Interjera ABC: apgaismojums telpā
Foto: Shutterstock
Apgaismojumam telpā ir noteikts uzdevums, kādu efektu telpā var panākt ar dažāda veida gaismām un tās leņķiem?

Vispārējais apgaismojums

Visas telpas vienmērīgai apgaismošanai paredzēts vispārējais apgaismojums. To panāk, izmantojot tiešo, atstaroto, izkliedēto un jaukto gaismu.

Tiešo gaismu nodrošina tādi gaismas ķermeņi, kuru izstarotā gaisma tiek novirzīta precīzi uz vajadzīgo plakni. Objekti šādā apgaismojumā izskatās lielāki un apjomīgāki. Lai iegūtu tiešo gaismu, izmanto plafonveida lampas, galda lampas, iekārtās lampas un dažus iebūvēto gaismekļu veidus.

Atstarotā gaisma tiek virzīta uz griestiem vai sienām, no kurām tā atstarojas, radot izlīdzinātu apgaismojumu, kas padara telpu gaisīgāku, plašāku, bet, galvenais, ļoti komfortablu acīm. Šādas gaismas iegūšanai piemērotas neliela izmēra griestu lampas, ko izvieto pa telpas perimetru. Līdzīgu efektu var panākt, izmantojot vairākas sienas lampas ar augšuppavērstu kupolu, kas novirza gaismekļu radīto gaismu uz griestiem.

Izkliedētā gaisma ir, ja gaismekļa radītā gaismas straume izkliedējas caur lampas puscaurspīdīgu kupolu. Izkliedēšanas leņķis var sasniegt pat 360 grādus. Šādai gaismai ir mazs lietderības koeficients – tā vairāk noderīga kā vispārējs telpas apgaismojums, ko rada lustras vai citi pie griestiem piekārtie griestu gaismekļi ar abažūriem.

Jauktā gaisma apvieno jau minētos gaismas veidus – vienlaikus gaisma izplatās gan augšup, gan lejup, gan caur puscaurspīdīgu materiālu. Šāda gaisma piemīt nedaudzām galda lampām, kā arī jaunākajiem piekarināmiem ofisa gaismekļiem.

Vietējā gaisma

Vietējā apgaismojuma uzdevums ir pievērst uzmanību atsevišķiem objektiem vai zonām, tos akcentējot. Dizaineri nereti mēdz uzskatīt, ka bez vietējā apgaismojuma interjers izskatās nepabeigts, tukšs. Dažās mājokļa telpās pat iespējams iztikt bez vispārējā apgaismojuma, aizstājot to ar labi pārdomātu vietējo apgaismojumu, piemēram, mājas kabinetā, guļamistabā. Galda lampas, sienas lampas un griestu lampas ar abažūriem lieliski izgaismo nepieciešamo zonu, vienlaikus pārējo telpas daļu atstājot nelielā krēslā.

Dekoratīvā gaisma lielākoties tomēr tiek lietota kā vietējais apgaismojums – vai nu izgaismo konkrētu objektu, vai arī gaismas ķermenis pats pilda interjera dekora lomu.

Kombinētais apgaismojums apvieno gan vispārējo, gan vietējo apgaismojumu vienlaikus. Patiesībā tikai šāds apgaismojums ļauj radīt cilvēka acīm komfortablu gaismas vidi, izlīdzinot spožu gaismu un saliekot vajadzīgos akcentus cilvēka redzes lokā, vienlaikus saglabājot nepieciešamo gaismas līmeni telpā.

Dizainers Deniss Dikuss iesaka: "Lielākoties interjera iekārtošanā izmanto kombinēto gaismu – gan tiešo, gan atstaroto un izkliedēto. Tas paver plašākas iespējas telpā veidot dažādas noskaņas tikai ar apgaismojuma palīdzību vien. Tomēr tas nenozīmē, ka komfortablu telpu nav iespējams izveidot, izmantojot tikai daļu no gaismas veidiem. Ir nācies veidot interjera apgaismojumu arī tikai ar izkliedēto un atstaroto gaismu, jo svarīgi, izvēloties apgaismojuma veidu, ņemt vērā arī interjera stilu. Tā, piemēram, klasiskajos interjeros tiešais apgaismojums neiederas tā vienkāršā iemesla dēļ, ka tad, kad šis stils radās, šāds apgaismojums nemaz nebija pieejams."

Kāds gaismas ķermenis būs piemērots konkrētam apgaismojumam

Vispārējais apgaismojums:

izkliedētā, atstarotā gaisma – iekārti gaismas ķermeņi ar kupoliem, lustras, stāvlampas, kā arī sienas lampas ar abažūriem, kas izkliedē gaismu vai virza to uz griestiem vai sienām;

tiešā gaisma – galda lampas, stāvlampa ar papildus noliecamu, uz dažādām pusēm virzāmu zaru, mēbeļu virsmās iebūvēti gaismekļi – virtuves darba virsmas izgaismošanai, prožektorveida gaismas ķermeņi.

Vietējais apgaismojums: atsevišķu telpas zonu iespējams apgaismot ar stāvlampu, sienas lampām, zemu iekārtu griestu lampu vai iebūvētiem gaismas ķermeņiem.

Dekoratīvā gaisma: nelielas mēbeļu virsmās, sienā vai grīdā iebūvējamas lampiņas, nereti ar krāsainu gaismu, kā arī krāsaini LED gaismekļi. Izmanto arī gaismas ķermeņus – dekorus, piemēram, iluminējošus puķu podus, pufus, žurnālgaldiņus u. tml.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!