Ādai zaudējot elastīgumu, tā kļūst raupjāka, veidojas rētas un plīsumi, Gaidot bērniņu, strauji augot vai palielinoties svaram, āda var tik ļoti nostiepties, ka veidojas plīsumi - strijas. Ar šo problēmu jāsastopas gandrīz ikvienai sievietei, arī zēniem un meitenēm pusaudžu vecumā. Ko darīt, lai strijas neveidotos?

Strijas ir zemādas audu (saistaudu) plīsumi, kas rodas no pārmērīgas ādas izstiepšanās. Zemādas saistaudu plīsumus iepriekš nevar paredzēt. Pati plīšana ir nesāpīga un notiek nemanāmi. Strijas veidojas, jo epiderma kļūst plāna un plakanāka, dermā veidojas it kā "atmirušas" vietas. Striju izskats un lielums ir atkarīgs no to vecuma un ādas izstiepuma pakāpes. Tās var būt dažāda lieluma - sākot no dažiem milimetriem līdz pat vairākiem centimetriem, parasti vertikālā virzienā. Strijas veidojas vietās, kuras visstraujāk reaģē uz svara izmaiņām: uz vēdera priekšējās un sānu sienas, gurniem, krūtīm, roku augšdelmiem, kāju augšstilbos.

Tikko izveidojusies strija ir zilgani sārta vai sarkanīga, nedaudz piepacelta, uztūkusi, bet ar laiku tā zaudē savu intensīvo krāsu, kļūst zilgana, vēlāk nedaudz perlamutra krāsā. Pēc kāda laika strija atgādina rētu. Vēlāk - ādas rētošanās fāzē - veidojas ādas atrofija, epiderma kļūst plānāka un strija iegūst baltganu nokrāsu vai retāk kļūst pigmentēta (neiesauļojas, vienmēr paliek gaišāka). Lai gan strijas pilnībā novērst nav iespējams, kosmetoloģiski var samazināt striju veidošanos, sašaurināt esošo striju platumu un izlīdzināt, panākt, lai āda izskatītos tvirta, un "nomaskēt" striju vietas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!