vasara pludmale dibens
Foto: PantherMedia/Scanpix

Melanoma joprojām ir izplatītākā vēža forma pasaulē, un nevienam nav noslēpums, ka tieši saules apdegumi ievērojami palielina saslimšanas risku ar šo bīstamo kaiti. Laicīgi diagnosticējot slimību, to ir iespējams izārstēt, taču labāk nepaļauties uz šādu veiksmi un darīt visu iespējamo, lai ādas vēzis mūs neskartu. Dodoties saulē, vairumā gadījumu gan mēs uzklājam saules aizsargkrēmu uz sejas un ķermeņa atklātajām vietām, taču ir ķermeņa zonas kuras no saules ir jāsargā īpaši rūpīgi, un diemžēl tieši tās mēs nereti atstājam neapstrādātas ar aizsardzības līdzekli. Kuras tās ir? Atbildi sniedz portāla Intensa.Pro aptaujātie eksperti.

Ausis

"The Skin Cancer Foundation Journal" veiktie pētījumi liecina, ka ausis ierindojas trešajā vietā pēc bazālo šūnu karcinomas atrašanās vietas.

Saules apdegumus šajā vietā ir viegli nepamanīt un tā var atklāties vien tad, kad spēcīgāk ķemmējat matus ar suku.

Plakstiņi

Plakstiņu āda ir ļoti plāna un maiga, turklāt ikdienā bieži vien to klāj visdažādāko krāsu ēnas, kā arī saulesbriļļu stikli, tāpēc apdegumu var pamanīt vien tad, kad dekoratīvā kosmētika ir notīrīta un jūs redzat rozā vai sarkanus lokus. Šai delikātajai ādas zonai nepieciešama īpaša aizsardzība. Šim nolūkam jāizmanto SPF (jo lielāks, jo labāk) saturoši krēmi, kas paredzēti ādai ap acīm. Tie viegli iesūcas ādā un nerada diskomforta sajūtu.

Paduses

Arī šī ir riska zona uz mūsu ķermeņa, kas nereti tiek aizmirsta tikt apstrādāta ar saules aizsargkrēmu, taču, iegūstot padušu apdegumus, sajūtas ir ļoti nepatīkamas.

Peldkostīma caurlaidība

Saules apdegumus var iegūt arī caur peldkostīma audumu, tādēļ, iegādājoties jaunu peldkostīmu, izvēlieties labāk tādu, kas bloķē UV starus (tas norādīts preces aprakstā). Uzklājot saules aizsarglīdzekli, neaizmirstiet par ādu zem peldkostīma lencītēm un pārējām daļām, tādēļ ieteicams to darīt uz kailas miesas un tikai tad uzvilkt peldkostīmu.

Pēdas augšējais izliekums

Pludmales čības un sandales ar siksniņām ir gluži kā peldkostīma lencītes jūsu pēdām. Neaizmirstiet arī šo zonu pasargāt no saules!

Plaukstu iekšpuse

Parasti pēc saules aizsarglīdzekļa uzklāšanas tiek mazgātas rokas, taču tādējādi jūs plaukstu iekšpusi atstājat bez aizsardzības. Ja plaukstas virspusi klāj samēra biezs atmirušo šūnu slānis, kas ierobežo ultravioleto staru piekļuvi šai vietai, tad plaukstu iekšpusei šāda slāņa nav.

Lūpas

"The Skin Cancer Foundation Journal" vēsta, ka saules aizsarglīdzeklis apakšējai lūpai nepieciešams krietni lielākā daudzumā kā augšējai, jo apakšējā lūpa ir pakļauta vēža rašanās un attīstības riskam 12 reizes vairāk kā augšējā. Arī vīriešiem nevajadzētu nevērīgi attiekties pret SPF saturoša lūpu balzāma izmantošanu, jo viņi 13 reizes vairāk riskē iegūt vēzi šajā zonā kā sievietes, liecina pētījums.

Izturieties ar atbildību pret savas ādas aizsardzību no ultravioletā starojuma, tad arī atvaļinājums un saules peldes sagādās daudz lielāku prieku un labsajūtu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!