<a rel="cc:attributionURL" href="http://www.flickr.com/photos/suzettesuzette/">suzettesuzette</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">CC</a>
Pat 36 reizes vairāk nekā ieteicams – tāds formaldehīda daudzums tika konstatēts kādā bērnistabā gaisa testā, ko Baltijas Vides forums veica kampaņas "Padomā, pirms pērc" ietvaros.

12 no 15 testētajām bērnistabām kancerogēnā formaldehīda daudzums pārsniedza bērniem pieļaujamo normu. Trīs istabās kaitīgās ķimikālijas bija 10, bet vienā pat 36 reizes vairāk nekā pieļaujams.

"Formaldehīds kairina gļotādu un ādu. Ja telpā tas ir ievērojamā koncentrācijā, varētu pasliktināties jutīgāku cilvēku, t.sk., bērnu pašsajūta. Vidēji dzīvojamajās pārsniegums gan nav pieņemams," atzīst Baltijas Vides foruma vides eksperts Valters Toropovs.

Galvenie formaldehīda avoti mājās varētu būt kokskaidu, saplākšņa un citi līmētās koksnes celtniecības materiāli un mēbeles, kurās izmantota formaldehīda sveķu līme, tāpat atsevišķi siltumizolācijas materiāli un arī tekstilizstrādājumi.

Vides speciālists iesaka rūpīgi pārdomāt, kādas mēbeles iegādājamies bērnistabām un priekšroku dot masīvkoka mēbelēm vai vismaz neiemitināt savus bērnus svaigi remontētās un ar jaunās saplākšņa mēbelēm aprīkotās istabās, jo tad formaldehīdi izdalās visaktīvāk. Tāpat viņš norāda, ka ne visas līmes, ko izmanto galdniecībā, satur formaldehīdus, tāpēc ir vērts noskaidrot, kas tieši ir izmantots saplākšņa līmēšanai.

Bērnistabu gaisā paaugstinātā koncentrācijā bija arī dažādi šķīdinātāji, īpaši, toluols. Nevienā no testētajām bērnistabām šī vielu grupa nebija ieteicamajā līmenī. Šķīdinātāji galvenokārt sastopami dažādos celtniecības materiālos kā krāsas, lakas, līmes, tāpat kosmētikā un sadzīves ķīmijā, arī tabakas dūmos.

Tie kairina acis un elpceļus, var izraisīt galvassāpes, nelabumu. Parasti šķīdinātāji lielā daudzumā gaisā ir pēc remontdarbiem, taču nevienā no testētajām bērnistabām remonts pēdējā pusgada laikā nebija veikts. Tas varētu liecināt, ka kaitīgās vielas piesārņo gaisu ne jau tikai mirklī, kad krāsojam vai līmējam, bet vēl noteiktu laiku pēc tam. 

Bērnistabu gaisa piesārņotājas ir arī smaržvielas. Smaržvielas neietekmē produktu funkcionalitāti, tās pievieno tikai to patīkamā aromāta dēļ. 1% - 3 % Eiropas iedzīvotāju ir alerģija pret kādu smaržvielu.

Speciālists arī aicina mazāk pieblīvēt bērnistabas ar plastmasas rotaļlietām. Lētās plastmasas rotaļlietas satur PVC jeb polivinilhlorīdu. PVC var saturēt bērna hormonālajai sistēmai tik kaitīgos ftalātus, ko saista ar virkni nopietnu saslimšanu, piemēram, pāragru pubertāti, astmu, aptaukošanos, diabētu. Parasti ražotājs maziem burtiem uz rotaļlietas norāda, ka tā satur PVC. Labāk izvēlēties rotaļlietas, kas izgatavotas no dabīgiem materiāliem. 

Kopumā testa rezultāti liecina, ka tikai divu bērnistabu gaiss ir pietiekami labs bērniem, kuri ir īpaši jutīgi pret ķimikālijām, jo uzņem tās vidēji par 40% vairāk nekā pieaugušie.

"Kaut arī nevienā no bērnistabām nekonstatējām dramatisku sliktu gaisa kvalitāti, tomēr ieteicamais piesardzības līmenis praktiski visās bija pārsniegts. Lai uzlabotu gaisu, vispirms būtu jāpadomā par rūpīgāku vēdināšanu - vismaz divas reizes dienā uz piecām minūtēm vajadzētu atvērt logus. Tas tiešām palīdz, jo pēc intensīvas vēdināšanas uzlabojās gaiss arī tajās bērnistabās, kurās veicām atkārtotu testu," iesaka Valters Toropovs.

Tāpat der ielāgot - jo mazāk lietu bērnistabā, jo mazāk tajā potenciālo kaitīgo vielu avotu.

Nevajadzētu lieki piesārņot gaisu arī ar atsvaidzinātājiem, smaržām, pārspīlētu telpas uzkopšanu, pēkšņiem remontdarbiem u.tml. Rūpīgāk būtu jāizvēlas arī bērnistabas aprīkojums un jāpievērš uzmanība tam, kas norādīts preces marķējumā. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!