Šāda situācija piemeklējusi arī kādu Anglija iedzīvotāju. Līdzīgi daudzām citām sievietēm, arī četrdesmit vienu gadu vecā Marija Bajo, pirms čeriem gadiem saņemot pirmo botoksa injekciju, cerēja izskatīties jaunāka un pievilcīgāka. Tomēr injekciju rezultātā sievieti piemeklēja kāda krietni nopietnāka problēma nekā agrākā neapmierinātība ar pirmajām krunciņām.
"Esmu ļoti spēcīga un pozitīva persona, tomēr pēc injekciju veikšanas mani ātri vien piemeklēja nomāktības sajūta. Es nevarēju pakustināt savas uzacis, un mana mīmika sastinga, esot krasā pretstatā manam raksturam. Ja nespēj smaidīt un tava seja ir kā sasalusi, tu ne tikai izskaties nelaimīgs, bet arī jūties vienkārši nožēlojami," kādā intervijā atklāja Marija.
Kā izrādās, līdzīgas sajūtas piemeklē vairāk nekā pusi botoksa injekciju pacientu, radot nopietnus personības traucējumus, informē speciālisti.
"Sabiedrībā valda pieņēmums, ka mīmika atspoguļo cilvēka izjūtas un emocijas, tomēr patiesībā sejas izteiksmes ietekmē emocijas, kuras piedzīvojam. Mēs smaidām, kad jūtamies laimīgi, tomēr arī pati smaidīšana rada laimes sajūtu," skaidro Kārdifas universitātes profesors doktors Džons Lūiss.
Lūisa uzskatus atbalsta vairāki nozares speciālisti, uzsverot, ka mūsdienās pieejamās skaistumkopšanas tehnoloģijas maina ne tikai cilvēku izskatu, iesaldējot muskuļus, bet arī domāšanas veidu un sajūtas, un šim fenomenam ir sniegts pat psiholoģisks raksturojums, kas dēvēts par "mīmikas atgriezeniskās saites efektu".
Tas tika identificēts jau pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, psihologiem veicot eksperimentu, kurā tika atklāts, ka smaidīšana kā vienkārša fiziska darbība palielina pozitīvas dzīves uztveres spēku, savukārt nopietnas sejas izteiksmes saglabāšana veicina nomāktības veidošanos.
Tādējādi var secināt, ka botoksa injekciju rezultātā mainās cilvēka spēja sajust prieku un pozitīvas emocijas, jo sejas mīmika to gluži vienkārši neļauj, veicinot depresijas attīstīšanos.
Ar šādām sūdzībām pie speciālistiem vērsušies neskaitāmi botoksa injekciju pacienti, atklājot, ka injekciju rezultātā ir zaudējuši spēju izjust emocijas, ir mainījusies viņu agrākā personība, kļūstot krietni agresīvāka un nopietnāka.
Tāpat ir cietušas arī injekciju saņēmēju attiecības ar apkārtējiem cilvēkiem, jo nereti fiksēts empātijas, kā arī intereses trūkums par savu līdzcilvēku dzīvēm, tādējādi radot neiejūtīga un vienaldzīga cilvēka iespaidu.