Foto: Shutterstock
Vecākiem jau tā bērnistabas iekārtošana ir sarežģīts uzdevums, bet ja jāveido mācību vietu jaunajam censonim, tas kļūst vēl sarežģītāks. Ja nu gadījumā vēl nav paspēts visu ierīkot un ir pāris neatbildēti jautājumi, var noderēt portāla ''Tava Māja'' veidotais padomraksts par mācību vides iekārtošanu pirmklasniekiem.

Ja jau pašu bērnistabu, tad kur nu vēl mācību zonu, ir grūtības ierīkot, jo bērna vēlmes ar vajadzībām ne vienmēr saskan, turklāt ne vienmēr vecāki iedomājas par tām vajadzīgākajām lietām. Šim nolūkam tiek izmantota dizaineru palīdzība, kas neļaus neko palaist garām un atstāt nepamanītu, tāpēc arī portāls ''Tava Māja'' konsultējās ar mēbeļu dizaineri Aigu Bitmani, ieguvām noderīgus padomus, ko vajadzētu ņemt vērā, pirms laižam bērnus pirmajā skolas dienā.

Pats svarīgākais - rakstāmgalds

Pats svarīgākais pirmklasnieka personīgajai telpai, kas attiecas uz mācībām, ir pareizi iekārtota vide, kas netraucē koncentrēties zinību apgūšanai un mājas darbu pildīšanai. No tā ir atkarīgs gan galda novietojums, tā augstums, gan priekšmeti, kas uz tā atrodas, tāpēc sāksim ar pašu galveno – galda izvēli.

Foto: Shutterstock

Galds ir vissvarīgākais, un tam noteikti jābūt praktiskam un ērtam. Galda minimālais izmērs dziļumā ir 80 centimetri, bet garumā tam vajadzētu sasniegt 140-150 centimetrus. Izvēloties rakstāmgaldu, noteikti jāierēķina vieta atvilktņu blokam, jo tikai ar vienu sienas plauktu nepietiks. Pie galda noteikti jābūt arī slēgtām atvilktnēm, tāpēc var izvēlēties jau galdā iebūvētu, vai arī atsevišķu atvilktņu bloku uz ritentiņiem, kas ļauj to aizbīdīt citur. Atvilktņu bloka pirmajā nodalījumā parasti uzglabā rakstāmpiederumus - penāli, lapiņas, cirkuli, zīmuļus, krītiņus, papīra lapas utt., savukārt lielākajās atvilktnēs jāliek mācību grāmatas un burtnīcas.

Galda materiāls jāizvēlas viegli kopjams, lai to varētu droši slaucīt ar mitru lupatiņu. Dizainere neiesaka izvēlēties krāsotās galda virsmas, jo tās ātri saskrāpējas, un arī traipi uz tā kļūst ātri pamanāmi. Vēršot uzmanību uz galda formu, šeit nav striktu noteikumu un to var izvēlēties, pielāgojoties istabas koncepcijai, taču der atcerēties, ka galda virsma nekad nevar būt par lielu. Ja telpa to pieļauj, galda virsmu var ierīkot visā sienas garumā, tādā veidā ieviešot vairākas zonas – vienu mācībām, vienu zīmēšanai un citām atpūtas nodarbēm. Galda virsmai jābūt pietiekami lielai arī tad, ja uz tās plānots novietot datoru.

Fenšui ieteikumi galda novietojumam

Kas attiecas uz galda novietojumu, šeit dizainere iesaka ņemt vērā fenšui mācību, atvēlot tam vietu pie loga telpas rietumu vai dienvidu pusē, kas sniedz cilvēkam enerģiju. Kas attiecas uz rakstāmgaldu, to labāk novietot pie ieejas istabā. Tāpat vēlams ievērot, lai bērns sēdētu ar muguru pret sienu. Zināms, ka mugura ir pati neaizsargātākā un visvieglāk ievainojamā cilvēka ķermeņa daļa, un, ja bērns neredzēs, kas viņam notiek aiz muguras, viņš pastāvīgi novērsīs uzmanību no darāmā un kļūs izklaidīgs.

Pie galda jābūt ērtam krēslam, vislabāk regulējamam, jo bērns strauji aug, un nepieciešamais augstums drīzi vien mainīsies. Krēsla novietojumam pie galda jābūt tādam, lai bērnam pie tā sēžot, elkoņi atrastos 90 grādu leņķa pozīcijā.

Kam jābūt uz galda virsmas?

Rakstāmgalds noteikti jāpapildina ar galda lampu, turklāt tai jābūt pareizi novietotai. Ja bērns nav kreilis, tad lampiņai jāatrodas galda kreisajā pusē, lai rakstīšanas procesā nerastos ēna.

Foto: Shutterstock

Papildinot galdu ar nepieciešamajām lietām, dizainere vērš uzmanību uz to, ka kārtību bērns varēs radīt tad, ja apstākļi tam būs atbilstoši. Piemēram, visus nepieciešamos rakstāmpiederumus var uzglabāt speciālajā statīvā, tāpat arī piezīmju lapiņas, bet galda tuvumā noteikti jābūt ierīkotam arī papīrgrozam, kur izmest visu nevajadzīgo.

Veiksmīgs papildinājums, ko dizainere iesaka ieviest, ir pie sienas piestiprināmā korķa tāfele vai ar krītu zīmējamā virsma, kur bērns var piefiksēt sev svarīgus atgādinājumus, piezīmes un pat stundu sarakstu visai nedēļai, lai atvieglotu somas sakrāmēšanu nākamajai dienai. Vēl kāds noderīgs padoms no dizaineres, kas atvieglos situācijas ar vienmēr nevīžīgi nomesto somu, ir speciāli āķīši jeb pakaramie, kurus var piestiprināt pie sienas, durvīm, skapja vai pat galda, un pakarināt skolas somu tur. Tādā veidā soma nemētāsies un arī nesmērēsies uz grīdas.

Lai atvieglotu mācību procesu reizēs, kad bērnam ir vienlaicīgi jālasa kaut kas grāmatā un jāraksta, noderēs speciālais statīvs, kurā ielikt grāmatu un neļaut tai pāršķirties. Šāds papildinājums uz galda noteikti būs ļoti ērts un pateicīgs mācību procesam.


Mazāk ir vairāk

Ir tik daudz un dažādi piederumi un aksesuāri, ko izmantot rakstāmgalda noformēšanā, tomēr šajā gadījumā der atcerēties zelta likumu – ''mazāk ir vairāk''. Mācību zona jāpapildina tikai ar nepieciešamākajām lietām, nelaupot bērna koncentrēšanos uz citām domām. Centieties nepiebāzt bērna istabu ar liekām mantām, jo jebkurš priekšmets, kas netiek izmantots, noved pie sastāvējušās enerģijas, bet tas var slikti ietekmēt bērna pašsajūtu, - arī fenšui likumi vēsta to pašu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!