zobi zobārsts smaids sieviete
Foto: Shutterstock
Cilvēka zobi pastāvīgi tiek pakļauti visām iespējamām krāsvielām. Tās satur pārtika, tabaka, dzērieni, ārstniecības un kosmētikas līdzekļi. Rezultātā zobu emaljas krāsa mainās, kas rada jūtamu diskomfortu, jo žilbinošs smaids mūsdienu sabiedrībā ir viens no pievilcīgas ārienes kritērijiem. Tomēr mūsdienu stomatoloģija ļauj šo sapni īstenot un par "Holivudas smaida" īpašnieku praktiski var kļūt ikviens.

Mūsdienu zobu balināšanas metodes

Visus zobu balināšanas veidus var iedalīt neprofesionālajos un profesionālajos vai, vienkāršiem vārdiem runājot, mājas un kabinetu.

Uz pirmajiem attiecas visi iespējamie balināšanas līdzekļi, kas ir brīvi pieejami. Tos var iegādāties jebkurā veikalā un izmantot bez speciālista līdzdalības (zobu pastas, kapes).

Tomēr ārsti neprofesionālās metodes neiesaka izmantot patstāvīgi, jo kļūdaina šādu līdzekļu lietošana var novest pie dažādiem sarežģījumiem, piemēram, asām sāpēm balināšanas laikā un zobu jutīguma pēc tās. Savukārt profesionālās metodes (kabinetu) ir tādas metodes, kas tiek pielietotas specializētās klīnikās ārsta uzraudzībā.

Profesionālas balināšanas metodes

Praktiski visas profesionālās balināšanas metodes pacientiem garantē ievērojami stabilu rezultātu. Starpība starp tām ir tikai laiks un to cena.

Lai izlemtu, kādu metodi tomēr izvēlēties, nepieciešams pierakstīties pie kosmetologa uz konsultāciju. Vadoties no apskatē iegūtajiem datiem, ārsts spēs piedāvāt pacientam piemērotāko variantu.

Visas profesionālās zobu balināšanas metodes apvieno kas kopējs, tās ir piemērotas izmantošanai ar speciālu gēlu, kura sastāvā ietilpst tādas aktīvās vielas kā ūdeņraža pārskābe, kalcija fluorīds, kālija fluors vai nitrāts, kas zobiem piešķir spilgtumu un glancētu mirdzumu.

Fotobalināšana

Foto: Shutterstock

Fotobalināšanas galvenā sastāvdaļa ir ūdeņraža pārskābes gēls, kas aktivizējas halogēna gaismas ietekmē. Pirms procedūras sākuma tiek veikta smaganu un mutes dobuma gļotādas izolācija, lai izvairītos no gēla nokļūšanas uz tiem.

Procedūras laikā ar speciālām aizsargbrillēm pacients 8 minūtes atrodas zem speciālas lampas. Ķīmiskās reakcijas rezultātā apgaismojuma ietekmē gēls sāk izdalīt skābekli, kas sašķeļ zobus nokrāsojošo tumšo pigmentu. Pēc procedūras zobu emaljas stiprināšanai zobi tiek apstrādāti ar fluoru.

Piemērots: Ar zobu emaljas plaisājumiem un atšķēlumiem.

Nav piemērots: Zobiem ar ļoti dzeltenu toni (tetraciklīna) un zobiem ar pelēku toni.

Nepieciešamais seansu skaits: 3 - 4 reizes.

Lāzerbalināšana

Foto: Shutterstock

Efektivitātes ziņā ierindojas līdera pozīcijās. Galvenā atšķirība no iepriekšējās metodes ir tāda, ka fotobalināšanā tiek izmantota kliedēta lampas gaisma, bet lāzera metodē izmanto fokusētu lāzera staru, kas iedarbojas uz katru zobu atsevišķi (2 minūtes uz katru zobu).

Balināšana notiek, pateicoties ūdeņraža pārskābei, kā arī lāzera spējām sašķelt tumšos pigmentus. Atkarībā no zobu sākotnējās krāsas izmanto vienu no trīs lāzera tipiem: diožu, erbija vai gāzes.

Šāds veids nekaitē zobiem - ne emaljai, ne dentīnam, ne saknēm, jo šāda balināšanas procedūra ne mazākā mērā neizmainīs pacienta zobu stāvokli.

Piemērots: Nervus zaudējušiem zobiem.

Nav piemērots: Pārāk jutīgiem zobiem.

Nepieciešamais seansu skaits: 1 - 3 reizes.

Ķīmiskā balināšana

Foto: Shutterstock

Ķīmiskās balināšanas pamatā ir skābekļa iedarbība uz pigmenta struktūru, kā rezultātā būtiski samazinās zobu audu iekrāsošanās. Šīs balināšanas metodes procesā tiek izmantoti preparāti uz ūdeņraža pārskābes bāzes un citi ķīmiskie savienojumi.

Šķīdumu aptuveni uz 20 – 30 minūtēm uzklāj uz pacienta zobiem, pēc tam zobi kļūst daudz gaišāki.

Piemērots: Zobiem ar dzeltenīgu toni.

Nav piemērots: Zobiem ar pelēku toni, cilvēkiem ar jutīgu zobu emalju, kā arī emaljas plaisājumu un atšķēlumu gadījumos.

Nepieciešamais seansu skaits: 2 – 3 reizes.

Balināšana ar ultraskaņu

Foto: PantherMedia/Scanpix

Šāda metode ir vissaudzīgākā, jo, balinot ar ultraskaņu, preparāts tiek izmantots daudz zemākā aktīvās vielas koncentrācijā (5 – 15 % esošo 35 – 40 % vietā).

Balināšanas procesā viss nevēlamais aplikums tiek noņemts ar aparāta mehānisku kustību palīdzību. Zobu audu sildīšana un traumēšana seansa laikā nenotiek, jo ne pirms un ne pēc procedūras pacients neizjūt nepatīkamas sajūtas. Šādu metodi var izmantot kompleksā ar citām balināšanas metodēm.

Piemērots: Cilvēkiem ar ļoti jutīgu emalju.

Nav piemērots: Jutīgām smaganām.

Nepieciešamais seansu skaits: 1 reize.

Svarīgi zināt

Foto: Shutterstock

Visiem, kuri vēlas balināt zobus, jāiegaumē, ka balināšana iedarbojas tikai uz dabīgajiem zobiem. Plombēm, zobu platēm, keramikas kronīšiem ir absolūti cita struktūra, un balināšanas tehnoloģijas uz tiem neiedarbojas. Tādēļ balināšanu jāveic pirms stomatoloģiskas restaurācijas (zobu plombēšanas vai plašu uzstādīšanas) vai ortopēdiskiem darbiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!