grūtniece vēders krēms
Foto: Shutterstock
Aizvien vairāk sieviešu ne tikai interesējas, bet arī iegādājas dažādus kosmētiskos līdzekļus, lai koriģētu spogulī ieraudzītās nepatīkamās svītriņas uz savas ādas, kuras dēvējam par strijām. Par to, kas ir strijas un kā tās mazināt, ja reiz parādījušās, stāsta "BENU Aptieka" farmaceite Jūlija Krasnova.

Lai gan nereti tiek uzskatīts, ka strijas visbiežāk parādās pēc grūtniecības, uzskats ir aplams, jo no striju rašanās nav pasargāts neviens – neatkarīgi no vecuma un dzimuma. Kā norāda farmaceite, strijas var parādīties ikvienam, kurš piedzīvo straujas izmaiņas svarā vai pat ātru augšanu, kā tas raksturīgs pusaudžiem. Tāpat striju rašanos var ietekmēt arī traucējumi hormonālajā sistēmā un pat nepārdomāta muskuļu audzēšana. Turklāt lielāks risks ir tiem, kuriem ģimenē striju veidošanās ir bieži sastopama.

Visbiežāk strijas veidojas uz tām ķermeņa vietām, kuras visstraujāk reaģē uz svara izmaiņām, piemēram, vēdera, sāniem, gurniem, krūtīm, augšstilbiem un roku augšdelmiem. Ādai pārmērīgi izstiepjoties, plīst zemādas audi. Āda kļūst plānāka, raupjāka un sausāka. Atkarībā no ādas izstiepuma strijas var būt no dažiem milimetriem līdz pat vairākiem centimetriem garas.

Tikko parādoties uz ādas, strija var būt zilgani sārta vai sarkanīga un uztūkusi, bet vēlāk tā kļūst blāvāka un atgādina rētu. Strijas ir pigmentētas, un saulē tās nav iespējams iesauļot. Kā atklāj farmaceite, pilnībā no strijām atbrīvoties nevar, taču ir iespējams rūpēties par ādu, lai novērstu striju rašanos, kā arī padarīt ādu gludāku un tvirtāku, strijas nomaskējot, ja tās ir jau parādījušās.

Padomi profilaksei

Tie, kuri piedzīvo ķermeņa svara pieaugumu, var jau laikus spert soļus, kas palīdzēs uzlabot ādas stāvokli, vairojot tās elastību un tonusu, tādējādi novēršot ādas īpašības, kas padara striju rašanos iespējamu. Kā uzsver farmaceite, ādas veselībai būtiska ir gan pareiza tās ārēja kopšana, gan arī tās "pabarošana", ko sniedz pilnvērtīgs uzturs.

Vitamīniem un minerālvielām bagāts uzturs ir ļoti būtisks elements ādas tonusam un elastībai. Citrusaugļi, tumšzaļie lapu salāti, sēklas un rieksti, zivis, kā arī citi produkti, kuru sastāvā bagātīgi atrodami vitamīni A, C un E, kā arī cinks un omega-3 taukskābes, ir produkti, kas ikdienas ēdienkartē jāiekļauj ikvienam, bet jo īpaši tiem, kas vēlas uzlabot savas ādas stāvokli.

Protams, nevajadzētu aizmirst arī par to, ka ādas elastību ietekmē arī ikdienā uzņemtais šķidruma daudzums.

Ādas atjaunošanai noderēs arī ādas pīlings jeb skrubis, kas palīdzēs atbrīvoties no atmirušajām ādas šūnām un veicināt ādas atjaunošanos. Skrubi ieteicams izmantot reizi nedēļā. Savukārt ādas elastības saglabāšanai ļoti labi noderēs kontrastdušas (sākt un beigt ar vēsu ūdeni, veicot ūdens maiņas), pirts procedūras, kas palīdz apasiņot, attīrīt un apgādāt ar barības vielām ādu, un pašmasāža ķermeņa problemātiskajām zonām, ko mājas apstākļos viegli var veikt, norīvējoties ar linu dvieli.

Tāpat Krasnova uzsver, ka būtisks elements ādas elastības noturēšanai ir mitrinošu ķermeņa kopšanas līdzekļu lietošana, kas īpaši ieteicama tiem, kam ir sausa āda. Mitrināta, kā arī taukaina āda ir elastīgāka, bet nevajadzētu aizmirst arī par tās kopšanu. Kā skaidro farmaceite, nepieciešams izvēlēties ķermeņa kopšanas līdzekļus, kuri ādu baro, mitrina, padara samtaināku, elastīgāku un gludāku.

Kā cīnīties?

Tā kā īpaši bieži strijas rodas tieši sievietēm grūtniecības laikā, farmaceite rekomendē jau pirms grūtniecības un visā bērniņa gaidīšanas laikā veikt profilaktiskas darbības - ar speciāliem krēmiem ieziest gan vēderu, gan krūtis. Ja strijas tomēr parādījušās, arī šādā gadījumā ir būtiski rūpēties par ādas elastību, lai novērstu to tālāku veidošanos.

Ādas elastīguma uzlabošanai paredzēto kosmētisko līdzekļu sastāvā visbiežāk ietilpst kolagēns, A, E un C grupas vitamīni, kofeīns, arnikas un zirgkastaņas ekstrakti u.c. Šo līdzekļu klāsts aptiekās ir ļoti plašs, bet to izvēle atkarīga no ādas tipa, problemātiskā rajona un citiem faktoriem.

Pretstriju līdzekļus iespējams iegādāties eļļas, krēmu, losjonu, želeju, kā arī koncentrātu veidā lokālai lietošanai. Pret strijām noderēs arī ādu tonizējoši līdzekļi, liftinga efektu sniedzoši un remodelējoši krēmi.

Galvenokārt tie satur augu eļļas - avokado, mandeļu, greipfrūtu, u.c., kā arī dažādus ekstraktus, piemēram, kliņģerīšu, kumelīšu, kosas, raspodiņa, efejas u.c. Profilakses nolūkos farmaceite pretstriju līdzekļus iesaka lietot divas reizes dienā pēc vannas vai kontrastdušas, kad āda ir labi sagatavota uzņemt līdzekli. Ziemas periodā un sausas ādas gadījumā vēlams izvēlēties krēmu, jo tas labāk baros un mitrinās ādu.

Tomēr jāpatur prātā, ka kosmētiskie līdzekļi var sniegt būtisku uzlabojumu ādas izskatā, taču pilnībā no strijām atbrīvoties tie nepalīdzēs. Daudz iedarbīgāku risinājumu, kas gan prasīs lielāku finansiālo ieguldījumu, var sasniegt ar lāzerprocedūrām rētu koriģēšanai vai, veicot ādas plastisko operāciju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!