģiskās krīzes laikā tika uzsākta enerģijas taupīšanas kampaņa un telpās ievērojami samazināja ventilāciju. Mūsdienās māju intensīvas siltināšanas rezultātā arvien biežāk sastopamas slimo ēku sindroma pazīmes.

Lietuvā veiktais pētījums par iekštelpu ietekmi uz acs veselību atklāj, ka 55% respondentu līdz 40 gadiem jau tiek novērotas sauso acu sindroma pazīmes. Tas pierāda biroju telpu, kur tiek izmantoti kondicionieri un plastmasas logi, tiešu ietekmi uz cilvēka acu veselību. Lai mazinātu šos faktorus, pēc iespējas biežāk jāvēdina telpas un jāmitrina gaiss.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!