<a rel="cc:attributionURL"http://www.flickr.com/photos/74783045@N00/">  Mirage floors</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en">cc</a>
Dīvāna izvēle ir atbildīga procedūra, kurā jāņem vērā ļoti daudzi aspekti. Vispirms jāizvērtē, kādam nolūkam mēbele kalpos, kur tiks novietota un cik daudz vietas mājoklī tā aizņems.

Veikalos dīvānu izvēle ir ļoti plaša - tie atšķiras ne tikai pēc krāsas, izmēriem un formas, bet arī pēc to mehānismiem un funkcijām. Komplektējot dzīvojamās istabas atpūtas stūrīti, var iegādāties dīvānu komplektā ar atpūtas krēsliem. Populāri ir tā dēvētie moduļu dīvāni, kas veidoti no atsevišķām sekcijām - tās var izmantot atsevišķi vai salikt kopā. Plašām telpām populāra izvēle ir stūra dīvāni vai dīvānu komplekts, kurā apvienoti viena stila dīvāni dažādam sēdētāju skaitam.

Būtiska ir mēbeles cena. Pērkot lēti, vienmēr pastāv iespēja iegādāties "kaķi maisā". Parasti zemo cenu dīvāniem nav iespējams aplūkot, kas slēpjas zem apdares materiāla. Nopietnie mēbeļu ražotāji parasti šādu iespēju piedāvā - kas dīvānam "vēderā", iespējams izpētīt, atverot rāvējslēdzēju vai apskatot mēbeli "šķērsgriezumā".

Parasti dīvāna karkass tiek izgatavots no metāliskiem elementiem un saplākšņa vai skaidu plākšņu kombinācijas, dārgākiem dīvāniem - no koka. Svarīgi, lai skaidu plātņu karkass būtu labi izžāvēts un pārklāts ar aizsargkrāsu.

Dīvānu pildījumam parasti tiek izmantots sintepons, porolons vai putu poliuretāns. Lai dīvāns "neizsēdētos", tam iekšpusē mēdz likt atsperu elementus. Labākais un dārgākais dīvāna pildījums ir - atsperu bloka, voiloka un vatelīna kombinācija.

Iegādājoties dīvānu, der apsvērt, vai mēbele tiks izmantota gulēšanai. Pat, ja mājas saimnieki neplāno paši uz tā gulēt, iespējams, ka dīvāns varētu noderēt kā guļvieta ciemiņiem. Šādā gadījumā jālūkojas pēc izvelkamā dīvāna, pirms tam iepazīstoties ar vienu no svarīgākajiem šāda dīvāna elementiem - izvilkšanas mehānismu.

Populārākais ir tā dēvētais "grāmatas" tipa mehānisms - paceļot dīvāna sēdekli, atzveltne novietojas horizontāli. Kad mehānisms izvirzās, sēdekli nolaiž atpakaļ horizontālā stāvoklī.

  • Plusi: gadu gaitā pārbaudīts un izturīgs mehānisms.
  • Mīnusi: dīvāns aizņem daudz vietas, ar laiku visā dīvāna garumā parādās dziļa rieva, padarot gulēšanu neērtu, turklāt izlaižot dīvāns ir jāatstumj no sienas.

Eirosofa jeb kušete: dīvāna sēdeklis tiek izvilkts uz āru, atzveltne ievietojas atbrīvotajā vietā.

  • Plusi: plaša guļvieta, zem sēžamās daļas parasti ir iestrādāta kaste gultas veļas glabāšanai.
  • Mīnusi: ērtākai mēbeles pārvietošanai paredzētie ritenīši, bieži izmantoti, var bojāt grīdas segumu.

"Klik - klak" - eirosofas analogs, kura konstrukcijā paredzēts maināms atzveltnes leņķis, sēdētājs var izvēlēties sev piemērotāko pozu - sēdus, pussēdus vai guļus.

  • Plusi: trīs dažādas sēdēšanas pozīcijas, liela veļas kaste.
  • Mīnusi: dīvānu nav iespējams likt cieši pie sienas, jāparedz rezerves vieta mēbeles izvilkšanai.

Franču tipa saliekamā gulta. Šis ir "ciemiņu variants", kas nav paredzēts regulārai gulēšanai. Lai izvilktu dīvānu, vispirms jānoņem visas sīkās detaļas (elkoņu balstu, spilvenus).

  • Plusi: saliktā veidā dīvāns aizņem ļoti mazu telpas daļu, plaša guļvieta.
  • Mīnusi: nav veļas kastes, guļvieta nav līdzena, jāparedz vieta aksesuāru glabāšanai.

Amerikāņu tipa saliekamā gulta. Vienkāršota franču saliekamās gultas versija, kas paredzēta regulārai izmantošanai. Lai izlaistu dīvānu, jāpavelk izlaišanas mehānisms uz sevi un jāpagriež sēdeklis un atzveltne nepieciešamajā pozīcijā.

  • Plusi: uzticams mehānisms, dīvāns aizņem maz vietas.
  • Mīnusi: guļvieta nav līdzena, dīvānam nav veļas kastes.

Stūra dīvānos tiek izmantots tā dēvētais "delfīna" mehānisms, kas atrodas zem sēdekļa daļas, kuru paceļot uz augšu, izklājas guļvieta.

  • Plusi: līdzena un plaša guļvieta.
  • Mīnusi: mehānisma kalpošanas laiks ir tieši saistīts ar materiālu, no kāda tas ir izgatavots. Speciālisti uzskata, ka vislabākās ir atsperu plāksnes, kuras izvietotas krusteniski pa guļvietu. Otrs svarīgākais elements ir siksnu balsts, trešais - metāliskais tīkls. 

Dīvāni ar akordeona tipa mehānismu ir piemēroti ikdienas lietošanai. Izvilkšana ir viegli un vienkārši saliekama, nepieciešams tikai pacelt dīvāna malu, un sēdeklis nolaižas.

  • Plusi: uzticams mehānisms, plaša guļvieta, iespējams pasūtīt ar veļas kasti, saliktā veidā aizņem maz vietas.
  • Mīnusi: izlaistā veidā telpā aizņem daudz vietas. Guļvietai ir trīs daļas, un tā vājā vieta ir matrača materiāls - tam ir jālokās atzveltnes daļā.

Lai zinātu minimālos un maksimālos dīvāna gabarītus, izmēriet telpu, kurā plānojat jauno mēbeli novietot. Iepatikušos dīvānu veikalā pamēģiniet izlaist un salikt vairākas reizes, mehānismam ir jābūt ērtam, parocīgam un vienkāršam.  Gara auguma cilvēkiem ērtai sēdēšanai nepieciešams dziļāks dīvāns. Dīvāna balstiem jābūt zemiem, atzveltnes slīpumam - ērtam. Ilgstoši sēdēt taisnā leņķī ir apgrūtinoši.

Izvēloties dīvānu, jāņem vērā tas, kā tas piestāvēs telpas interjeram un pārējām mēbelēm. Svarīga ir ne tikai forma, bet arī audums. Rūpīgi izvērtējiet materiāla kvalitāti, kā arī noskaidrojiet, kā tas ir jākopj.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!