Foto: Shutterstock
Straujais dzīves ritms ir veicinājis tehnoloģiju ienākšanu arī mājoklī, tāpēc "Smart house" jeb "gudrās" ar tehnoloģijām aprīkotās mājas, mūsdienās vairs nav retums. Tās vienkāršo 21.gadsimta cilvēka augstās prasības un tiek iekārtotas tā, lai būtu iespējams mājokli pārraudzīt attālināti ar viedtālruņa palīdzību.

"Nākotnē tehnoloģijas varētu vēl vairāk samazināt savus izmērus un lauzt stereotipus par tām piemērotāko telpu. Ļoti iespējams, ka par tehnoloģiju klātbūtni interjerā tiks domāts jau ēkas projektēšanas procesā, skatot tās kā neatņemamu daļa no arhitektūras," tehnoloģiju ietekmi uz mājokļa iekārtošanu skaidro interjera dizainere un zīmola Annvil radītāja Anna Butele.

Tehnoloģijas integrē mājokļa dizainā

Tehnoloģijām kļūstot par neatņemamu interjera stāstāvdaļu, mainījies arī telpu plānojums. Arvien biežāk mājoklī tiek atvēlēta atsevišķa telpa, kur uzglabāt šos risinājumus. Tai pat laikā nereti gluži otrādi – tās tiek integrētas telpu kopējā dizainā, kā priekšrocību izmantojot tehnoloģiju kompaktos izmērus un eleganci. "Būtiski, lai ikviens interjera elements atbilstu principam – dizains, kas būs saprotams arī nākotnē. Lai tas netiktu piesaistīts konkrētam brīdim un prasībām, bet gan saglabātu savu aktualitāti arī ilgtermiņā," komentē dizainere.

Veļas mašīna no vannas istabas pārceļo uz priekšnamu vai dzīvojamo istabu

Krasas izmaiņas šobrīd vērojamas tieši vannas istabu dizainā. Mainās ne vien telpas interjers, bet arī tās funkcija. Ja pirms pārdesmit gadiem vannas istabas tika asociētas ar mitru telpu, kura no griestiem līdz pat grīdai noklāta ar flīzēm un paredzēta vien kā vieta, kur nomazgāties, tad šobrīd tās kļūst arvien plašākas un vairāk līdzinās dzīvojamajai videi.

Nereti vannas istabas tiek apvienotas, piemēram, ar garderobi. Tāpat teju ikkatras mūsdienīgas vannas istabas prasība ir atsevišķa telpa, kas paredzēta veļas mazgāšanai, žāvēšanai, gludināšanai un locīšanai. Šāda pieeja jau vairākus gadu desmitus ir populāra mājokļos Amerikā, taču Latvijā ienākusi pēdējo 10 gadu laikā un šobrīd kļuvusi īpaši aktuāla.

Ja dzīvoklis ir neliels, viens no centrālajiem vannas istabas elementiem nenoliedzami ir veļas mašīna. Turklāt līdz ar tehnoloģiju attīstību, būtiski mainījies ne tikai tās dizains, bet arī funkcijas. Tā, piemēram, pavisam nesen Samsung eksperti Baltijas tirgū pirmo reizi pieteica veļas mašīnu, kas vadāma ar viedtālruni. Mūsdienu tehnoloģiju perfekti izstrādātais dizains ļauj daudz plašāk variēt ar veļas mašīnas novietošanas iespējām – nav nepieciešams to "slēpt" vannas istabā vai virtuvē, bet gan drīzāk izmantot kā interjeru papildinošu elementu.

"Veļas mašīnas jau sen vairs netiek asociētas ar mitrumu. Mūsdienās drēbes veļas mašīnā ne vien tiek ieliktas sausas, bet arī tādas izņemtas. Tāpēc veļas mašīnu var novietot gan priekšnamā, gan garderobē. Nelielu dzīvokļu īpašniekiem, lai iegūtu papildus vietu, iesaku veļas mašīnu iebūvēt mēbelē. Taču neatkarīgi no tā, kāds risinājums tiek izmantots, svarīgi, lai tas vizuāli papildina telpu, ir harmonisks un motivē cilvēkus tur pavadīt laiku. Tāpēc, ja veļas mašīnai ir pievilcīgs un piemērots dizains attiecīgajam interjeram, to noteikti var atstāt "nenoslēptu" un izmantot kā īpašu akcentu," skaidro Anna Butele.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!