Agrāk cilvēki bija pieraduši dzīvot lielākā saspiestībā (nerunāsim nemaz par komunālajiem dzīvokļiem), tāpēc guļamvieta viesistabā vai dzīvojamajā telpā nebija nekas neparasts. Tomēr ērti tas nebija. Tagad, kad pieejams tik daudz informācijas un ideju par interjera iekārtošanu, šāds apvienojums var būt gana funkcionālāks, ērtāks un arī komfortablāks, ja neizmantojam standarta risinājumus, bet plānojam tieši savam dzīvesveidam un ritmam piemērotu telpu.
Jārēķinās, ka guļvieta aizņems diezgan lielu vietu, īpaši, ja gulētāji būs divi. Turklāt guļamzonai vajadzētu būt maksimāli neuzkrītošai, ieturētai vienādā stilā un toņos ar pārējo telpas iekārtojumu. Nelielai telpai jāmeklē kompakts, bet variējams risinājums.
Vecais labais izvelkamais dīvāns. Tā priekšrocība – iespējams novietot, kur vien vēlas, tas labi iekļaujas arī dzīvojamās istabas noskaņā. Mīnusi – tas nav ērts ikdienas lietošanai. Ieteikums – izvēlēties maksimāli viegli izvelkamu un saliekamu dīvānu, mehānismu pārbaudot jau veikalā vairākas reizes. Lai gulēšana būtu ērtāka, iespējams izmantot ortopēdisko virsmatraci, tomēr jārēķinās, ka pamata matraci var nākties mainīt ik pēc diviem trim gadiem.
Gulta. Šajā variantā ir otrādi – gulēšana ērta, bet problemātiski gultu iekļaut telpas interjerā. Ieteikums – ja platība atļauj, iespējams izvēlēties pusotrvietīgu gultu, līdzīgu tahtai. Vēlams, lai tā būtu maksimāli zema, var būt ar nelielām atbalsta sieniņām un bagātīgu spilvenu daudzumu. Šādu modeli, izvēloties telpas noskaņai atbilstošu tapsējumu, iespējams itin veiksmīgi iekļaut (it sevišķi, ja istabā ir kāda gultai piemērota niša) dzīvojamās istabas interjerā un izmantot par plašu, austrumnieciska stila dīvānu.
Guļvieta uz podesta. Šādai konstrukcijai nepieciešama pietiekami liela platība, turklāt jārēķinās, ka gulta būs vismaz 50 cm augsta. Iespējami divi varianti. Pirmais – podesta pamatnē iebūvē atvilktnes gultas piederumu glabāšanai, bet virs podesta klāj matraci gulēšanai. Otrs variants – gultu veido izvelkamu no podesta pamatnes, bet uz podesta iekārto darba vai atpūtas zonu. Ieteikums – šāds variants piemērots telpai ar augstiem griestiem, jo tad racionālāk tiek izmantota platība dažādos līmeņos.
Transformējama guļvieta. Priekšrocība – guļvieta ikdienā nav redzama, tā paslēpta skapī, nostiprinot pie sienas. Mīnusi – nepieciešams ļoti labs, pārdomāts un izturīgs mehānisms, kas maksās dārgi. Turklāt gultu vajadzības gadījumā nevarēs izmantot par dīvānu viesu uzņemšanas reizēs.
Guļvietu iespējams nodalīt no pārējās telpas, to aizklājot vai vienkārši zonējot telpu. Par norobežotāju var izmantot gan vieglas konstrukcijas nelielu starpsienu no ģipškartona, bīdāmu stikla sienu utt., gan mēbeles – abpusēju plauktu no grīdas līdz griestiem, zemu kumodi u. tml., kā arī dekoratīvu aizslietni. Vieglākais un vienkāršākais risinājums – aizkari, bet var izmantot arī žalūzijas un auduma paneļu sistēmas.
Telpu zonēt palīdzēs dažādu faktūru, nokrāsu un apgaismojuma izvēle. Tikai jāatceras, ka spēcīgi kontrasti tikai vēl vairāk pasvītros istabas dubulto funkciju. Tāpēc labāk, ja apdarei izvēlas vienādu krāsu dažādu tonējumu – dzīvojamajā zonā spilgtāks, guļvietai maigāks, savstarpēji papildinošas tekstila faktūras – gludas publiskai zonai, mīkstākas un uzkārstas guļamzonai. Plānojot apgaismojumu, katrai zonai jāparedz savs vietējais apgaismojuma veids – stāvlampa, sienas vai galda lampa, papildinot to ar vispārējo gaismu visā telpā.
Jāatceras, ka telpai jābūt drošai arī nakts stundās, lai pārvietošanās būtu ērta – nekur neaizķertos kāja, netraucētu asi mēbeļu stūri vai pagarinātāji. Šādā telpā ērtākas būs pārvietojamas mēbeles uz ritenīšiem, ko nakts laikā iespējams piebīdīt tuvāk sienām, līdz ar to telpu ērtāk piemērot nakts un dienas scenārijiem. Jāpadomā arī par ērtu novietni gultasveļas piederumiem.