Foto: Publicitātes foto
Interjera dizaineru mīlestība pret eklektisko dizaina stilu, kas pazīstams kā Art Deco, ir neizmērojama. Kā atsevišķs virziens Art Deco radās Parīzē 20. gadsimta sākumā, savu uzvaras gājienu "svinot" pēc 1. Pasaules kara. Stilu ietekmējis kubisms un ekspresionisms, apvienojos franču šiku, ēģiptiešu eksotiku un Vidusjūras siltumu. Varētu teikt, ka Art Deco veidojies stihiski, uzsūcot sevī mākslas avangarda virzienu sasniegumus un aizņemoties idejas no visdažādākajiem stiliem.

Art Deco raksturo biežāk izceltas formas, krāsas un dizains, nevis rotājošie elementi, turklāt sākotnēji stils attīstījās kā jūgendstila evolūcija, sajūsminoties par visa veida eksotiku un pirmatnējām kultīrām, neaizmirstot arī erotiku un sievietes jauno vietu sabiedrībā, raksta "mebelurestaurators.lv". Tāpat šim stilam raksturīgi izteiksmīgi ģeometriskie raksti un koša krāsu palete. Lai piešķirtu mājām jaunu veidolu šajā stilā, jāsāk ar drosmīgām tapetēm ar ģeometrisku zīmējumu. Taisnas līnijas un izliektas figūras allaž piesaista uzmanību, telpu it kā piepildot ar enerģiju un dzīvību, iesaka "BBC Homes".

20. gadsimta 30. gados pasaulē sākās tūrisma bums, neticamu popularitāti iemantoja Āfrikas safari braucieni un zvērādu raksti, eksotiska telpu apdare, izmantojot, piemēram, pērles vai bruņurupuča bruņas. Kā trekns punkts uz "i" kalpo stikls, koši audumi, metāliskas krāsas un spoguļi.

Tā kā ceļošana kļuva aizvien populārāka, eiropiešu interjera dizainā sāka parādīties Āfrikas, īpaši ēģiptiešu, motīvu ietekme. Pēc tam, kad 1922. gadā tika uzietas Tutanhamona kapenes, neskaitāmās mājās parādījās dažādi piramīdu, hieroglifu un sfinksu elementi, šī tendence saglabājusies līdz pat mūsdienām, Ēģiptes motīvi atrodami gan furnitūrā, gan tekstila rakstos.

Eklektiskajam stilam piestāv spilgtas un izteiksmīgas gleznas, skulpturālas galda lampas, mākslinieciskas un sarežģīti veidotas mēbeles.

Ar "košumu" pamatā tiek domāta Art Deco stilam raksturīgā kontrastējošu krāsu palete. Vannasistabas un virtuves apdarē var izmantot melnbaltu flīžu kombināciju, ko papildina ar sarkaniem un brūniem akcentiem. Ideālai pabeigtības noskaņai talkā nāks spoguļstiklu apdares elementi vai atsevišķi, grezni spoguļi.

Mēbelēm raksturīgas izteiksmīgas līnijas un sarežģīti vijumi, lielākoties - vienkrāsaini, biezi audumi, tomēr dizaineri mēdz ieteikt arī audumus ar izteiksmīgiem ģeometriskajiem rakstiem.

Patiesībā Art Deco ir ļoti sarežģīts stils, un mājokļa iekārtošana atbilstoši šī novirziena vadlīnijām ir grūts uzdevums - viendabīga apdare, monumentālas un tai pašā laikā vienkāršas formas, eksotiski elementi - tas viss prasa labu stila un proporciju izjūtu, pretējā gadījumā gribētās greznības vietā riskējam māju pārvērst par samērā bezgaumīgu kiča mistrojumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!