Izveido sistēmu
Lielās bibliotēkas izmanto dažādas profesionālās klasifikācijas sistēmas un grāmatu digitālo uzskaiti. Mājās vari izmantot dažādas pieejas - viena no tām būtu grāmatu sistematizēšana pa kategorijām atkarībā no tēmas. Tad, piemēram, ja vēlēsies lasīt detektīvromānu vai pārskatīt dārza padomu grāmatu, zināsi pie kura plaukta doties un nebūs jādomā par autora uzvārdu vai nosaukumu. Otra kārtošanas sistēma būtu izmantot tieši autoru vārdus un uzvārdus kā galveno organizēšanas vadmotīvu. Tas ieteicams gadījumos, kad labi pārzini savu mājas bibliotēku un tajā atrodamo grāmatu autorus. Patiesībā vispiemērotākais lielākajā daļā gadījumu mājas bibliotēkās ir šo abu sistēmu apvienojums - kārto grāmatas pa tēmām un tad šo tēmu ietvaros grāmatas saliek autoru uzvārdu alfabētiskā secībā.
Vai grāmatas vākam ir nozīme?
Senais angļu sakāmvārds māca nespriest par grāmatu pēc tās vāka, bet ir gadījumi, kad tieši vāks un tā krāsa ir būtiski. Tas attiecas uz gadījumiem, kad veido grāmatplauktu dekoratīviem mērķiem, piemēram, viesistabā vēlies uz atsevišķa plaukta izlikt skaisti izkārtotas grāmatas, kas labi saderēs pēc tonalitātes un formas. Blakus vari likt pieskaņotus dekoratīvus priekšmetus, kas vēl vairāk izcels grāmatas uz sava fona.
Kura būs nākamā?
Visi aktīvie un ne tik aktīvie lasītāji noteikti savā prātā patur nākamo lasāmo grāmatu. Vai, atnākot no veikala, iegādātās grāmatas saliek skaistā kaudzītē blakus dīvānam uz galdiņa. Grāmatas, kuras vēlies lasīt nākamās, vari salikt arī īpaši šim paredzētā plauktā - tad tās tik vienkārši nenoklīdīs un brīdī, kad vēlēsies veltīt brīdi lasīšanai, uzreiz zināsi, pie kura plaukta doties.
Vai digitalizēt?
Veidojot mājas bibliotēku, izvēlies, vai gribi izveidot arī savu digitālo grāmatu uzskaiti. Internetā ir iegādājamas šim mērķim speciāli veidotas programmas, bet vari arī veidot savu sistēmu un izvēlēties, kā klasificēsi sev piederošos izdevumus. Pilnīgi droši, ka šāda izvēle prasīs no tevis lielu pacietību un ilgu laiku, bet ilgtermiņā tas noteikti atmaksājas. Neaizmirsti arī digitālo bibliotēku ik pa laikam atjaunot, ja tavā īpašumā nonāk jaunas grāmatas.
Neaizmirsti par periodiku!
Grāmatas noteikti aizņems tavas bibliotēkas lielāko daļu, bet nedrīkst aizmirst arī par pārējiem izdevumiem. Ja esi aktīvs žurnālu lasītājs un kolekcionārs, noteikti paredzi vietu arī periodikai - žurnālus noteikti visērtāk ir glabāk to izdošanas hronoloģiskā secībā. Atsevišķi sakārto, piemēram, dārza un mājas labiekārtošanas veltītos žurnālus, bet citā plauktā - pavārmākslas izdevumus. Padomā, varbūt virtuvē ir iespējams novietot plauktu, kurā atsevišķi glabātos pavārgrāmatas un žurnāli, lai tie gatavošanas laikā būtu viegli pieejami!
Tūkstots un viens plaukts
Brīdī, kad esi izvēlējies savas mājas bibliotēkas organizēšanas sistēmu, rodas nākamais loģiskais jautājums - kā būs ar plauktiem? Tev ir paveicies, ja plaukti ir iebūvēti un tie ir piemēroti grāmatu uzglabāšanai. Plaukti var būt gan atvērta tipa, gan slēgtā tipa, tas ir gaumes un interjera jautājums. Vari iegādāties grāmatu plauktus atsevišķi, vai atvēlēt grāmatām vietu plauktu sistēmā blakus citām interjera lietām. Katrā ziņā tiem jābūt pieskaņotiem pārējam interjeram - klasiskā vidē iederēsies simetriski koka plaukti dabiskās tumšākās krāsās, jauniešu mājoklī - moderni asimetriski plaukti dzīvespriecīgās krāsās. Ja grāmatu ir patiesi daudz, tad padomā, varbūt grāmatu plauktiem ir vērts veltīt veselu istabas sienu.